Legendárna Múmia je čistý horor. Výsledok je temnejší, než ktokoľvek čakal, máme prvý trailer
Značka Múmia sa po rokoch opäť hlási o slovo, no tentoraz nie v podobe dobrodružnej akcie známej z éry Brandona Frasera a Rachel Weisz. Nová verzia od režiséra Lee Cronina, autora hororového hitu Evil Dead: Vzostup zla, je totiž všetko možné, len nie pohodová blockbusterová jazda v štýle starých čias.
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom oknePotvrdzujú to aj prvé desivé zábery, z ktorých okamžite behá mráz po chrbte a ktoré jasne naznačujú, že tentoraz pôjde o temný a nepríjemný filmový zážitok určený najmä fanúšikom čistokrvného hororu.
Štúdio plánuje zmenu názvu filmu
Prvý teaser pôsobí oveľa pochmúrnejšie a nenápadnejšie, než by ktokoľvek čakal od projektu nesúceho názov The Mummy. Namiesto veľkolepých záberov na rozpálené púštne panorámy sa sústreďuje na úzky priestor, prachom zadusené chodby a klaustrofobické prostredie, v ktorom sa ocitá malá skupina výskumníkov.
Tí narazia na dávno pochovaný artefakt, ktorého prebudenie už tradične spustí reťaz neovládateľných udalostí. Krátka ukážka síce nič konkrétne neodhaľuje, no Cronin aj pomocou znepokojivých zvukov a starodávnych symbolov veľmi presne vie, ako sa divákovi dostať okamžite pod kožu a vyvolať pocit hrozby.
Lee Cronin rozhodne nie je v hororovom svete neznámym menom. Írsky režisér si v roku 2023 získal rešpekt divákov aj kritikov vydareným reštartom kultovej série Evil Dead s podtitulom Vzostup zla. Film zaujal nápaditým spracovaním, drsnou atmosférou a nekompromisným prístupom k násiliu, pričom teror neobišiel ani detské postavy. Výsledkom bol výrazný finančný úspech, keď snímka pri relatívne nízkom rozpočte zarobila v kinách približne 147 miliónov dolárov.
Niet preto divu, že štúdiá v ňom vidia ideálneho kandidáta na oživenie Múmie, ktorá sa v roku 2017 pokúsila o návrat v rámci ambiciózneho filmového univerza. Vtedajšia verzia s Tomom Cruiseom a Russellom Croweom síce dokázala v kinách zarobiť približne 410 miliónov dolárov, no divácke aj kritické prijatie bolo rozpačité. Film čelil výčitkám pre chaotickú akciu či príliš veľkú snahu scenára pripraviť pôdu pre rozšírenie univerza na úkor vlastného príbehu. Práve tieto faktory napokon spôsobili, že plánované pokračovania skončili rýchlejšie, než sa stihli naplno rozbehnúť.
Croninova Múmia sa snaží ísť úplne inou cestou. Otázkou však zostáva, s akým názvom sa film napokon predstaví v kinách. Krátko pred vydaním teasera sa totiž objavila správa, ktorá prekvapila mnohých fanúšikov. Croninov film podľa portálu World of Reel už nemá niesť názov The Mummy, ale The Resurrected.
Podľa zahraničných zdrojov má ísť o strategické rozhodnutie štúdia, ktoré nechce, aby si diváci nový projekt automaticky spájali s pôvodnou dobrodružnou sériou. Tá má stále veľmi silné meno a pôvodný názov by mohol vyvolať očakávania, ktoré táto hororová verzia nechce a ani nemôže naplniť.

Druhým dôvodom zmeny názvu má byť samotný tón filmu. Croninova interpretácia je výrazne temnejšia a hlboko zakorenená v hororovej tradícii, nie v akčnej fantasy. Názov The Resurrected má lepšie vystihovať atmosféru aj príbeh, ktorý sa točí okolo návratu niečoho, čo malo zostať pochované naveky. Zmena názvu tak nie je len marketingovým rozhodnutím, ale aj jasným signálom, že ide o úplne novú a odlišnú interpretáciu ikonického monštra.
Zahraničné médiá zároveň upozorňujú, že štúdio sa týmto krokom snaží vyhnúť aj zbytočným porovnaniam s pripravovaným štvrtým dielom pôvodnej série s Brandonom Fraserom. Súbežná existencia dvoch úplne odlišných filmov s rovnakým názvom by totiž mohla medzi divákmi spôsobiť zmätok a oslabiť marketing oboch projektov.
Dobrou správou pre domácich fanúšikov je, že film sa u nás predstaví už 16. apríla tohto roka. Zaujímavosťou však je, že v oficiálnom distribučnom zozname kín zatiaľ stále figuruje jeho pôvodný názov The Mummy. Či sa to do premiéry zmení, zatiaľ nie je definitívne potvrdené. Jedno je však isté. Múmia sa vracia a tentoraz v podobe, ktorá má k nostalgickému dobrodružstvu veľmi ďaleko.
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okneČítajte viac z kategórie: Filmy & seriály
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Na Netflix dorazila geniálna novinka aj s dabingom. Má aj slovenský rukopis

Najlepší komediálny seriál sa vrátil a prvá časť už je online. Ohlasy sa rozchádzajú

Sci-fi, ktoré odrovnalo kritikov, mieri na Slovensko. Dorazí už o pár dní

Najšialenejšia komédia roka pribudla online aj s dabingom. Cena však rozosmeje

Nevydarené Akty-X po 18 rokoch dostanú druhú šancu. Nový film vráti milované postavy
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Jedna z najväčších slovenských bánk dnes mala problémy. Výpadok zasiahol platby a ďalšie služby
PREMIUMOdložil som si 70 % mzdy a investoval 1 900 eur. Experiment ukázal, čo návody na bohatstvo nespomínajú

Koniec pekelných horúčav na Slovensku: Teploty spadnú aj o viac ako 10 stupňov, meteorológovia vydali varovania

42,2 °C prvýkrát v histórii. Slovensko prepisuje rekordy, meteorológovia vydali nové varovania

Rusko hlási doteraz najmasívnejší útok: Obrana zostrelila vyše 600 dronov, plamene zachvátili jednu z najväčších rafinérií
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Veľká zmena pre elektrokolobežkárov. Tieto modely už nebudú môcť na cesty, hrozí pokuta 300 eur
- Slovensko čaká noc plná padajúcich hviezd. Takéto podmienky na Perseidy sa často neopakujú
- Najšialenejšia komédia roka pribudla online aj s dabingom. Cena však rozosmeje
- Harry Potter sa vracia v špeciálnom filme. Slováci ho uvidia iba jediný týždeň, značku čaká veľká zmena
- Sci-fi, ktoré odrovnalo kritikov, mieri na Slovensko. Dorazí už o pár dní
-
- Veľká zmena pre elektrokolobežkárov. Tieto modely už nebudú môcť na cesty, hrozí pokuta 300 eur
- Slovensko čaká noc plná padajúcich hviezd. Takéto podmienky na Perseidy sa často neopakujú
- Najšialenejšia komédia roka pribudla online aj s dabingom. Cena však rozosmeje
- Harry Potter sa vracia v špeciálnom filme. Slováci ho uvidia iba jediný týždeň, značku čaká veľká zmena
- Sci-fi, ktoré odrovnalo kritikov, mieri na Slovensko. Dorazí už o pár dní
-
- Svetu dochádza jedna z najdôležitejších surovín. Čína už vyrobila umelú náhradu
- Na Netflix pribudol jeden z najlepších slovenských filmov. Posielame ho do boja o Oscarov
- Ďalšia nemecká automobilka je v kríze. Tržby prudko klesli, zruší tisícky pracovných pozícií
- Film, na ktorý sa čakalo 40 rokov, ovládol internet. Dá sa pozrieť aj zadarmo
- Veľká zmena pre elektrokolobežkárov. Tieto modely už nebudú môcť na cesty, hrozí pokuta 300 eur
Ojazdené autá na Slovensku citeľne zdraželi. Priemerná cena stúpla, mení sa aj ponuka
Umelá inteligencia produkuje sofistikovaný podvod. Odborníci varujú pred novou vlnou
Zelená domácnostiam pokračuje, no podmienky stále chýbajú. SIEA prezradila, čo sa zmení
Extrémne sucho zasahuje už 38 % Slovenska. SHMÚ varuje pred kriticky vyschnutou pôdou
Na D1 pribudli nové ultrarýchle nabíjačky. Elektromobily sa nabijú solídným výkonom
USA spúšťajú globálnu alianciu pre 6G. Chcú získať náskok pred úhlavným rivalom
Klimatická zmena ohrozuje cesty, železnice aj letiská. Európa na nové extrémy nie je pripravená
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Jedna z najväčších slovenských bánk dnes mala problémy. Výpadok zasiahol platby a ďalšie služby
PREMIUMOdložil som si 70 % mzdy a investoval 1 900 eur. Experiment ukázal, čo návody na bohatstvo nespomínajú

Koniec pekelných horúčav na Slovensku: Teploty spadnú aj o viac ako 10 stupňov, meteorológovia vydali varovania

42,2 °C prvýkrát v histórii. Slovensko prepisuje rekordy, meteorológovia vydali nové varovania

