Pretaktovanie počítačových komponentov nie je dnes žiadnou vedou a mnohí používatelia si dokážu aj v domáci podmienkach upraviť frekvenciu procesora, či grafickej karty tak, aby dosiahli vyšší výkon.

Avšak, pretaktovanie na skutočne vysoké frekvencie už vyžaduje znalosti a odbornosť. Hoci sa pretaktovanie robí najmä u výkonných CPU jednotiek, teraz sa na rad dostal aj lacný procesor z dielne AMD. Novým rekordérom v pretaktovaní lacných procesorov sa stal AMD Ryzen 3 3100, ktorého frekvenciu sa podarilo dostať až na úroveň takmer 6 GHz. Samotný procesor pritom nestál ani 120 €, informuje PCGamer.

Bežné chladenie procesorov do desktopových počítačov je realizované pomocou aktívnych alebo pasívnych chladiacich systémov. Vzduch a voda dokážu efektívne udržať teplotu procesora na primeranej úrovni.

Pri pretaktovaní na extrémne vysokú frekvenciu, ktorá je ďaleko nad bezpečným limitom, je potrebné siahnuť po efektívnejšom chladiacom médiu. Pri rôznych súťažiach alebo amatérskom pretaktovaní sa tak používa tekutý dusík, ktorý dokáže dostatočne schladiť tento kus kremíka aj pri vysokej pracovnej frekvencii.

Aj lacný procesor môže byť poriadne pretaktovaný

Takéto médium bolo využité aj pri pretaktovaní procesora AMD Ryzen 3 3100, ktorého bežná frekvencia dosahuje úroveň v základe 3,6 GHz a pri potrebe vyššieho výkonu sa dokáže dostať na 3,9 GHz.

Ide o bezpečné hodnoty, ktoré uvádza výrobca. Každé ďalšie zvýšenie frekvencie by pritom mohlo spôsobiť poškodenie. Tento 4-jadrový procesor sa pritom oficiálne predáva na Slovensku za zhruba 115 €, no ceny v zahraničí niekde nedosahujú ani 100 dolárov.

CPU-Z

Nenechaj si ujsť
Nový AMD Ryzen Threadripper má svetový rekord. Ihneď po vydaní je najrýchlejším procesorom svojej triedy

Práve tento procesor bol však pretaktovaný na rekordnú frekvenciu 5,92362 GHz, pričom jeho chladenie počas tohto procesu zabezpečoval práve tekutý dusík.

Týmto spôsobom tak bolo možné odhaliť maximálnu hranicu toho, čo tento čip dokáže, hoci tak vysoká pracovná frekvencia by nebola za normálnych podmienok dosiahnuteľná. Tento rekord má na svedomí TSAIK, profesionálny overclocker z Taiwanu.

K maximálnej bezpečnej frekvencii 3,9 GHz pri booste tohto procesora od AMD tak pridal ďalšie 2 GHz navyše. CPU bolo umiestnené v matičnej doske MSI Mag X570 Tomahawk, ktorá bola vybavená aj 8 GB operačnej RAM pamäte, informoval WCCFTech. Napätie procesora sa pritom zvýšilo na 1,45 V, čo je v porovnaní s továrenským nastavením 1,1 V skutočne vysoká hodnota.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom