Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoluzakladateľ spoločnosti Apple, Steve Jobs, bol známy ako vizionár, ktorý chcel svetu priniesť to najlepšie. Prerazil aj so svojím operačným systémom Macintosh a priniesol zákazníkom mnoho skvelých technológií. Napriek tomu dostal z vlastnej firmy výpoveď, no neskôr sa znova vrátil, aby jej navrátil slávu. 

Za založením spoločnosti Apple stál v roku 1976 Steve Jobs a Steve Wozniak. Zatiaľ čo Jobs bol mužom ideí, nápadov a staral sa o obchodné záležitosti, Wozniak bol skvelým inžinierom. Nikto z nich však nemal v čase založenia Apple skúsenosti s vedením spoločnosti.

zdroj fotografie: resizeimage.club

Mike Markkula, jeden z prvých investorov a zamestnancov Apple, si však myslel, že obaja páni nie sú dostatočne disciplinovaný pre pozíciu riaditeľov. Na tento post tak Markkula nasadil svojho priateľa, Michaela Scotta, ktorý sa stal prvým výkonným a generálnym riaditeľom Apple. Scott však odišiel už v roku 1981, keď spoločnosť poprvýkrát uskutočnila prvú verejnú ponuku akcií. Následne zaňho ako náhrada nastúpil práve Markkula.

zdroj fotografie: Mac History/YouTube

V roku 1983 sám Jobs prijal vtedajšieho riaditeľa PepsiCo, Johna Sculleyho, ktorého presvedčil týmto legendárnym výrokom: „Chcete predávať cukrovú vodu do konca života? Alebo pôjdete so mnou a zmeníme svet?“ Vtedy sa Steve Jobs stal generálnym riaditeľom Apple, no spoločnosť nebola presvedčená o tom, že je na túto pozíciu pripravený.

steve jobszdroj fotografie: YouTube

Problémom však bolo, že Jobs si rýchlo urobil povesť riaditeľa, s ktorým bolo veľmi zložité pracovať. Dbal najmä na detailoch na úkor pocitov svojich zamestnancov.

zdroj fotografie: Flickr

Všetko vyvrcholilo v roku 1985, keď bol pod vedením Steva Jobsa predstavený počítač Apple Lisa. Išlo o prvé zariadenia s grafickým používateľským prostredím. Aj keď išlo o technologický prelom, predaje tomu nenasvedčovali. Ďalším jeho projektom bol Macintosh, ktorý sa síce predával lepšie ako Lisa, no nie dostatočne na to, aby prekonal na počítačovom trhu vtedy dominantnú spoločnosť IBM.

zdroj fotografie: Ewebarticle

Sculley sa potom rozhodol „odstrihnúť“ Jobsa od skupiny, ktorá pracovala na Macintoshi, čím v podstate obmedzil jeho možnosti zakladateľa a vplyv v spoločnosti. Steve Jobs následne prišiel za všetkými riaditeľmi, no tí boli na strane Sculleyho.

zdroj fotografie: YouTube

Práve tu sa celý príbeh rozdvojuje. Kým Jobs verejne prehlásil, že bol vyhodený z vlastnej spoločnosti, Sculley tvrdí, že odišiel sám po odhalení ceny za Macintosh.

bill gates steve jobszdroj fotografie: AP Photo/Paul Sakuma

Jobs chcel pokračovať vo vývoji spoločnosti NeXT, ktorá mala priniesť to, čo on pokladal za novú generáciu počítačov. Technické schopnosti zariadení boli skutočne obdivuhodné, no ich ceny boli premrštené a predaje slabé.

zdroj fotografie: ewebarticle.info

Nenechaj si ujsť
Šestica najdrahších produktov, ktoré kedy Apple vyrobil

Medzitým v Apple sa Sculley dostal do éry po Jobsovi. Spoločnosť v roku 1991 uviedla na trh nový operačný systém System 7, ktorý poprvýkrát priniesol do Mac-u farby. Taktiež sa dostalo na predstavenie prvého notebooku PowerBook.

zdroj fotografie: GUIdebook Gallery

Po čase však Apple začalo strácať zameranie. Pod vedením Johna Sculleyho boli produkované rôzne zariadenia ako napríklad osobný asistent Newton MessagePad, ktorý rozoznával rukopis používateľa, no príliš dobre nefungoval.

zdroj fotografie: Jim Abeles/Flickr

Najväčšou chybou Sculleyho bolo postaviť budúcnosť spoločnosti na procesory PowerPC. Tým tak Apple nezvýšilo štandardy svojich dizajnových návrhov, aby udržalo ceny Mac-ov. Popritom sa však do popredia dostal Intel x86, ktorý bol nielen populárnejší, ale aj lacnejší ako jeho konkurencia. Spoločnosti z Cupertina tým spôsobil značné problémy a kvôli tomu nastal čas na Sculleyho odchod. 

zdroj fotografie: GUIdebook Gallery

Nahradil ho dlhoročný zamestnanec, Michael Spindler. Vo vedúcej pozície vydržal len zhruba 3 roky a taktiež dostal „padáka“.

zdroj fotografie: YouTube

Spindlera nahradil v roku 1996 Gil Amelio, ktorého cieľom bolo začiatkom roka 1997 získať spoločnosť NeXT za 429 miliónov dolárov. Spolu s ňou mal prísť k Apple aj Steve Jobs, ktorého vtedy spoločnosť veľmi potrebovala. Týmto krokom by sa však ukázalo, že je Amelio nespôsobilý na pozíciu riaditeľa. 

steve jobszdroj fotografie: Weibo

V júni 1997 neznámy majiteľ predal až 1,5 milióna akcií Applu, čím jeho hodnota klesla na 12-ročné minimum. Jobs počas tohto obdobia presvedčil predstavenstvo spoločnosti, aby vyhodilo Amelia a jeho menovala za dočasného generálneho riaditeľa. 

zdroj fotografie: Báo Mới

Krátko po tom sa Steve Jobs priznal, že to on predal všetky tie akcie spoločnosti. Týmto krokom Apple pochopilo, že Amelio musí odísť, no on sám dobrovoľne rezignoval zo svojej funkcie. 

steve jobszdroj fotografie: YouTube

V auguste toho roku sa začali diať veľké zmeny. Jobs uzavrel mier s tvorcom Microsoftu, Billom Gatesom, ktorý počas konferencie Macworld oznámil svoju investíciu do Apple. Tá bola vo výške až 150 miliónov dolárov. 

bill gates steve jobszdroj fotografie: Flickr/whatcounts

Nenechaj si ujsť
Apple za posledné roky spomalil a nevie predčiť konkurenciu. V čom tkvie najväčší problém?

V roku 1998 sa na trhu ocitol počítač Apple iMac, ktorý zvýšil obraty spoločnosti. O 2 roky neskôr bol Jobsovi zrušený titul dočasného generálneho riaditeľa. Miesto tohto sa stal plnohodnotným generálnym riaditeľom na plný úväzok. A teraz sa Apple teší svetovému úspechu, keďže Jobsovi sa podarilo vybudovať svetového technologického giganta.

steve jobszdroj fotografie: Twitter/Svetlana Alekseevna

Podobným spôsobom nedávno zo svojej spoločnosti Uber odišiel CEO Travis Kalanick. On sám povedal, že návrat do svojej vlastnej firmy podobný tomu, aký zažil Steve Jobs, nie je vôbec jednoduchý. 

zdroj fotografie: LinkedIn

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú