Vo svete streamovacích služieb a motoršportu sa rysuje obrovská dohoda, ktorá by mohla čoskoro zmeniť spôsob, akým pozeráš preteky Formuly 1. Portál 9to5Mac na základe informácií printového časopisu BusinessF1 upozornil na to, že Apple si robí veľký zálusk na globálne vysielacie práva kráľovnej motoršportu.

Nebolo by to prvýkrát

V minulosti sa mu podobný krok Applu nesmierne vyplatil s americkou futbalovou súťažou Major League Soccer (MLS). Kalifornský technologický gigant je dnes exkluzívnym predajcom takzvaného MLS Season Pass, ktorý umožňuje sledovanie všetkých zápasov súťaže.

Podľa dostupných informácií ide o obrovský úspech spoločnosti a tá už stihla rokovať aj s mnohými ďalšími súťažami, vrátane NBA, NFL či Premier League. Najnovšie sa však hovorí o rokovaniach s organizáciou zastrešujúcou Formulu 1.

Apple je podľa všetkého pripravený za globálne vysielacie práva zaplatiť 2 miliardy dolárov ročne, teda približne dvojnásobok toho, čo F1 dostáva dnes. Išlo by tak o výrazné zvýšenie príjmov.

Čo to znamená pre divákov?

Ak by k dohode došlo, prechod z klasického TV vysielania na platformu Apple by nebol na celom svete okamžitý. Dohoda by zrejme začala platiť od roku 2025, kedy v USA končia vysielacie práva televízii ESPN. Avšak v Európe je situácia komplikovanejšia, práva v jednotlivých štátoch majú často lokálne televízie a Apple musí počkať, kým im vypršia zmluvy.

Exkluzívny prechod F1 na službu Apple TV by mal teda byť definitívne zakončený až v roku 2029, kedy vypršia posledné z týchto zmlúv. Práva na vysielanie Formuly 1 na Slovensku drží AMC Networks International prevádzkujúca Sport1 a Sport2. Tá ich má držať minimálne do konca sezóny 2023, informuje v tlačovej správe, pričom zatiaľ podľa dostupných informácií nebolo oznámené predĺženie zmluvy.

Unsplash/Kevin Jansen

Pre divákov tiež vyplýva to, že na sledovanie F1 by s najväčšou pravdepodobnosťou potrebovali samostatné predplatné od Applu. Koniec koncov, inak tomu nie je ani v prípade MLS Season Pass.

Záujem Applu o Formulu 1 ďalej potvrdzujú aj práce na pripravovanom veľkofilme s Bradom Pittom, ale aj chystaný dokument o fenomenálnom Lewisovi Hamiltonovi. Vysielanie samotných pretekov by tak zapadalo do dlhodobej stratégie služby.

Naopak to môže prísť ako škrt cez rozpočet samotnej F1, ktorá roky buduje službu F1TV a istú dobu sa šuškalo, že si exkluzívne práva v niektorých trhoch ponechá a preteky bude vysielať sama.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP