Považuješ sa za technologického znalca alebo si len chceš pospomínať na počiatky mnohých technologických spoločností? Otestuj sa nasledujúcimi 15 otázkami, ktoré preveria v oblastiach retro technológií, starších, no kultových hrách a historického hardvéru.

Vedel by si napríklad hneď odpovedať, aká bola posledná konzola od japonskej spoločnosti Sega? Napadne ťa, ktorú spoločnosť zachránil, respektíve sa na jej vzniku podieľal Elon Musk? Dokážeš si tipnúť, v akej miere zredukoval Jobs portfólio Applu po svojom návrate v roku 1997? Nezabudni, že správne odpovede sú vždy obohatené aj o zaujímavé fakty.

Apple sa snažil urobiť dieru do sveta hneď niekoľkokrát. Čo bolo prvým prenosným tabletom tejto kalifornskej spoločnosti?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Apple bol po vyhodení Jobsa v koncoch a skúšal sa chytať každej slamky. Prvé PDA, Apple Newton MessagePad, vydala spoločnosť v roku 1993 a trvalo im 5 rokov, pokiaľ tento neúspech odsunuli na ďalšiu koľaj. Ako všetci vieme, Apple sa do teritória veľkých dotykových plôch vrátil až s príchodom iPadu, kedy si Jobs dokázal, že k pohodlnosti žiadne dotykové pero nepotrebuje.

Ktorá herná konzola sa vyznačovala nezvyčajným tvarom gamepadu, jedinou analógovou páčkou a hrami ako GoldenEye 007 alebo The Legend of Zelda: Ocarina of Time?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Nintendo 64 je herná konzola piatej generácie, ktorá sa okrem nezvyčajného gamepadu vyznačovala aj použitím Game Pak kartridžov, zatiaľ čo konkurencia v tej dobe už presedlala na kompaktné disky.

Aká spoločnosť sa v minulom storočí preslávila fotoaparátom, ktorý dokázal odfotiť, spracovať a okamžite vydať fotografie?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Takýto typ fotografovania preslávila firma Polaroid s modelom Land Camera v 40 rokoch minulého storočia, kedy Model 95 dokázal vydať sépiovú fotografiu už za jednu minútu. Najviac popularity si však tieto fotoaparáty odbili na prelome 80. a 90. rokov a z firmy Polaroid sa odvtedy stala ikona fotografovania.

Ako sa volal počítač z osemdesiatych rokov, ktorý sa mohol pochváliť jednoduchým dizajnom, kedy všetky komponenty mal ukryté pod klávesnicou a pripájal sa do televízora?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Legendárny kúsok Commodore 64 vyšiel na americkom trhu v roku 1982. Do dnešného dňa ide o najlepšie predávaný počítač všetkých čias, kde veľkú rolu zohrávala jeho dostupnosť, prameniaca ako z prívetivej cenovky, dlhej životnosti, tak aj jeho dostupnosti v bežných obchodov.

Rok 1989 okrem iných technologických kúskov priniesol aj jednu zásadnú konzolu. Game Boy sa preslávil popularitou po celom svete a veľkú úlohu v tom zohrala aj pribaľovaná hra. O aký videoherný kúsok sa jednalo?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Game Boy do dnešného dňa patrí medzi najlepšie predávané konzoly všetkých čias. To platí aj pri Tetrise, ktorý bol pridávaný ku každej konzole. Od tej doby sa Tetris objavil snáď na všetkých platformách, no práve na Game Boyi sa mu dostalo najväčšej pozornosti.

Ako sa nazývala počítačová platforma, ktorá zažila najväčšie obdobie slávy aj u nás na prelome 80. a 90 rokov? Už v tej dobe tieto počítače disponovali multitaskingom, boli postavené na 16 a 32-bitových procesoroch a pôvodne boli určené primárne na videohry. Ich všestrannosť sa však ujala aj v pracovnom prostredí.

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Amiga je obrovský pojem najmä v našich krajoch, keďže ju mnohí v 90. rokoch považovali za lacnejšiu alternatívu vtedy moderným Apple počítačom. Nadšenci do dnešného dňa na Amigu nedajú dopustiť, keďže už v tej dobe dokázala posúvať hranice hardvéru, či už plynulým multitaskingom alebo prívetivým používateľským prostredím. Spoločnosť však doplatila na zlý marketing a výroba počítačov Amiga skončila v roku 1996.

Ešte pred príchodom iPodu sme tu mali prenosný prehrávač diskov, nazývaný discman. Aj ten mal však predchodcu, kde hlavný prím zohrávali kazety. Pod akou spoločnosťou vyšiel prvý volkmen v roku 1979?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Prvý Walkman uzrel svetlo sveta v roku 1979 v Japonsku, kedy inžinier audio divízie Sony zostrojil prenosný prehrávač pre svojho kolegu, ktorý chcel počúvať operu počas častých letov za oceán. Označenie zľudovelo, a to do takej miery, že každé jedno prenosné zariadenie prehrávajúce hudbu z kaziet je aj dnes považované za volkmen.

Pojem Amazon už dávno nepredstavuje len rieku v Južnej Amerike. Počiatky tohto internetového obchodu siahajú až do roku 1994. Čo bolo primárnym zameraním internetového obchodu v jeho počiatkoch?

Amazon
Správne! Nesprávne!

Jeden z najstarších internetových obchodov vznikol v roku 1994 pod menom Cadabra.com, ktorý bol zameraný výlučne na knihy. Rok na to ho zakladateľ Jeff Bezos premenoval podľa svetoznámej rieky, len aby o pár rokov na to mohol byť uvedený medzi najvplyvnejšie osobnosti sveta.

Steve Jobs sa do spoločnosti Apple Inc. vrátil v roku 1997. Firmu vtedy zachránil najmä zredukovaním ponuky produktov. Čo tvorilo základnú štvoricu portfólia Apple v tomto období?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Nie je tajomstvo, že po odchode Jobsa sa Applu moc nedarilo. Medzi jeho prvé rozhodnutia po návrate v roku 1997 bolo zredukovanie portfólia a odstránenie nezmyselných produktov z línie. Len niekoľko mesiacov po uvedení prvého iMacu začal Jobs uvažovať o ďalšom, ešte prelomovejšom zariadení - prvom iPode.

Aká bola posledná konzola Segy, po ktorej spoločnosť upustila od konzol a zamerala sa výhradne na softvér?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Zatiaľ čo predchádzajúce konzoly Segy dokázali ustáť konkurenčný boj, očakávaný Dreamcast vydaný v roku 1999 si užil sotva rok slávy. Predaje konzoly boli sprvu vynikajúce, čo sa však zmenilo s príchodom PS2 v roku 2000. Sony ponukou hier a zabudovaným prehrávačom DVD zamietol Dreamcast pod koberec, čo viedlo k radikálnemu rozhodnutiu, a to prenechať konzolový trh silnejším.

Zatiaľ čo Nintendo ako prvé prinieslo analógové ovládanie, spopularizovalo ho až Sony s prvým PlayStationom. Ako sa volal prvý gamepad pre PlayStation, ktorý mal analógové páčky?

Reddit
Správne! Nesprávne!

Ak si v tomto prípade zvolil Dualshock, nemusíš sa vôbec ľutovať. Len málo fanúšikov totižto o produkte Dual Analog Controller vie, keďže tento gamepad nebol oficiálne v predaji ani rok. Takmer okamžite ho totiž nahradil prvý DualShock, ktorý obohatil herný zážitok o vibrácie, a tak Sony v roku 1998 stiahla pôvodný Dual Analog Controller z predaja.

Elon Musk sa nepreslávil len spoločnosťami SpaceX alebo Teslou. Aká bola prvá komerčne úspešná firma, na ktorej založení sa tento miliardár podieľal?

Screenshot/YouTube/TED
Správne! Nesprávne!

Elon Musk je momentálne 23. najbohatší muž sveta. Jedným z jeho prvých projektov bola spoločnosť X.com, tvoriaca podstatnú časť vznikajúcej entity PayPal koncom 90. rokov. Druhou firmou, ktorá sa pretransformovala do PayPalu bola spoločnosť Confinity, ktorú Musková spoločnosť vtedy v podstate zachránila pred bankrotom.

Legenda Total Commander patrí medzi neodmysliteľné súčasti Windowsu. Ako sa však tento manažér súborov volal, keď vznikol v roku 1993?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Jeden z najobľúbenejších programov, ktorý inštalujeme aj v dnešnej dobe po viac ako dvadsiatich rokoch, vznikol ako Windows Commander. Staršie pomenovanie si držal až do roku 2002, kedy narazil na Microsoft a ich ochrannú známku, kedy od slovíčka Windows musel opustiť.

Razer je jedným z najväčších a najznámejších výrobcov herných periférií na svete. Jeho história siaha až do roku 1998, kedy spoločnosť uviedla na trh svoj prvý herne orientovaný produkt. O aké zariadenie išlo?

Wallpaper Abyss
Správne! Nesprávne!

Firma Razer vznikla v San Diegu v roku 1998 a rok na to ponúkla hráčom svoju prvú hernú perifériu. Myš Boomslang vtedy vystupovala zo všetkých zabehnutých štandardov najmä kontroverzným výzorom. Dnes už rozhodne ide o historický kúsok, ktorý by si vďaka mechanickej guľôčke alebo PS/2 pripojeniu dokázal používať len s ťažkosťami.

Koniec minulého storočia sa niesol v duchu rozširovania počítačov a technológii vo všeobecnosti aj do domácnosti. Vieš, aký softvér bol najrozšírenejší v roku 1995?

FonTech
Správne! Nesprávne!

Znie to možno neuveriteľne, no najviac inštalovaným programom v tej dobe bol prvý DOOM. Na tomto fakte sa podpísala najmä povaha hry, kedy sa John Romero a John D. Carmack rozhodli hru vydať vo voľne šíriteľnej forme na disketách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP