Vianoce sú tu a väčšina z nás si ich nevie predstaviť bez sprievodu akejkoľvek filmovej klasiky. My sme hneď niekoľké vianočné ikony zozbierali a už tradičným spôsobom ich naservírovali formou kvízu. Určite sa nezabudni otestovať aj v našich predchádzajúcich kvízoch, kde sme sa venovali napríklad aj kľúčovým filmom histórie.

Už tradične ponúkame desiatku fotografií známych filmov, ktoré by ťa mali naviesť na správnu odpoveď. Pokiaľ ale film neuhádneš len zo snímky samotnej, menšiu pomôcku sme samozrejme skryli aj v samotnej otázke. Nechýba ani zaujímavý fakt, respektíve podrobné objasnenie otázky, ktoré odhalíš aj v prípade nesprávnej odpovede.

Na obrázku nižšie môžeš vidieť dnes už jednu z najlepších vianočných klasík. Film je pritom natočený podľa rovnomennej knihy. Ako sa volá?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Polárny expres je bez akýchkoľvek pochýb vynikajúcim animákom, opretým o emočne vydierajúci príbeh malého chlapca, hľadajúceho Santa Clausa. Film sa vyznačuje nádherným a na tú dobu prvotriednym CGI vizuálom, kedy kompletne všetkým postavám skrz motion capture vdýchli život prvotriedne herecké hviezdy, na čele s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe.

Ako sa nazýva film vyobrazený nižšie, ktorý je považovaný za jeden z najdôležitejších zárezov v životopise Will Ferrella?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Will Ferell bol kedysi prehliadaným komediálnym hercom, ktorého filmári obsadzovali do treťotriednych rolí. Najväčšie uznanie tak dostal až po natočení Vianočného škriatka od Jona Favreaua, dnes prevažne známeho ako hlavnej osobnosti nesmierne úspešného seriálu Mandalorian. Samotný film z roku 2003 tak ponúkol sviatočný New York obohatený o svojský humor, primárne cielený na všetky vekové kategórie. Skryté narážky si však všimne najmä dospelejší divák.

Len malo bláznivých komediálnych sérií dostane dedikovanú vianočnú časť. Film podľa fotky však určite spoznáš len vďaka ikonickej dvojici.

TMDB
Správne! Nesprávne!

Od záveru bláznivej trilógie s Haroldom a Kumarom by snáď nikto nečakal, že sa zo ságy stane vianočná klasika. Našťastie, formula zostavená z čarovnej atmosféry, charizmatickej a u divákov obľúbenej dvojice a tradičný humor ťažiaci z ľahkého užívania drog v roku 2011 zafungovala. O rodinný celovečerák sa síce nejedná, no tínedžeri si prídu na svoje.

Viacerí by namietali, že o vianočný film nejde, no zasadenie príbehu hovorí pravý opak. Spoznáš legendu 90. rokov len podľa tejto fotografie?

MovieStillsDB
Správne! Nesprávne!

Predanie režisérskeho žezla Timovi Burtonovi koncom 80. rokov v rámci projektu filmového Batmana bolo prinajmenšom kontroverzné rozhodnutie. Keďže úlohu v prípade prvého filmu zvládol viac než excelentne, vďaka čomu je film aj dnes považovaný za jednu z najlepších verzií filmového netopierieho muža, pokračovanie na seba nenechalo dlho čakať. Film Batman sa vracia sa odohráva v období Vianoc, takže z každého smeru na diváka srší sviatočná atmosféra skazeného Gotham City, ktoré v kombinácii s Burtonovým prestreleným umeleckým podtónom spravilo z druhého Batmana s Michaelom Keatonom nezabudnuteľnú vianočnú klasiku.

Aj v tomto prípade vedú filmoví fanúšikovia dlhé roky debaty, či snímka je, alebo nie je vianočnou klasikou. O akú ikonu s hollywoodskou hviezdou v popredí sa jedná?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Policajt John McClane sa na sviatky vracia ku žene, ktorá je medzitým na vianočnom korporátnom večierku v nedostavanom mrakodrape. Nemeckí teroristi na čele s Hans Gruberom budovu osedlajú a účastníkov párty vezmú za rukojemníkov. Aj napriek osobnému voľnu, John sa na vlastnú päť rozhodne teroristom vzdorovať, čo rozhodne považujeme za správne rozhodnutie, keďže práve táto rola odštartovala hviezdnu kariéru, dnes už hollywoodskej ikony, Brucea Willisa. Pokiaľ Gruber nepadne z mrakodrapu Nakatomi, nezačnú Vianoce!

Film na obrázku vyšiel spočiatku nového tisícročia, kedy nastolil trend sviatočných filmov, sústreďujúcich sa na viaceré, na sebe nezávislé príbehové linky. Ktorý film to je?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Láska nebeská patrí medzi najväčšie novodobé klasiky, pričom v sebe kombinuje prvky romantiky a komédie, zasadených do vianočného obdobia. Špecifikom titulu je roztrieštenosť deja medzi viaceré dejové linky, nesené na ramenách hlavných protagonistov osobitých príbehov. Poznávacím znakom filmu bolo, že osudy postáv na seba nijako nenadväzoval.

Schwarzenegger mal vždy tendenciu striedať ikonické "akčňáky" rodinnými komédiami a táto snímka je práve jednou z druhej menovanej skupiny. O akej vianočnej klasike sa bavíme?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Všade samé zvončeky je rodinný vianočný film z roku 1996, vyznačujúci sa dvojicou diametrálne odlišných rivalov Howarda (Arnold Schwarzenegger) a Myrona (Sinbad). Hlavnú premisu tvorí ich zápasenie o jednoznačne najobľúbenejšiu a beznádejne vypredanú hračku Vianoc - figúrku Turbo-Mana. Spleť udalostí tak zapríčiní, že v obleku superhrdinu nakoniec skončí samotný Schwarzenegger. Samozrejmosťou tak bolo, že figúrka sa po úspechu filmu dala zakúpiť aj v skutočnosti.

Nižšie môžeš vidieť síce starší, no o to pamätnejší film, ktorý určite budú tuzemské televízie opakovať aj tento rok. Hlavnú rolu si strihol dnes už dospelý Peter Billingsley. Ktorá vianočná klasika je na obrázku?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Vianočný príbeh patrí medzi vianočnú stálicu, ktorá je na našich televíziách vysielaná už minimálne niekoľko dekád. Film buduje čarovnú atmosféru na relatívne tradičnej americkej rodine, kde prvé husle hrá malý Ralphie. Ten si pod stromčekom neprosí nič iné ako vzduchovku, ktorú mu však rozhovára snáď každý v okolí so slovami, že si vystrelí oko. Ralphie ale vzduchovku pod stromčekom nájde a čo by čert nechcel, oko si vážne vystrelí. To začne lavínu klamstiev, ktorú sa hlavný hrdina musí pokúsiť zastaviť.

Aj na tomto obrázku je vianočný zárez dlhé roky sa naťahujúcej filmovej ságy. Hlavným poznávacím znakom filmov je, že ústrednou postavou príbehu je vždy jedna a tá istá rodina.

TMDB
Správne! Nesprávne!

Sága Griswoldovci je aj u nás nesmierne úspešnou sériou filmov, sústreďujúcou sa na jednu a tú istú tradičnú americkú rodinu. Tretia časť je tak pre mnohých fanúšikov najobľúbenejšou zo všetkých, keďže je zasadená do obdobia Vianoc. Hlava rodiny, Clark Griswold si zaumienil, že práve toto budú tie najlepšie Vianoce. Situácia sa však komplikuje už od samotného začiatku, kedy rodinka nájde najväčší stromček v širokom okolí, ktorý im spôsobí kopu problémov. Priamočiaro vykreslené charakterové črty, na ktorých autori vybudovali ikonické humorné scény sú hlavným dôvodom, prečo sa aj po troch dekádach k filmu vrátia mladší, ale aj starší diváci.

Na obrázku je jedna z najdojemnejších scén filmového priemyslu. Ako si si mohol všimnúť, ide o starší počin, kedy si ho mladšie publikum môže pamätať najmä vďaka epizóde sitkomu Ako som spoznal vašu mamu, ktorá bola celá dedikovaná práve tomuto filmu. O aký ikonický film sa jedná?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Film Život je krásny od režiséra Franka Capra je nielenže vynikajúcou vianočnou klasikou, ale aj jedným z najlepších filmov všetkých čias. Aj napriek jeho vydaniu len rok po druhej svetovej vojne snímka zostarla viac než dobre, a to najmä vďaka zložitému vykresľovaniu ľudskej povahy. Žiaľ, v závislosti od toho film netrpí prílišnou pozitivitou, no vzhľadom na jeho sociálny presah ho musíme odporúčať každému.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú