KVÍZ: Na 100 % zvládne tento test len skutočný znalec PC hardvéru a softvéru
Patrí medzi tvoje koníčky stavanie počítačov a zaujímaš sa o každý nový technologický kúsok? Potom rozhodne správne zodpovieš na nasledujúce otázky, ktoré sa nesústredia len na históriu počítačového hardvéru a softvéru, ale aj na modernejšie oblasti, s ktorými prichádzaš do styku každodenne.
Otestovali sme ťa už v histórii mobilov, priblížili sme si aj zlaté časy s Mafiou a niečo si sa naučil aj v kvíze zameranom výhradne na Windows. Ako v ich prípade, aj tu sa každou nesprávnou odpoveďou naučíš hneď niekoľko zaujímavých faktov, ktoré by si ako správny prívrženec počítačov mal už dávno vedieť.
Štandard USB-C patrí dnes už medzi rozšírené rozhrania, na ktoré sme si od roku 2014, kedy vznikol, museli všetci zvyknúť. Ktoré zariadenie z nasledujúcej štvorice ako prvé využívalo tento port?
Apple bol prvý, ktorý uviedol USB-C port do segmentu laptopov. Zaujímavosťou zariadenia tak bolo, že kalifornská spoločnosť stavila len na toto jediné rozhranie, ktoré v tej dobe nepodporovalo ani relatívnu novinku Thunderbolt 3. USB-C bolo pred výrobcami predstavené v auguste 2014, na čo sa Apple takmer okamžite dokázal prispôsobiť, keďže kontroverzný MacBook 12 predstavil už v marci 2015.
Ako sa nazýva najslávnejšia fotografia, ktorá sa preslávila najmä ako predvolené pozadie Windows XP?
Najlegendárnejšie a rozhodne najrozšírenejšie pozadie pracovnej plochy má korene až v roku 1996, kedy Charles O'Rear odfotil kalifornský vinohrad. Práva na fotografiu Bliss odkúpil Microsoft v roku 2000, vďaka čomu ju mohol ukázať miliardám používateľom na celom svete, v úlohe dedikovaného pozadia pracovnej plochy Windowsu XP.
V roku 1997 porazil šachový superpočítač od IBM niekoľkonásobného majstra sveta, Garri Kasparova. Ako sa volá tento počítač?
Porážka Garri Kasparova z roku 1997 patrí medzi prelomové udalosti ako v histórii šachu, tak aj počítačov. Za jeho predchodcu je považovaný superpočítač Deep Thought rovnako od IBM, ktorý bol však v roku 1989 pokorený ako Garri Kasparovom, tak aj Michaelom Valvom. Kasparov vyhral s počítačom Deep Blue prvý zápas, druhý prehral a remizoval v tretej, štvrtej a piatej hre. Zariadenie Deep Blue porazilo šachového majstra v poslednej, šiestej hre, len za 19 ťahov.
LCD monitory začali pomaly nahrádzať CRT-čka koncom 90. rokov. Aká spoločnosť patrí medzi prvých výrobcov, ktorí spopularizovali LCD monitory medzi širokou verejnosťou?
Monitory postavené na technológii Liquid crystal display nachádzali v priebehu 90. rokov využitie najmä pri laptopoch. Medzi hlavné plusy takýchto modelov v porovnaní s CRT bola nižšia váha a spotreba energie, čím výrobcovia dokázali odôvodniť ich vyššiu cenu. Medzi prvé cenovo prístupné LCD monitory patrí model L66 od spoločnosti Eizo z polovice 90. rokov alebo Apple Studio Display, predstavený v roku 1998.
Touchpad dnes už neodmysliteľne patrí k laptopom. V ktorom roku bola táto dotyková plocha prvýkrát implementovaná v počítačovom segmente?
Za prvé zariadenie s touchpadom sa považuje desktopový počítač Apollo z roku 1982, ktorý ho mal umiestnený vedľa klávesnice. Rok na to bol predstavený prvý batériou poháňaný laptop Gavilan SC, pričom obsahoval aj touchpad, umiestnený netradične nad klávesnicou. Do dnešného dňa sa tak rovnaká technológia preslávil aj mimo trhu s notebookmi, napríklad pri iPodoch od Apple alebo telefónoch BlackBerry.
Taktovanie procesorov už dlhé roky neodmysliteľné patrí k spôsobom, ako z procesora vytiahnuť ešte nezanedbateľné percentá výkonu navyše. Vieš však, v ktorom roku a aká spoločnosť ako prvá predstavila svetu pretaktovaný procesor?
Prvý komerčne dostupný pretaktovaný procesor bol práve model 8088 od Intelu, ktorý v základe disponoval taktom 4,77 MHz. V priebehu nasledujúcich rokov však najmä samotný Intel posúval hranice výkonu tohto, na tú dobu vďaka nízkej cene obľúbeného, čipu až k hranici 8 MHz. Určité zdroje však naznačujú, že maximálna frekvencia Intelu 8088 prekročila aj magických 10 MHz.
Hry zasadené do 3D perspektívy začali naberať na popularite v polovici deväťdesiatych rokov. Dokážeš si spomenúť, ktorá karta bola úplne prvou grafickou jednotkou, podporujúcou plnohodnotné 3D?
Za revolucionára na poli grafických kariet s podporou 3D je dlhé roky považovaný model od zaniknutej spoločnosti 3dfx, Voodoo 1 z roku 1996. Prvé Voodoo však bolo len 3D akcelerátorom, čo v jednoduchosti znamená, že k vykresľovaniu kompletných scenérií potrebovala táto karta sekundárny čip, schopný výpočtu všetkého ostatného pomimo 3D objektov. Rok pred jej vydaním však NVIDIA predstavila model NV1, ktorý disponoval schopnosťou vykresľovať grafiku zároveň v 2D a 3D, no kvôli jej pustej kompatibilite s hrami táto karta okamžite upadla do zabudnutia.
Crysis v roku svojho vzniku ponúkol hráčom extrémnu grafiku, ktorú však mal problém plnohodnotne rozbehnúť len máloktorý počítač. Zaujímavosťou tak je, že aj po takmer trinástich rokoch od vydania majú niektoré stroje s hrou problém. Prečo tomu tak je?
Výkonnosť procesora nie je závislá len od jeho maximálnej frekvencie a počtu jadier, ale aj jeho schopnosti prerátania procesov za jeden cyklus, nazvanom IPC (Instructions per cycle). Práve na tom staval Crytek pri vyvíjaní svojej prelomovej hry, kedy však zabudol zohľadniť potenciálny technologický pokrok, v ktorom sa síce zvyšuje počet jadier procesorov a ich frekvencia, no počet procesov za cyklus ostáva zmenený len minimálne. Jednoducho povedané, Crysis pobeží lepšie na desaťročnom dvojjadrovom procesore s vyšším IPC a taktom, ako na väčšine procesorov dnešnej doby.
Aj keď je dnes už v modderskej komunite zapájanie viacerých grafických kariet naraz na ústupe, kedysi išlo o veľmi obľúbenú možnosť navýšenia grafického výkonu počítača. Ktorá spoločnosť prišla ako prvá s možnosťou prepojenia dvoch alebo viacerých grafických jednotiek?
Priekopník na poli 3D akcelerácie prerazil aj v roku 1998 s možnosťou prepojenia dvoch grafických jednotiek Voodoo2. Spoločnosť 3dfx však v roku 2000 odkúpila NVIDIA, ktorá na metódu linkovania dvoch kariet takmer okamžite zanevrela. Renesancia tak nastala až v roku 2004, kedy NVIDIA predstavila širokej verejnosti technológiu paralelného rátania algoritmu počítačovej grafiky, nám známemu ako Scalable Link Interface (SLI).
3DMark už od nepamäti patrí medzi najzásadnejšie benchmarky výkonu počítačov. Vo verzii z roku 2001 autori ako testovací nástroj pretvorili legendárnu scénu z filmu do hernej grafiky. Akým filmom bol tento konkrétny test inšpirovaný?
3DMark testuje naše počítače už od roku 1998. Scéna hutne pripomínajúca hru Max Payne v kulisách Matrixu demonštrovala vtedajšie vymoženosti vertex a pixel shaderu, kedy vynikla najmä, na tú dobu prelomová, zničiteľnosť prostredia. Veľkú rolu v tejto verzii zohrávala aj prítomnosť DirectX 8.0.
Postarší z nás si určite pamätajú na trampoty čistenia guľôčky v myške. Koniec deväťdesiatych rokov našťastie priniesol revolúciu v podobe optického snímača, ktorý spopularizoval najmä jeden konkrétny typ myši. Ktorý model je dodnes považovaný za prvú komerčne dostupnú myš s optickým snímačom?
Microsoft patrí v mnohých oblastiach periférií medzi najväčšieho inovátora a inak tomu nie je ani u myší. Zatiaľ čo s myšlienkou optických snímačov sa zahrávali študenti MIT už v osemdesiatych rokoch, pravý prelom nastal až v roku 1999 s príchodom legendárneho modelu IntelliMouse. Podľa magazínu PC World je presne tento model považovaný za jeden z 50 najlepších technologických vynálezov všetkých čias.
Prvotným zameraním rozhrania USB bolo zoštandardizovať rozličné porty periférií k počítačom. V roku 1999 však nastal zlom, kedy sa na trhu objavil prvý USB kľúč od spoločnosti IBM. Aká bola veľkosť tohto prvého, komerčne dostupného flash disku?
Prenos dát na prelome tisícročia nebol taký bezmyšlienkovitý ako teraz. Kompaktné disky zažívali svoje najsvetlejšie chvíle, no rozhodne nešlo o najjednoduchšie prenášanie dokumentov. O nejakom cloude s extrémne pomalým internetom tej doby sme ani nevedeli. Našťastie inžinieri v IBM prišli s vynikajúcim a najmä priamočiarym nápadom, ktorý v roku 2000 začali na území Spojených štátov predávať za prijateľných 49 dolárov.
Pred rokom 1994 a klávesnicou Microsoft Natural chýbalo na klávesnici jedno zásadné tlačidlo. O akú, dnes už neodmysliteľnú súčasť klávesníc išlo?
Znie to možno neuveriteľne, no klávesnice pred rokom 1994 nepoznali tlačidlo Win. Zatiaľ čo ostatné zásadné klávesy ako Control alebo Alt sa v tej dobe využívali na každom kroku, tlačidlo vyvolávajúce základné menu Windows sa začalo radikálne osádzať až s príchodom ergonomickej rady klávesníc Microsoft Natural. Mimochodom, odkaz týchto netradične tvarovaných modelov prežíva vďaka značke Surface doteraz.
Zatiaľ čo teraz plačeme nad absenciou USB-C na niektorých zariadeniach, pred rokom 2000 si len málokedy našiel na zadnej strane počítačov čo by len prvú generáciu USB. Historici si určite pamätajú dva PS/2 porty pre myš a klávesnicu. Dokážeš si spomenúť, akej farby tieto dva konektory boli?
Dôvodom farebného rozlíšenia oboch portov je akákoľvek absencia rozlíšenia tvaru, takže sa kvôli potenciálnej zámene koncovky káblov klávesnice a myši dodávali v rovnakých farbách ako porty na zadnej strane počítača. Fialový a zelený konektor sa prvýkrát objavil na počítači IBM už v roku 1987. Ich nahradenie rozhraním USB snáď pripomínať nemusíme.
DirectX je dnes už neoddeliteľnou súčasťou Windowsu. Na ktorom operačnom systéme sa tento multimediálny nástroj objavil prvýkrát?
DirectX je zbierkou aplikačných rozhraní, slúžiacich na programovanie softvéru a najmä hier pre operačné systémy od Microsoftu. Prvá verzia vznikla ako reakcia z prechodu architektúry na Windows 95 a odvtedy sme sa dočkali už dvanástich regulárnych verzií nástroja. Multimediálne rozhranie DirectX zohrávalo veľkú úlohu aj pri vývoji prvého Xboxu, keďže na tejto technológii bola architektúra konzoly postavená. S tým je spojené aj jej meno, keďže konzola sa mala pôvodne volať DirectX Box.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Microsoft tlačí na pílu. Milovaný Windows príde o kľúčové funkcie, bez ktorých stráca význam
Pravidlá EÚ sú im ukradnuté. Po Mete končí s overovaním faktov ďalší gigant z USA
Superpočítač za zlomok ceny? TOP 5 technológií, ktoré už stihli v roku 2025 spôsobiť revolúciu
Zákaz vyriešili bizarným spôsobom. „Utečenci z TikToku“ sa učia po čínsky, dôvod prekvapí
Znížia ceny áut, aby oživili predaje. Jedna z najstarších automobiliek má veľkú krízu, spasia ju 3 opatrenia
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Dlhovekosť je v našej moci: Tieto návyky dokážu predĺžiť život až o 24 rokov, tvrdí prevratný vedecký výskum
KVÍZ: 70 % Slovákov si ochorenie diagnostikuje nesprávne. Ukáž, že vieš, kedy je čas navštíviť lekára
Elektromobil vs. spaľovák: Známy automobilový novinár má vo voľbe jasno. Toto sú pre a proti
Skryté nebezpečenstvo smart hodiniek: „Večné chemikálie“ nosí denne na tele 25 % Slovákov. Tieto značky prešli testom
Len 1 hodinu od Bratislavy vznikla špičková samoobslužná výberová kaviareň s „Porsche medzi kávovarmi“
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Jednoduchú fotku premení na 3D a je zadarmo. Tento AI nástroj je pre profíkov aj bežných ľudí
Každý človek má svojho nečakaného strážcu. Nové zistenia zmenia pohľad na baktérie
Jadrová ponorka USA nasadila podvodné drony. Vyšle ich na tajné misie proti nepriateľom
Je veľký ako semienko jahody. ESA vyvinula vesmírny čip, ktorý bude mať dôležitú úlohu
Gigantický jašter so žraločími zubami znova „ožil“. Staré náčrty odkryli záhadu obávaného predátora
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Dlhovekosť je v našej moci: Tieto návyky dokážu predĺžiť život až o 24 rokov, tvrdí prevratný vedecký výskum
KVÍZ: 70 % Slovákov si ochorenie diagnostikuje nesprávne. Ukáž, že vieš, kedy je čas navštíviť lekára
Elektromobil vs. spaľovák: Známy automobilový novinár má vo voľbe jasno. Toto sú pre a proti
Skryté nebezpečenstvo smart hodiniek: „Večné chemikálie“ nosí denne na tele 25 % Slovákov. Tieto značky prešli testom
Len 1 hodinu od Bratislavy vznikla špičková samoobslužná výberová kaviareň s „Porsche medzi kávovarmi“
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené