KVÍZ: Od vzniku bitcoinu až po hodlovanie dogecoinu. Tieto otázky zvládne na 100 % len pravý kryptofanúšik
Či už patríš medzi nadšencov kryptomien, alebo nie, pravdepodobne si sa so správami ohľadom ich vývoja či „bull runu“, ktorý zažívali od polovice minulého roka, a rovnako tak prepadu, ku ktorému došlo v máji.
Svet kryptomien však nie je len o „výbuchoch“ ceny a prepadoch, na ktoré si brúsia zuby špekulanti, ale aj skúsení obchodníci. Digitálne meny majú mnoho využití a sú kľúčovou súčasťou napríklad systému decentralizovaných financií, ktorému sme sa venovali naposledy.
Ďalšie zaujímavé témy zo sveta kryptomien:
- Postrach bánk a budúcnosť našich financií. Čo sú DeFi a ako zmenia aj tvoj život?
- VEĽKÝ PREHĽAD: Ako si založiť vlastnú kryptopeňaženku a ktorá je najbezpečnejšia?
- Sedieť pri grafe je zbytočné. Toto je 5 ukazovateľov, ktoré musíš sledovať pri bitcoine
- ROZHOVOR: Digitálne euro vystrašilo Slovákov, no hotovosť nezabije. Po svete vzniknú „kryptomenové raje“
Dnes sme si však pre teba pripravili sériu otázok, ktoré nie sú o decentralizovaných financiách, ale o histórii a fungovaní kryptomien ako takých. Pri každej otázke ťa taktiež čaká niekoľko zaujímavých faktov, ktoré s ňou súvisia.
Ktorá z týchto kryptomien je najstaršia?
Možno ti to príde prekvapivé, no najstaršou kryptomenou z vyššie uvedených je práve psia alternatíva bitcoinu „pre masy", ktorá vznikla ako vtip. Dogecoin sa už od svojich začiatkom chcel dištancovať od ostatných kryptomien a po oficiálnom spustení 6. decembra 2013 navštívilo počas prvých 30 dní stránku dogecoin.com viac ako milión ľudí. 19. decembra 2013 zažil dogecoin svoj prvý „výstrel" ceny, kedy sa v priebehu troch dní jeho cena viac než strojnásobila a vyskočila na 0,00095 USD.
Ako sa volá zakladateľ platformy Ethereum?
Vitalik Buterin sa narodil v roku 1994 v Rusku, odkiaľ sa však spolu s rodičmi v šiestich rokoch odsťahoval do Kanady. Už od útleho veku bol veľmi nadaný a priťahovala ho najmä matematika, programovanie a ekonómia. V roku 2014 odišiel z univerzity po tom, čo získal grant vo výške 100 000 dolárov a začal pracovať na Ethereu na plný úväzok.
Aká bola odmena za vyťaženie jedného bloku pri vzniku bitcoinu?
Keďže bitcoin funguje na algoritme Proof of Work, je dôležité, aby boli jeho ťažiari odmeňovaní za overovanie jednodlivých transakcií a vytvorenie nového bloku, ktorý sa zaradí do blockchainu. Po vytvorení kryptomeny bola odmena za vyťaženie jedného bloku nastavená na 50 bitcoinov, čo v súčasnosti predstavuje zhruba 1,9 milióna eur. Kvôli konečnému počtu bitcoinov (21 miliónov) sa však veľkosť tejto odmeny každých 210 000 blokov znižuje na polovicu (halving) a v súčasnosti predstavuje 6,25 bitcoinu.
Čo predstavuje pojem ICO?
ICO, alebo Initial Coin Offering (prvotná ponuka kryptomeny), je vo svete kryptomien ekvivalentom počiatočnej verejnej ponuky (IPO). Spoločnosť, ktorá chce na trh priniesť nový token, dáva možnosť investorom nakúpiť počiatočné emisie tohto tokenu a získať tak finančné prostriedky ešte pred ich začiatkom obchodovania na známych burzách. ICO sa stali obľúbeným nástrojom investorov ako podporiť ich obľúbené projekty, no s týmto pojmom sa často spájajú aj podvodné projekty, ktorých cieľom bolo od začiatku len vytiahnuť z investorov peniaze.
Aká bola najnižšia cena bitcoinu v roku 2020?
13. marca 2020, kedy prvá vlna pandémie COVID-19 v Európe len začínala, sa počas prepadov akciových indexov významne prepadol aj bitcoin. Ten dokonca prelomil hranicu 4000 dolárov a na rôznych burzách klesol až na sumu okolo 3867 dolárov, čo tom čase predstavovalo najnižšiu cenu od marca 2019 a kryptomena sa na túto hranicu odvtedy pochopiteľne nedostala.
Ktoré z týchto kryptobúrz stále fungujú? (vyber všetky správne odpovede)
Potrebný počet správnych odpovedí: 3
Zatiaľ čo Binance a Huobi patria medzi najväčšie kryptomenové burzy na svete a Kraken sa dlhodobo drží v TOP 10, burza Mt. Gox je príbehom jedného z najväčších podvodov vo svete kryptomien. Na burze Mt. Gox prebiehalo v jej „zlatých časoch" až 70 % bitcoinových transakcií. V roku 2014 však utŕžila burza smrteľnú ranu, keď začiatkom februára toho roku pozastavila výbery po tom, čo objavila „podozrivú aktivitu v jej digitálnych peňaženkách". Spoločnosť následne oznámila, že „stratila" viac ako 850 000 bitcoinov, čo v tom čase predstavovalo približne 6 % všetkých bitcoinov v obehu. Do dnešného dňa bola nájdená len malá časť z týchto bitcoinov a obete podvodu neboli stále odškodnené.
Aké existujú akceptované kódy pre bitcoin?
Pretože je bitcoin decentralizovaný, neexistuje žiadny štandard ani orgán, ktorý by určoval, akou skratkou by sa mala kryptomena zapisovať. Všeobecne uznávanou skratkou je však BTC, ktorá pochádza ešte zo začiatkov najväčšej kryptomeny. Akceptovaným označenín je však aj XBT, ktoré odzrkadľuje rastúcu legitimitu bitcoinu ako medzinárodnej meny. Táto skratka totiž pochádza od Medzinárodnej organizácie pre normalizáciu (ISO), podľa ktorej štandardov by mala každá mena, ktorá nie je spojená s žiadnou krajinou, začínať znakom X, pričom BT predstavuje skratku bitcoinu. Príkladom môže byť zlato, ktoré ma všeobecne uznávanú skratku XAU.
Ktorá kryptomena sa nenachádza v TOP 5 najväčších kryptomien?
Aktuálne poradie kryptomien podľa ich trhovej hodnoty vedie pochopiteľne bitcoin, za ktorým nasleduje ethereum a stablecoin tether. Prvú päticu potom uzatvára binance coin a cardano. Napriek tomu, že dogecoin patril krátku dobu začiatkom mája tohto roka medzi tri najväčšie kryptomeny, poklesom ceny sa postupne vykĺzol z prvej pätice a v súčasnosti obsadzuje siedme miesto, čo však na kryptomenu, ktorá vznikla ako vtip, rozhodne nie je zlý výsledok.
Čo znamená pojem „hodlovať”?
Pojem HODL je odvodený z preklepu slova „hold" (držať), ktoré sa týka stratégie nákupu bitcoinu či iných kryptomien a ich dlhodobého držania. Tento termín vznikol ešte v roku 2013 na fóre Bitcointalk, kedy sa cena bitcoinu prepadla v priebehu 24 hodín o 39 % a jeden z používateľov sa pochválil svojou stratégiou vetou „I AM HODLING" so spomínaným preklepom. Pojem HODL sa neskôr stal synonomymom k stratégii nakupovania a držania kryptomien bez ohľadu na krátkodobé výkyvy ich cien.
Ktorá kryptomena je dlhodobo najviac obchodovanou na svete?
Tether (USDT) je stablecoin, teda kryptomena s minimálnou volatilitou, spravidla naviazaná na štátne platidlá alebo aktíva (v tomto prípade americký dolár). Táto kryptomena vďaka tomu slúži ako „most" medzi svetom fiat peňazí a kryptomien, najmä preto, že mnohé burzy nemajú vzťahy s bankami, ktoré by im umožňovali pravidelné vklady či výberi mien, ale akceptujú stablecoiny ako Tether. Rovnako ide o rozsírený spôsob, ako nakupovať kryptomeny v Číne, kde je priame obchodovanie s nimi zakázané.
Čo znamená pojem staking?
Staking predstavuje spôsob zhodnocovania kryptomien na burzách či priamo v kryptomenových peňaženkách, kde majiteľ kryptomien zamkne svoje mince či tokeny ako depozit a nechá ich „pracovať" prostredníctvom algoritmu Proof of Stake. Za odmenu, že svojimi kryptomenami pomáha overovať transakcie, získava potom rôzne odmeny vo forme úroku vloženej kryptomeny či iného tokenu.
Čítajte viac z kategórie: Krypto
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
ROZHOVOR s analytikmi: Bitcoin by som teraz nekupoval. Prichádza úplne nová éra kryptomien
Rusko začne tvrdo trestať používanie kryptomien. Putin ich pritom využíva na obchádzanie sankcií
Stačí ti telefón a pár minút času. TOP 10 nástrojov, vďaka ktorým už ľudia reálne zarábajú cez AI
Analytik šokuje: Bitcoin môže do konca roka vystreliť, ostatné kryptomeny prekvapujú
Bitcoin prekonal nový rekord. Analytici mu na konci roka predpovedajú šialenú hodnotu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
WHO upozorňuje na hrozbu epidémie: Ohrozených je 5,6 miliardy ľudí
Slováci so stresovým hormónom plnia ambulancie. „Telo bez neho nevie fungovať,“ varuje endokrinologička
Hranica 120 rokov je reálna, tvrdí neurovedkyňa. Kľúčom k dlhovekosti sú tri jednoduché návyky
MIMORIADNE: Mladého Slováka, ktorý zmizol v Grécku, našli mŕtveho. Hľadali ho rok
ESET zarobil 100 miliónov, firma zmenila vlastnícku štruktúru. Hlási tržby cez 690 miliónov eur
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Prekvapivé zistenia vedcov: Obľúbený nápoj Slovákov obsahuje neviditeľnú hrozbu, o ktorej sme doteraz netušili
- Ohromne zbohatnú a spasia Európu. Blízko Slovenska našli obrovské ložisko ropy a plynu
- Európska únia opäť zaťala do živého. Chystá návrh, ktorý prinúti časť ľudí kupovať len elektromobily
- Váži iba 13 kg, no má neuveriteľný výkon. Divízia Mercedesu vyvinula elektromotor, ktorý zmení svet
- Slovákom hrozí pokuta 5800 €. Tento zlozvyk za volantom ťa vyjde poriadne draho
-
- Prekvapivé zistenia vedcov: Obľúbený nápoj Slovákov obsahuje neviditeľnú hrozbu, o ktorej sme doteraz netušili
- Európska únia opäť zaťala do živého. Chystá návrh, ktorý prinúti časť ľudí kupovať len elektromobily
- Ohromne zbohatnú a spasia Európu. Blízko Slovenska našli obrovské ložisko ropy a plynu
- Prehliadaná krajina chce byť najväčší producent plynu v Európe. Spustila plán za 4 miliardy eur
- Rusko vyľakalo celý Západ. Multifunkčnou superzbraňou chce dobyť prekvapivú časť sveta
-
- Rusko vyľakalo celý Západ. Multifunkčnou superzbraňou chce dobyť prekvapivú časť sveta
- Elektrický Volkswagen prešiel 160 000 kilometrov. To, čo sa stalo s jeho batériou, prekvapilo odborníkov
- Slovákom hrozí pokuta 5800 €. Tento zlozvyk za volantom ťa vyjde poriadne draho
- Mali byť hitom, no nikto ich nechcel. TOP 8 technologických prepadákov slávnych značiek
- Veľká automobilka zvoláva 200-tisíc áut do servisu. Ak máš tento model, kvôli kritickej chybe riskuješ život
Kataster napadli pred pol rokom, no odpovede stále chýbajú. Štát o útoku mlčí a verejnosť tápe
Technologický gigant zarába ako nikdy. SAP v druhom štvrťroku zvýšil zisk o 37 %
Obrovský asteroid môže naraziť do Mesiaca. Zem čaká najväčší vesmírny dážď za 5 000 rokov
Nečakaná krajina zbrojí na úroveň veľmocí. Od Izraelu nakúpi zbrane za vyše 2 miliardy eur
Pred 10 rokmi vyvolala obrovský ošiaľ. Táto planéta stále vzbudzuje nádej na „druhú Zem“
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP