Hry o tróny po svojej premiére v roku 2011 vyvolali celosvetovú vlnu šialenstva a taký obrovský úspech, aký seriál po komerčnej stránke zaznamenal, čakal azda len málokto. HBO si mohlo pokojne mädliť ruky, ďalšie streamovacie spoločnosti však nespali na vavrínoch a rozbehli svoje vlastné seriálové plány.

Razom sa začali vo veľkom skupovať práva na obľúbené i menej neznáme knižné série z univerza fantasy a aktuálne už je len veľmi ťažké nájsť populárnu sériu v rámci žánru, o ktorej by sa nehovorilo v súvislosti so sfilmovaním alebo seriálovým spracovaním.

Netflix minulý rok predstavil Zaklínača, z ktorého sa stal najsledovanejší pôvodný seriál na streamovacej službe. O slovo sa čoskoro prihlási aj HBO so svojimi chystanými spin-offmi z univerza Game of Thrones, seriálový Pán prsteňov sa zasa stane najdrahším televíznym projektom v histórii.

Fantasy žáner je aktuálne na svojom vrchole, čo sme sa rozhodli využiť a poskytnúť ti príležitosť na otestovanie vedomostí o najznámejších fantasy sériách súčasnosti. Vieš o nich skutočne všetko?

Ktorá hviezda z Game of Thrones si zahrá v druhej sérii Zaklínača?

MovieStillDB
Správne! Nesprávne!

Ako sme informovali v nedávnom článku, v pokračovaní Zaklínača si zahrá aj charizmatický Islanďan Kristofer Hivju, ktorý v seriáli stvárni prekliateho šľachtica so zvieracou podobou Nivellena.

V ktorej krajine sa nebude natáčať 2. séria Zaklínača, a to aj napriek tomu, že tu bola natočená veľká časť pôvodnej série?

Netflix
Správne! Nesprávne!

Významná časť prvej série fantasy seriálu bola natočená v srdci Maďarska, Budapešti, a jej okolí. Napriek tomu si tvorcovia pri pokračovaní zvolili pre natáčanie iné lokality (nechýba medzi nimi ani Slovenska a Česká republika). K našim južným susedom sa aktuálne vrátiť neplánujú.

Ktorá hviezda Netflixu stvárni hlavnú postavu vo fantasy novinke Cursed, odohrávajúca sa v časoch Kráľa Artuša?

Netflix
Správne! Nesprávne!

Pripravovaná fantasy inšpirovaná legendou o kráľovi Artušovi mala mať premiéru ešte minulý rok, nakoniec sa jej dočkáme v strede leta, 17. júla. Ústrednú postavu v nej stvárni herečka Katherine Langford, známe tiež ako Hannah Baker z hitu 13 Reasons Why.

V priebehu budúceho roka by sme sa mali dočkať aj seriálovej podoby legendárneho Pána prsteňov. Ktorá streamovacia spoločnosť novinku odvysiela?

New Line Cinema
Správne! Nesprávne!

O vysielacie práva na fantasy klasiku Pán prsteňov sa pred rokmi strhla veľká bitka, víťazne z nej napokon vyšiel Amazon, ktorý si zabezpečil exkluzívne seriálové práva za neuveriteľných 250 miliónov dolárov.

Ako sa volá jeden z očakávaných spin-offov populárneho seriálu Game of Thrones?

HBO
Správne! Nesprávne!

Po skončení Game of Thrones sa HBO pustilo hneď do niekoľkých projektov z populárneho fantasy univerza. Najbližšie k vydaniu má plánovaná novinka House of the Dragon, ktorý sa bude odohrávať 300 rokov pred udalosťami GoT a zameria sa na rod Targaryenov.

V seriálovej adaptácii Pána prsteňov si jednu z hlavných úloh zahrá herec známy z Game of Thrones. Ktorý?

MovieStillsDB
Správne! Nesprávne!

O finálnej hereckej zostave chystaného seriálu zatiaľ veľa nevieme, isté je, že jednu z hlavných úloh si zahrá britský herec Joseph Mawle alias Benjen Stark. Mawle v Pánovi prsteňov stvárni postavu Orena, hlavného záporáka série.

Amazon v súčasnosti pracuje na seriálovom prevedení jednej z najúspešnejších fantasy sérií, ktorá celosvetovo predala viac než 80 miliónov kníh. O akú sériu ide?

Wikimedia Commons
Správne! Nesprávne!

Pán prsteňov nie je jediným esom v rukáve Amazonu a spoločnosť v súčasnosti aktívne pracuje na spracovaní fantasy hitu The Wheel of Time (Kolo času). Ide o jednu z najúspešnejších knižných sérií vôbec a hlavnú rolu si v ňom zahrá britská kráska Rosamund Pike.

Prvá séria Zaklínača bola označená za najsledovanejšiu seriálovú novinku na Netflixe. Koľko domácností si Zaklínača počas prvého mesiaca pozrelo?

Netflix
Správne! Nesprávne!

76 miliónov. Približne toľko domácností si za prvý mesiac aspoň na dve minúty pustilo niektorú z častí prvej série Zaklínača. Podľa nových meraní sledovanosti sa tak Zaklínač stal najúspešnejším seriálom streamovacej služby.

Seriálové spracovanie Pána prsteňov ešte ani nevyšlo, už teraz je však označované ako najdrahší televízny projekt v histórii. Koľko približne bude stáť tvorba piatich plánovaných sérií?

New Line Cinema
Správne! Nesprávne!

Amazon avizuje, že produkčné náklady na jednu sériu Pána prsteňov by sa mali pohybovať okolo 100-150 miliónov dolárov, nezahŕňajú však marketing a ďalšie výdaje. Celkovo spoločnosť počíta s investíciou presahujúcou 1 miliardu dolárov.

V októbri minulého roka HBO zrušilo plánovaný spin-off Game of Thrones s názvom Bloodmoon. Koľko rokov pred udalosťami v seriáli sa mal Bloodmoon odohrávať?

game of thrones HBO
Správne! Nesprávne!

Zmienený spin-off sa mal odohrávať počas tzv. Age of Heroes a zhruba 10 000 rokov pred seriálovými udalosťami. Bloodmoon mal divákom predstaviť vznik mocných rodov vo Westerose, príchod Bielych chodcov, aj inváziu Andalov na kontinent.

Ktorý z fantasy seriálov nižšie sa už definitívne nedočká ďalšej série?

Netflix
Správne! Nesprávne!

Zo zmienenej štvorice seriálov sa pokračovania s určitosťou nedočká The Shannara Chronicles, ktorý bol zrušený po druhej sérii. Rovnomenná knižná predloha je pritom trilógiou, tínedžerský seriál však doplatil na nízky rozpočet, slabé herecké výkony, aj nezaujímavý scenár.

David Benioff a D.B. Weiss, showrunneri Game of Thrones, po skončení nakrúcania seriálu začali pracovať na ďalšom veľkom projekte. Čo ním bolo?

Správne! Nesprávne!

Seriáloví tvorcovia sa po skončení Game of Thrones stali v Hollywoode horúcim tovarom a bili sa o nich viaceré produkčné domy. Dvojica sa nakoniec upísala spoločnosti Lucas Arts, s ktorou plánovala nakrútiť trilógiu Star Wars. Tvorcovia však od projektu medzičasom odstúpili.

Ktorá zo známych postáv sa neobjavila vo filme Warcraft z roku 2016?

Universal Pictures
Správne! Nesprávne!

Aj napriek tomu, že v univerze Warcraft ide o jednu z hlavných postáv, vo filmovom prevedení sa nikdy neobjavil princ Arthas. Zmienená postava dostala veľký priestor aj v populárnej real-time stratégii Warcraft 3.

Hneď po vydaní Once Upon a Time v roku 2011 sa z novinky stal veľký hit. Čím bol seriál špecifický?

ABC
Správne! Nesprávne!

Dobrodružný fantasy seriál sa dočkal celkovo siedmych sérií, výnimočný bol predovšetkým svojim námetom, ktorý zobrazoval rozprávkové postavy známe z kníh žijúce v reálnom svete a začarovanom mestečku Storybrooke.

Harry Potter sa celkovo dočkal ôsmych filmov. Ktorý z nich bol v oblasti tržieb najúspešnejší?

Warner Bros. Pictures
Správne! Nesprávne!

Filmové spracovanie Harryho Pottera dodnes patrí k najobľúbenejším filmovým sériám. Celkovo osem filmov dokázalo spoločnosti Warner Bros. zarobiť 7,7 miliardy dolárov. Najlepšie si po stránke tržieb viedol finálny diel Harry Potter a Dary smrti - 2, ktorý zarobil 1,3 miliardy dolárov a v čase premiéry bol tretím komerčne najúspešnejším filmom histórie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú