V kinách aktuálne prebieha premiéra nového Top Gun s podtitulom Maverick a prakticky všetci ľudia a kritici po celom svete sa zhodujú v jednej veci. Pokračovanie klasického akčného hitu z 80. rokov, považujú za jedno z najpríjemnejších prekvapení posledných rokov.

Mnohí fanúšikovia sa vyjadrujú o novinke ako o úchvatnej akčnej jazde, ktorá svojim nostalgickým poňatím a bezkonkurenčným spracovaním okamžite vracia diváka do čias, kedy sa k filmom pristupovalo s omnoho väčším citom a svojou technickou stránkou, dokázali konkurenciu zahanbiť na niekoľko ďalších rokov.

Zaspomínať si na legendárne akčné filmy vrátane najlepších kúskov súčasnosti si teraz môžeš v našom náročnom kvíze, ktorý dokáže zvládnuť len skutočný expert vo svojom remesle.

Ktorý známy britský herec si zahral vodcu teroristov v prvom diely Smrtonosnej pasce?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Prakticky až do svojich 40 rokov pôsobil Alan Rickman prevažne v divadelnej sfére, až kým neprišla prvá vážna filmová ponuka od režiséra Johna McTiernana. Ten ho obsadil do úlohy hlavného zloducha Hansa Grubera, ktorý je doteraz jednou z najpamätnejších záporných postáv v dejinách akčného filmu.

Ktorý z týchto hercov si nikdy nezahral zápornú postavu v akčnom filme?

TMDB/úprava redakcei
Správne! Nesprávne!

Eastwood si už mnohokrát zahral extrémne búrlivé postavy – násilného pištoľníka v Unforgiven či mrzutého rasistu v Gran Torino. No tieto postavy vždy nachádzajú poučenie zo svojich chýb a v závere príbehu sa dočkávajú vlastného vykúpenia.

Čo použil John Spartan v Demolition Man na toalete namiesto toaletného papiera?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Presun do budúcnosti vo filme Demolition Man občas znamenal pre hlavnú postavu Johna Spartana (Sylvester Stallone) krkolomné situácie. Obzvlášť moment, keď zisťuje, že toaletný papier sa v budúcnosti už dlho nepoužíva a namiesto toho nachádza na toalete len tri mušle. Keďže nevie ako sa používajú, ostal verný papierovému konceptu a tak si zadovážil zopár blokových pokút za vulgárne správanie a nadávky, ktoré sú v dystopickom svete rovnako zakázané.

Ktorá postava umrela vo filme Top Gun z roku 1986?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Počas jedného nešťastného leteckého manévru vzplanie oheň v motore stíhačky F-14 Tomcat. Následne sa stroj dostane do rotácie a ostane neovládateľný. Hlavný hrdina Maverick (Tom Cruise) sa spolu s kopilotom Gooseom rozhodnú katapultovať z lietadla – hlavou však narazí na kryt, čo mu spôsobí smrť. No reálnou tragédiou tejto scény je, že skutočný pilot, ktorý scénu natáčal, sa dostal počas filmovania Top Gun do rovnakej rotácie, z ktorej nedokázal uniknúť.

Odkiaľ pôvodne pochádzal gang, ktorý uniesol dcéru Bryana Millsa vo filme 96 hodín?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Film 96 hodín negatívne spropagoval malé mesto Tropojë zo severovýchodného Albánska, ktoré malo byť rodiskom obchodníkov s bielym mäsom, zodpovedných za únos dcéry Bryana Millsa (Liam Neeson). Albánsko neskôr využilo túto negatívnu reklamu na iniciatívu cestovného ruchu a herec Arben Bajraktaraj, ktorý si zahral jedného z členov gangu, sa dokonca objavil v propagačnom videu, aby vyvrátil niektoré stereotypy a pozýval cestovateľov, vrátane Neesona, aby videli pravdivý obraz krajiny.

Vo filme Skala bola najväčšou hrozbou chemicko-biologická latka VX. Čo bolo jediným riešením pri priamom styku s ňou?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Na potlačenie účinkov látky VX použil hlavný hrdina v podaní Nicolasa Cagea chemikáliu Atropín, ktorú si pichol priamo do srdca. Účinky VX síce nie sú vo filme zobrazené realisticky, ide však aj spolu s Atropínom o skutočné látky, ktoré majú v realite podobné vlastnosti ako vo filme.

Proti ktorej armáde bojoval Rambo v tretej časti série?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Ďalšou misiou legendárneho Johna Ramba bol v treťom pokračovaní Afganistan, kde musel oslobodiť plukovníka a zároveň svojho priateľa Samuela Trautmana spod zajatia sovietskych okupantov, ktorí v tej dobe viedli boj proti miestnym mudžahídom. Netrvalo dlho a okrem záchrannej akcie sa pripojil aj do boja proti sovietskej armáde.

Ako sa volá hotel pre nájomných vrahov vo filmovej sérii John Wick?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Ikonickým a originálnym prídavkom v akčnej sérii John Wick sa stal hotel Continental, ktorý je akousi neutrálnou pôdou pre nájomných vrahov, kde platia určité striktné pravidlá – nemôžu v ňom prebiehať žiadne nepriateľské akcie, žiadne obchody, ani boje a uzatváranie zmlúv s inými nájomnými vrahmi v hoteli.

Spoznaj na obrázku slávny akčný film, ktorý sa ako jediný neodohráva v budúcnosti

Správne! Nesprávne!

Aj keď snímka pojednáva o veľmi odvážnom chirurgickom zákroku a zámene tvárí dvoch hlavných postáv, ktoré ako keby boli vystrihnuté zo vzdialenej sci-fi reality, dej strhujúceho akčného filmu Tvárou v Tvár z rok 1997 sa odohráva v reálnom čase.

V prvom diele Terminátora sa objavila zaujímavá postava Dr. Silbermana. Čím sa stala legendárnou pre sériu Terminátora?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Postavu psychológa Dr. Silbermana si v prvom Terminátorovi zahral herec Earl Boen. Vo filme často ironicky zosmiešňoval hlavných hrdinov a ich príbehy o cestovaní časom a zabijackych strojoch až do momentu, keď sa o existencii Terminátora nepresvedčil sám v ďalších dieloch, čím sa stal jediným hercom, ktorý si spolu s Arnoldom Schwarzennegerom zahral vo všetkých tituloch pôvodnej trilógie.

Čím sa stal herec Bill Paxton legendárnym pre fanúšikov akčných filmov?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Bill Paxton bol v očiach divákov vždy veľký sympaťák, ktorý často stvárňoval postavy so skvelým darom reči a príznačným humorom. Okrem toho sa však stal kultovou a žánrovou legendou a taktiež jediným hercom v Hollywoode, ktorý čelil trom ikonickým strojom na zabíjanie – Predátorovi, Terminátorovi aj Votrelcovi.

Kde sa odohrávala výrazná časť príbehu filmu Rýchlo a Zbesilo 5, ktorý je často označovaný aj ako najlepší diel série?

Universal Pictures
Správne! Nesprávne!

Jedným z najlepšie hodnotených dielov série Rýchlo a Zbesilo je piate pokračovanie, ktoré prenieslo tuningovú akčnú a testosterónovú jazdu do rozpáleného brazílskeho Ria.

Jeden film na obrázku nepatrí medzi tie ostatné. Uhádneš ktorý?

TMDB/úprava redakcie
Správne! Nesprávne!

Správny obrázok je zo série s Jasonom Bourneom, ktorý sa so svojimi prvými dielmi nezabudnuteľne zapísal do zoznamu legendárnych špionážnych akčných filmov.

Čím je charakteristická ženská hrdinka Furiosa z filmu Šialený Max: Zbesilá cesta?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Okrem krátkeho účesu sa hlavná ženská hrdinka vyznačovala jednou fyzickou indispozíciou na ľavej ruke, ktorej výrazná časť bola nahradená železnou mechanickou konštrukciou, mierne pripomínajúcou Terminátora.

Kde mal bežne ukryté zbrane známy Desperado ?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Legendárny a obávaný Desperado vystupoval medzi ľuďmi ako spevák hrajúci na gitaru. Po vražde jeho ženy sa vydáva za pomstou s cieľom zabiť vodcu mafiánskeho gangu. Aby pôsobil čo najnenápadnejšie, na ukrytie svojich zbraní využíval puzdro s gitarou.

Ktorý herecký protagonista so svojou postavou, ako jediný prežije zo zlodejskej partie okolo Robert De Nira v akčnej klasike Heat?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Jedinou postavou lúpežného gangu okolo Roberta De Nira, ktorá prežila hnev polície či zradcov bol Chris v podaní herca Vala Kilmera.

Ako sa Nicolas Cage ocitol v jednom lietadle spoločne s ťažkými zločincami vo filme Con Air?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Bývalý vojak americkej armády Cameron Poe (Nicolas Cage) si musel odsedieť osem rokov za zabitie opilca, ktorý ohrozoval jeho ženu. Práve v deň svojho prepustenia sa ocitne v lietadle spolu so zločincami najtvrdšieho rangu, ktorí lietadlo nakoniec unesú.

Ako zabil Arnold Schwarzenegger zloducha Bennetta na konci filmu Komando?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Pri finálnom strete vo filme sa Bennett pokúšal streliť Matrixa (Arnold Schwarzenegger) do rozkroku, avšak skôr než stihol vystreliť, Matrix vyrval zo steny trubku z odparovacieho systému a prebodol ňou Bennetta.

Ktorému z ikonických zloduchov na obrázku odkopol hlavný hrdina hlavu?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Smrť hlavného zloducha býva obvykle bolestivá a veľmi originálna, aby finálne zúčtovanie s ním pôsobila ako najsladšia satisfakcia. Jednou z nich je aj smrť Simona Phoenixa (Wesley Snipes) vo filme Demolition Man, kde ho John Spartan (Sylvester Stallone) najskôr zmrazil a potom mu odkopol hlavu, ktorá sa následne rozbila.

Bonusová otázka: Ktorý z týchto akčných filmov sa nestal terčom paródie Horúce strely 1 a 2 ?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Dvojdielna filmová séria Horúce strely si úspešne vystrelila z viacerých legendárnych filmov, medzi ktorými nechýbali mnohé klasické akčné snímky. Jedna legendárna klasika sa však záujmu tvorcov vyhla a tou bol Demolition Man, ktorý sa v kinách premietal v rovnaký rok ako druhé pokračovanie Horúcich striel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP