Vedcom sa podarilo dosiahnuť ďalší dôležitý míľnik, vďaka ktorému je vysnívaný kvantový internet opäť o krok bližšie, upozorňuje portál Interesting Engineering.

Túto technológiu sa tentoraz podarilo otestovať prostredníctvom optických vlákien s dĺžkou až 40 km, pričom podľa expertov ide o doteraz najpokročilejší test tejto techniky s potenciálom, ktorý si ani nedokážeme predstaviť.

Možností je mnoho

Funkciu kvantového internetu sa podarilo nezávisle overiť hneď trom tímom vedcov z celého sveta. Jedným z nich sú holandskí vedci, ktorí optické vlákna s dĺžkou 40 km. Tie spájali Delft University of Technology s laboratóriom v Hágu, pričom qubity boli uložené v stavoch elektrónov atómov dusíka a v stavoch atómov uhlíka uložených v diamantových kryštáloch.

V Spojených štátoch zase vedci využili zariadenia na báze diamantov, ktoré obsahovali atómy kremíka a tak ako laboratórium v Holandsku, takisto využili stavy elektrónov aj jadier týchto atómov. Experiment mal overiť kvantové previazanie dvoch pamäťových uzlov, ktoré boli oddelené optickým káblom s dĺžkou 35 km. Ukázalo sa, že je táto metóda v porovnaní so zvyšnými dvomi svojim spôsobom jednoduchšia.

Čosi podobné totiž skúsili aj vedci v Číne, ktorí použili atómy rubídia a pomocou fotónov nastavili kvantové stavy. Previazanie následne testovali medzi jednotlivými laboratóriami vzdialenými takmer 10 km. Čínska a holandská metóda vyžadovala, aby dorazili fotóny do serveru s veľmi presným načasovaním. Američania to však zvládli trochu inak.

Marieke de Lorijn

Vpred o 9 000 rokov

Intenzívnym vývojom prechádzajú aj kvantové počítače, čo dokazuje aj nedávny experiment, v ktorom takéto zariadenie predbehlo najvýkonnejší klasický PC na svete až o 9 000 rokov. Kvantové počítače totiž vynikajú v špecifických procesoch a podľa expertov môžu byť obzvlášť užitočné pri simulovaní rôznych chemických procesov.

Chcú 1 000 km

Americká metóda tak presné načasovanie nepotrebuje a ako vysvetľuje Nature, na vytvorenie kvantového previazania qubitov miesto toho použili fotón, ktorý sa previazal s atómom kremíka v prvom pamäťovom uzle. Keďže išlo o slučku, fotón sa cez optické vlákno dostal aj k druhému uzlu, kde previazal druhý atóm kremíka s tým prvým.

Tím zodpovedný za tento experiment očakáva, že dokáže ešte do konca desaťročia dosiahnuť kvantové previazanie na vzdialenosť 1 000 km cez optické vlákna, pričom takýto systém už využije asi desať pamäťových uzlov. Táto technológia stále nie je komerčne užitočná, avšak je na dobrej ceste k úspechu a dnes je už jasné, že ľudstvo bude v budúcnosti vo veľkom využívať kvantový internet.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú