Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Tím vedcov tvrdí, že sa im podarilo kvantovo previazať organizmus, v tomto prípade živočícha známeho ako pomalka či tardigrada. Tie sú známe ako tie z najodolnejších drobných živočíchov vôbec, spomínaný vedecký míľnik má však podľa niektorých vážne nedostatky, informuje Live Science.

Ďalšie extrémne prostredie

Pomalky sú známe práve svojou schopnosťou prežiť v rôznych extrémnych podmienkach, pričom ich už skúmajú aj na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Tentoraz ich vedci vystavili extrémne nízkym teplotám a vysokým tlakom.

Cieľom bolo zistiť nielen, či dokážu takéto extrémne prostredie prežiť, ale či je možné ich zakomponovať do dvoch kvantovo previazaných elektrických obvodov a následne ich opäť priviesť k životu, čo sa zdá ako prakticky nemožné – minimálne pri väčšine živých organizmov.

rawpixel.com/freepik

Ako informuje Futurism, podľa tímu si môžu pomalky pripísať na účet ďalší úspech, tentoraz totiž dosiahli dočasné kvantové previazanie. Prvotné reakcie ostatných vedcov na túto štúdiu však nie sú práve prívetivé a majú nezanedbateľné množstvo kritiky.

Kdesi sa stala chyba

Kvantové previazanie je proces, pri ktorom zmena stavu jednej elementárnej častice má okamžitý vplyv na druhú a to nezávisle na tom, ako veľmi sú od seba vzdialené. Kritika pritom pramení z podozrenia, že pomalky s týmto procesom nemajú vôbec čo robiť.

„Qubit je elektrický obvod a ak vedľa neho položíte pomalku, ovplyvní ju to v súlade so zákonmi elektromagnetizmu, ktoré poznáme už 150 rokov. Ak položíte vedľa qubitu zrnko piesku, dosiahnete podobný efekt,“ vyjadril sa skepticky vedec a fyzik Ben Brubaker.

inkoly/freepik

„Toto nie je kvantové previazanie v žiadnom významnom zmysle. Autori jednoducho položili pomalku na kapacitnú časť jedného zo spárovaných qubitov. Pomalka je prevažne zmrznutá voda a v tomto prípade sa chová ako dielektrikum, ktoré mení rezonančnú frekvenciu jedného z qubitov, na ktorom sedí,“ dopĺňa zase Douglas Natelson, šéf oddelenia pre fyziku a astronómiu z Rice University v Texase, prostredníctvom svojho blogu.

Nič nie je vyvrátené

Vedci zodpovední za túto štúdiu sú pochopiteľne optimistickí a keďže ešte neprešla potrebným preverením, nič nie je úplne a definitívne vyvrátené. Obavy o dôveryhodnosť sú však v tomto prípade rozhodne na mieste.

Pixabay

„Náš aktuálny výskum je pravdepodobne to najbližšie ku kombinácii biologickej a kvantovej podstaty pomocou dnes dostupnej technológie,“ píšu vo svojej štúdii. Experimentu sa zúčastnili tri pomalky, pričom prežiť to dokázala len jedna z nich.

Aj keď sa ale tento objav ukáže ako mylný, nič nie je stratené. V oblasti kvantovej fyziky a mechaniky ľudstvo napreduje veľkými krokmi a len nedávno sa podarilo potvrdiť napríklad existenciu časových kryštálov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú