Francúzsky cloudový koncern Qarnot chce používať procesory AMD Ryzen na revolučný ohrev vody. Ako ohrievače dokonca porazili konkurenčné procesory spoločnosti Intel.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Nie, nejde o žart. Francúzsky cloudový koncern Qarnot chce zámerne využiť teplo, ktoré produkujú procesory AMD Ryzen. Spoločnosť zostrojila zariadenie zvané Q.rad, ktoré využíva tri procesory určené na poskytovanie tepla. Q.rad zároveň slúži aj ako uzol v distribuovanom cloude určenom na práce ako je VFX vykresľovanie alebo analýza finančných rizík.

AMD porazilo Intel v netradičnom porovnaní

Spoločnosť získala zmluvu na dodávku tepla pre 1500 sociálnych domov v Bordeaux. Taktiež sa vyjadrila, že procesory Ryzen Pro vyrábajú rovnaké teplo ako konkurenčné ekvivalenty od spoločnosti Intel, avšak pri použití dvojnásobného počtu jadier. Testy taktiež ukázali, že výhrevnosť stúpla o 30 až 40 % v porovnaní s procesormi Core i7, ktoré používal Qarnot spočiatku.

Q.rad nie je len o teple

Spoločnosť sa aj naďalej zamýšľa nad tým, ako by sa dali AMD procesory použiť. Najnovšie úmysly smerujú ku kotlu na ohrev vody pre domácnosti a riešeniu ohrevu bazénov. Napríklad taký Q.rad okrem ohrevu ponúka aj zaujímavé vymoženosti, ako vzdialené ovládanie cez smartfón či dokonca bezdrôtové nabíjanie smartfónu. Vskutku revolučné riešenie, čo povieš?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
40%
Páči sa mi to
20%
Chcem to
20%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
20%
O autorovi
Dávid Hrabčák
Som študent doktorandského štúdia na Technickej univerzite v Košiciach v odbore Multimediálne telekomunikácie. Moderné technológie sú pre mňa nie len niečo, čo študujem, ale aj koníček. Okrem technológií rád počúvam a tvorím elektornickú hudbu.