Vodič Tesly Cybertruck sa „pochválil“ na sociálnej sieti X incidentom, ktorý sa ihneď stal virálnym. Jeho vozidlo pri plnom autonómnom riadení vrazilo do stĺpa po tom, ako narazilo na obrubník. Incident sa stal vo chvíli, keď bol aktivovaný systém Full Self-Driving (FSD) verzie 13.2.4, ktorého cieľom je umožniť jazdu bez potreby zásahu vodiča.

Hoci Elon Musk opakovane tvrdí, že Tesla je na prahu „plne autonómneho riadenia“, havária Jonathana Challingera, softvérového vývojára z Floridy, naznačuje, že realita je stále kruto vzdialená od Muskových ambicióznych vízií. Na celý incident upozornil portál Electrek.

„FSD zlyhal, neurobil nič, aby predišiel nehode“

Challinger uviedol, že Cybertruck sa držal v pravom pruhu, ktorý sa mal spojiť s ľavým. Systém však nezvládol správne zareagovať, nenaznačil zmenu pruhu ani nespomalil, čo viedlo k nárazu na obrubník a následne do stĺpa. „Nebol tam nikto na mojej ľavej strane, ale auto sa nepokúsilo spomaliť ani zmeniť smer, kým už nenarazilo,“ uviedol vodič-pasažier.

Aj napriek silnému nárazu sa Challingerovi podarilo z miesta nehody odísť bez zranení. Na sociálnej sieti X sa podelil o svoje skúsenosti ako verejné varovanie pre ostatných vodičov Tesiel. „Bola to veľká chyba z mojej strany, očividne. Neopakujte tú istú chybu. Dávajte pozor. Môže sa to stať,“ napísal. „Ďakujeme @Tesla za vytvorenie najlepšej pasívnej bezpečnosti na svete. Odišiel som bez škrabanca,“ sarkasticky poznamenal.

Podľa jeho slov FSD doteraz zvládal podobné situácie bez problémov, čo mohlo u neho vyvolať pocit falošného bezpečia.

Systém stále vyžaduje dohľad vodiča

Hoci Tesla tvrdí, že autonómne riadenie je bezpečnejšie ako bežná ľudská jazda, kritici upozorňujú na to, že Elon Musk roky nesplnil svoje sľuby o „plne autonómnej jazde“. K situácii sa vyjadril aj jeden z čitateľov. „Rozumiem potrebe sledovať cestu v zložitých situáciách, ako sú stavebné zóny. Ale na rovnej ceste by FSD takéto manévre zvládať mal. Toto je sklamaním,“ napísal.

Neustále propagovanie FSD od Muska ako „takmer hotového produktu“ podľa kritikov vedie k nesprávnym očakávaniam a nebezpečným situáciám na cestách.

Je jasné, že Tesla musí ešte veľa zlepšiť, kým autonómne riadenie dosiahne požadovanú úroveň spoľahlivosti. Vodiči by preto mali zostať ostražití a nespoliehať sa slepo na technologické sľuby – bez ohľadu na to, aké pôsobivé môžu byť na papieri.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP