Netflix v roku 2020 dosiahol nelichotivé prvenstvo, ukazuje štúdia protifajčiarskej únie Truth Iniciative. Streamovacia služba sa totiž ocitla na vrchole rebríčka so zobrazovaním obsahu s tabakovými výrobkami.

Netflix najväčšej kritike čelí predovšetkým pre zobrazovanie fajčenia v obsahu pre maloletých divákov. Táto skupina je podľa štúdie až dvakrát náchylnejšia vyskúšať fajčenie, ako keby fajčenie v zobrazovanom obsahu nevidela. Absolútnym rekordérom sa za rok 2020 v tomto smere stal paradoxne jeden z najväčších hitov Netflixu – The Queen’s Gambit, kde bolo fajčenie zobrazené až 220 krát a tabakové výrobky boli aspoň raz ukázané v každej jednej epizóde.

Na druhom mieste sa v rebríčku ocitol ďalší z hitov Netflixu – pokračovanie akčne ladeného seriálu Umbrella Academy, kde sa tabak vyskytol presne 205 krát. V tomto prípade dokonca ide o trojnásobný nárast oproti prvej sérii, v ktorej sa tabak objavil iba 68 krát.

Vzhľadom na dejové zasadenie oboch seriálov je však prítomnosť tabaku vcelku pochopiteľná – oba seriály sa totiž odohrávajú v 50-tych a 60-tych rokoch minulého storočia, kedy sa v Spojených štátoch fajčilo všade a vo veľkom.

Čítal si už? 
Vojna sa začala. 94 filmov a seriálov, ktorými si ťa v 2022 získa Netflix, Disney+, HBO Max a další

Netflix ťahá sériu

Štúdia Truth Iniciative ďalej ukazuje, že Netflix vo výskyte tabakových produktov vo svojom obsahu dominuje už štyri roky po sebe. Deje sa tak aj napriek prísľubu spoločnosti z roku 2019, kedy sa Netflix zaviazal propagáciu tabaku v obsahu pre maloletých obmedziť.

Odteraz budú všetky nové projekty, ktoré zadáme s hodnotením TV-14 alebo nižším pre seriály alebo PG-13 alebo nižším pre filmy, bez fajčenia a elektronických cigariet – s výnimkou dôvodov historickej alebo faktickej presnosti,“ povedal vtedy pre CNN hovorca spoločnosti.

Netflix

Aj napriek predsavzatiu sa tabak v obsahu Netflixu naďalej vo veľkom objavuje. Absolútnym rekordérom v tejto oblasti je tretia séria Stranger Things, kde boli tabakové výrobky vyobrazené presne 721 krát.

Truth Iniciative ďalej podotýka, že až 7 z 8 seriálov pre maloletých divákov (pod 14 rokov) obsahuje prítomnosť tabakových výrobkov. Obdobná štúdia Kalifornskej univerzity ukazuje, že ak by boli filmy a seriály s výskytom tabaku prístupné až od 18 rokov, u mladistvých to znížilo mieru fajčenia až o 18 %.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú