Iba nedávno sme ti priniesli kompletný prehľad nečakane zrušených aj končiacich seriálov v tomto roku. Portál Variety teraz zverejnil detailné štatistiky o tom, ktorá služba svoj obsah ruší najčastejšie. Ak si čakal, že jednoznačnou odpoveďou bude Netflix, čaká ťa veľké prekvapenie. Jeho povesť zabijaka seriálov je totiž absolútne zavádzajúca.

Zrušia každý desiaty seriál

Variety sa vo svojej štúdii zameralo na mieru rušenia seriálov, minisérií, reality šou a ďalších titulov naprieč jednotlivými globálnymi platformami v rokoch 2020 až 2023. Dáta odhalili prekvapivé výsledky.

Ukazuje sa, že streamovacie služby rušia približne 12 % svojich seriálov. Jednoznačným lídrom v ukončovaní svojich rozbehnutých projektov je služba HBO Max, pri ktorej miera rušenia predstavuje takmer 27 %. Znamená to, že HBO počas posledných rokov zrušilo svoj každý štvrtý seriál.

TMDB

Na nelichotivej štatistike sa výrazne podpísal minulý rok, kedy spoločnosť Warner Bros. Discovery pristúpila k brutálnemu šetreniu – prepúšťala, predávala svoj obsah tretím stranám a rušila svoje rozbehnuté seriály.

K najväčším obetiam seriálových čistiek v minulom roku patril koniec veľkorozpočtových sci-fi Vychovaní vlkmi a Westworld, ktoré okrem zrušenia HBO predalo konkurencii a v službe už ich ďalej neponúka.

Analýza tiež ukazuje, že povesť Netflixu ako najväčšieho zabijaka seriálov je neoprávnená. Streamovacia služba číslo jeden síce z hľadiska kvantity ruší najviac seriálov, oproti konkurencii má však zároveň najväčšiu knižnicu a pri pohľade na percentuálnu mieru rušenia výsledok mnohých prekvapí.

Vyhráva streamovací trpaslík

Netflix totiž v rokoch 2020 až 2023 zrušil iba 10,2 % svojich seriálov, čo ho spomedzi svetových streamovacích služieb radí na piatu priečku. Častejšie ako Netflix ruší HBO Max, Disney+, Hulu a tiež služba Paramount+, ktorej obsah je u nás dostupný na platforme SkyShowtime.

Streamovacia služba číslo jeden je navyše jedinou spomedzi 8 sledovaných platforiem, pri ktorej sa miera rušenia nezvyšuje, ale naopak klesá. Netflix teda ako jediný spomedzi veľkých hráčov dáva zelenú projektom častejšie ako v minulosti.

Službou s najnižšou mierou rušenia je podľa očakávaní Apple TV+, ktoré dlhodobo razí filozofiu kvality nad kvantitou. Streamovací trpaslík u nás ponúka len niečo menej ako 100 seriálov, mnohé z nich sú navyše minisérie alebo oceňované tituly, ktoré služba nemá dôvod rušiť.

Výsledkom preto je, že Apple TV+ za posledné 4 roky nečakane zrušilo len necelých 5 % svojich rozbehnutých seriálov. Patria medzi ne napríklad Mr. Corman, Shantaram či High Desert, ktoré sa síce tešili priaznivým hodnoteniam, no divákov pred obrazovky nalákať nedokázali.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP