V oblasti obchodovania s kryptomenami počujeme v súčasnosti o slovenských firmách, či jednotlivcoch pomerne zriedka. O to viac prekvapí kuriózny prípad, ktorý sa odohral v Humennom. Humenčan, ktorý chcel obchodovať s kryptomenami, prišiel o 26 713 €. TASR o prípade informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.

Kryptomenová krádež na Slovensku

Aktuálne polícia v Humennom vedie trestné stíhanie vo veci zločinu podvodu, ktorého sa dopustil zatiaľ neznámy páchateľ. Poškodeným je 57-ročný miestny muž, ktorý v záujme obchodu s kryptomenami prišiel o viac ako 26 700 €.

„Páchatelia vystupujúci pod falošnými menami sa skontaktovali s mužom, a to s úmyslom obchodovania prostredníctvom internetu. Vystupovali ako zástupcovia spoločnosti a opakovane komunikovali s Humenčanom, išlo o obdobie od januára do apríla tohto roku,“ priblížila.

Poškodený v presvedčení, že ide o obchod s kryptomenami a inými komoditami spoločnosti v niekoľkých čiastkových platbách zaslal prostredníctvom internetbankingu na určený účet v banke mimo Slovenska sumu vo výške 26 713 eur. Polícia v tejto súvislosti opätovne apeluje na verejnosť, aby si pri podobnom obchodovaní preverila totožnosť a serióznosť osôb, s ktorými sa do obchodovania púšťa.

„Nezabúdajme, že internet je prostriedok, ale nie overovací systém,“ uzavrela Ligdayová.

Najväčšia kryptomenová krádež v histórii

Hoci poškodený má zrejme teraz hlavu v smútku, ani zďaleka nejde o tú najväčšiu kryptomenovú krádež, aká sa kedy odohrala. Tá oficiálne najväčšia krádež sa odohrala len pred pár mesiacmi a podľa dostupných informácií ju má na svedomí severokórejská skupina Lazarus.

Tá podľa Amerického ministerstva financií 29. marca 2022 ukradla 540 miliónov dolárov zo siete Ronin. Tá oznámila, že z jej „mosta“ (bridge – nástroj umožňujúci prevádzať aktíva z jedného blockchainu do druhého) zmizlo 173 600 ETH a 25,5 miliónov stablecoinu USDC, ktorého hodnotu možno na doláre premeniť jedna k jednej.

To znamená, že útočníci ukradli cez 540 miliónov dolárov (v čase, kedy ich odhalili už mali kryptoaktíva hodnotu takmer 620 miliónov dolárov). Najväčšou obeťou boli fanúšikovia online hry Axie Infinity, ktorá tento blockchain a NFT tokeny využíva pre in-game ekonomiku a nákupy. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú