Konferencia IAA Mobility v nemeckom Mníchove prináša jedno veľké prekvapenie za druhým. Na výstave nechýba ani spoločnosť BMW, ktorá predstavila ultimátny bicykel s dojazdom 300 km a maximálnou rýchlosťou 60 km/h.

Rád bicykluješ a na dvoch kolesách prekonávaš vzdialenosti dlhé stovky kilometrov? Bežné elektrobicykle svojim dojazdom dosahujú sotva 100 km, čo môže byť pre niektorých extrémnejších športovcov limitujúce.

BMW

BMW ale na konferencii predstavilo kúsok, ktorý dojazdom atakuje hranicu 300 km. Privítaj BMW i Vision AMBY, elektrický bicykel s najväčším dojazdom a najvyššou maximálkou na trhu.

Dojazd 300 km a maximálna rýchlosť až 60 km/h

Elektrické bicykle pomáhajú menej zdatným cyklistom prekonávať pokojne aj viac ako 50 km vzdialenosti za deň. Priemerné bicykle disponujú dojazdom od 50 do 100 km, no ten od BMW sa vymyká všetkým štandardom.

BMW

Stojí za nim motocyklová divízia BMW Motorrad a aj napriek maximálnej rýchlosti 60 km/h spadá BMW i Vision AMBY do kategórie bicyklov a nie malých motocyklov či e-skútrov.

O napájanie výkonného motora sa stará batéria s kapacitou 2 kWh, ktorá sa zvládne nabiť za 3 hodiny. Dojazd 300 km e-bike dosiahne v režime s maximálnou rýchlosťou do 25 km/h. Stredný režim dosahuje rýchlosť 45 km/h a dojazd sa zníži na 180 km.

Pri najrýchlejšom jazdnom režime môžeš na BMW i Vision AMBY uháňať rýchlosťou až 60 km/h, no prejdeš „iba“ 75 km.

BMW

Idea spoločnosti BMW je taká, že bicykel si bude sám upravovať maximálnu rýchlosť na základe geologickej polohy podobne, ako to napríklad robia zdieľané kolobežky. Ak teda vojde cyklista do mesta, maximálna rýchlosť sa automaticky zníži a na okreskách sa naopak „odomkne“ plný výkon.

Nakoľko sa stále jedná o bicykel a nie motocykel, neexistuje tu žiaden „ručný plyn“. Elektromotor sa preberie k životu iba vtedy, ak začne cyklista šliapať do pedálov.

Je potrebná zmena legislatívy

BMW i Vision AMBY je rozhodne veľmi ambiciózny projekt, ktorý ale na pretavenie do praxe potrebuje ešte veľa času a byrokratických úkonov. Vozidlá s dynamicky meniacou sa rýchlosťou zatiaľ nie sú legislatívne nijak zaradené.

BMW

BMW i Vision AMBY je bicykel, ktorý dosahuje rýchlosť malých motocyklov, preto je potrebné upraviť zákony a nejakým spôsobom takého vozidlá kategorizovať, s čím chce BMW ochotne pomôcť.

Vozidlá tohto typu by teda nemohol riadiť ktokoľvek. Každý takýto bicykel, aj ten do BMW, by bol registrovaný na svojho majiteľa a disponoval by akousi alternatívou ŠPZ, ktoré poznáme z bežných vozidiel. Bicykel sa následne s majiteľom „spáruje“ skrz smartfón, v opačnom prípade režim maximálnej rýchlosti nebude dostupný.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP