Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Technológie či postupná digitalizácia sú už dnes každodennou súčasťou takmer všetkých oblastí v spoločnosti. Neustálu potrebu napredovania si začínajú uvedomovať aj viacerí predstavitelia štátov či samotné medzinárodné organizácie. Príkladom toho je aj nedávna Medzinárodná konferencia v Minsku zameraná na boj proti terorizmu.

Na podujatí, ktoré sa uskutočnilo pod egidou OSN sa zúčastnila aj slovenská delegácia, ktorá pozostávala zo štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a osobitného predstaviteľa ministra pre predsedníctvo SR v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Konferencia bola súčasťou dlhodobého úsilia medzinárodného spoločenstva v boji proti terorizmu, so zameraním na využívanie nových technológií.

Vysoká technologická úroveň terorizmu

Na dvojdňovom podujatí najčastejšie rezonovali témy, akými sú napríklad radikalizácia v rámci online priestoru, umelá inteligencia, hackerské aktivity či autonómne zbrane v rukách teroristov. Súčasťou prezentácií a následných diskusií bolo mapovanie týchto fenoménov a skúsenosti od zneužitia technológií až po ich proaktívne využitie v boji proti terorizmu, uvádza MZVaEZ SR.

Zobraziť celú galériu (3)
Štátny tajomník MZVaEZ SR, námestník ministra zahraničných vecí Bieloruska a zástupca generálneho tajomníka OSN pre boj proti terorizmu počas záverečnej časti medzinárodnej protiteroristickej konferencie v Minsku Zdroj: MZVaEZ SR

Nenechaj si ujsť
Donald Trump šíril dezinformácie priamo pred kamerou. Zámerne upravil mapu hurikánu Dorian

„Medzinárodný obchod, internetový priestor a vývoj technológií prechádzajú dramatickou transformáciou, pričom sa politizujú viditeľnejšie než kedykoľvek predtým. Významnou črtou súčasného terorizmu je vysoká schopnosť adaptácie a technologickej úrovne, uviedol L. Parízek. „Žiadna krajina nie je imúnna voči terorizmu. Odpoveďou musí byť neustále posilňovanie obranyschopnosti krajín a zdieľanie poznatkov“.

Podľa zástupcu generálneho tajomníka OSN pre boj proti terorizmu je veľkou hrozbou to, že teroristi čoraz častejšie využívajú bezpilotné lietadlá. Tie svoje využitie nachádzajú napríklad najmä pri dodávkach chemických, biologických či rádiologických materiálov.

Kľúčová úloha technológií

Problémom však je, že medzinárodné spoločenstvo s týmto narastajúcim problémom nič nerobí. Na druhej strane je práve oblasť vývoja technológií kľúčovou, nakoľko dochádza k rýchlejšej detekcii či identifikácii kľúčových informácií prostredníctvom využívania umelej inteligencie.

Zástupca generálneho tajomníka dodal, že hlavným riešením je momentálne nutné zvýšenie výmeny odborných znalostí o technológiách, akými sú 3D tlač, nanotechnológia, robotika či rozpoznávanie ľudskej tváre a zbraní. Vďaka tomu dôjde k lepšej identifikácii a možnosti reagovať skôr, než sa niečo reálne stane.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú