Hurikán Dorian je jedným z najničivejších tropických cyklónov za posledné desaťročia a podľa posledných informácií si doteraz vyžiadal viac ako 20 obetí. Zanechal za sebou obrovské škody a aktuálne mieri do oblasti Severnej Karolíny, kde očakávajú najväčšie záplavy za posledných 30 rokov, informuje NBC News. Donald Trump však priamo pred kamerami úmyselne upravil smerovanie hurikánu Dorian na Alabamu, aby tým „zakryl“ svoj dezinformačný príspevok na Twitteri, informoval Mashable.

Hurikán Dorian vyčíňal v posledných dňoch na Bahamách, kde napáchal škody obrovských rozmerov a doteraz pripravil o život desiatky ľudí. Zanechal za sebou zdevastované oblasti a tisíce zničených domov. Ku krízovej situácii mal tlačovú konferenciu v Oválnej pracovni aj americký prezident, Donald Trump, ktorý mal k dispozícii mapu oblasti postihnutej hurikánom a predpoveď, kam bude ďalej smerovať.

Trumpov veľký prešľap sa odohral priamo pred kamerami

Napriek tomu, že meteorológovia poskytli detailné zobrazenie tejto tropickej cyklóny na mape, Trump sa rozhodol ich dáta úmyselne upraviť tak, aby zahladil svoj dezinformačný príspevok, ktorý pred pár dňami zdieľal na Twitteri. V ňom prehlásil, že hurikán Dorian 5. kategórie smeruje z Floridy na Alabamu. Pomocou permanentnej fixy Sharpie tak chcel zakryť nesprávne informácie, ktoré verejne zdieľal.

Stalo sa tak napriek tomu, že zmena oficiálnej vládnej predpovede počasia je v štátoch protizákonná, informuje The Guardian. Meteorológovia následne jeho tvrdenia vyvrátili a potvrdili, že hurikán na Alabamu nesmeruje.

Nenechaj si ujsť
Pre Čínu je najväčšou prekážkou obchodnej dohody s USA Trumpova dôveryhodnosť

Po tom, čo reportér poukázal na fakt, že mapa vyzerá, ako by niekto označil oblasť Alabamy fixou, Trump iba neisto odpovedal: „Ja neviem, ja neviem, ja neviem“. Americký prezident je však jedným z tých, ktorí si chybu nepripustia. Podľa vyjadrení reportérov mal niektorých po upozornení na tento omyl odbiť.

Prezident to skúsil znova. Nevyšlo

Pôvodná mapa bez Trumpových úprav je stále dostupná aj online priamo na facebookovej stránke meteorologického strediska NOAA NWS National Hurricane Center. Po tejto udalosti prišla aj vlna posmeškov na adresu amerického prezidenta, ktorý sa však v jednom z ďalších tweetov snažil brániť „novou“ mapou s vyznačenými farebnými líniami, ktoré siahali aj do Alabamy.

Táto mapa však pochádzala z 28. augusta a Trump zverejnil tweet o hurikáne v Alabame až 1. septembra, kedy bolo podľa nového modelu jasné, že Dorian tento americký štát nezasiahne. Ani druhá zverejnená mapa od vodohospodárskej oblasti južnej Floridy však Trumpovi nepomohla, pretože v jej legende je jasne napísané, že môže iba dopĺňať, avšak nie nahrádzať diskusiu od Amerického národného centra pre hurikány.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom