Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V článku sa nachádzajú aj materiály TASR.

Aktualizované 24. februára 2024

Americký komerčný lunárny model Odysseus pravdepodobne leží po pristátí na povrchu Mesiaca na boku. V piatok to uviedla americká súkromná spoločnosť Intuitive Machines (IM). TASR správu prevzala od agentúry AFP. Modul Odysseus triedy Nova-C predstavuje prvé pristátie amerického zariadenia na Mesiaci po viac než 50 rokoch. Modul v tvare šesťuholníka pristál v blízkosti južného pólu Mesiaca vo štvrtok o 00:23 h SEČ, pričom spomalil z rýchlosti 6500 kilometrov za hodinu.

Odyseus je živý a zdravý. Letoví dispečeri komunikujú a dávajú vozidlu príkazy na sťahovanie vedeckých údajov. Pristávací modul má dobrú telemetriu a solárne nabíjanie. Naďalej sa dozvedáme viac o špecifických informáciách o vozidle (zemepisná šírka/zemeguľa), celkovom zdravotnom stave a polohe (orientácii),“ píše IM vo svojej aktualizácii.

IM najnovšie informovala, že pri záverečnom zostupe modulu museli pozemné tímy prepnúť na záložný navádzací systém a po pristátí trvalo niekoľko minút, kým nadviazali rádiové spojenie. Modul pritom pravdepodobne narazil do skaly. Spoločnosť pôvodne informovala, že modul pristál vo vzpriamenej pozícii. Generálny riaditeľ IM Steve Altemus však v piatok oznámil, že došlo k nesprávnej interpretácii údajov.

Solárne panely však podľa neho fungujú a vedecké experimenty Národného úradu pre letectvo (NASA) by tak mohli stále pokračovať. Misia tohto modulu sa nazýva IM-1. Nova-C je trieda lunárnych pristávacích modulov navrhnutých na dopravu malého užitočného nákladu na povrch Mesiaca. Ide o súčasť programu NASA s názvom Komerčné lunárne nákladné služby (CLPS).

Bing Image Creator

Generálny riaditeľ spoločnosti Intuitive Machines Steve Altemus sa ešte dnes zúčastní na tlačovej konferencii, kde bude diskutovať o tomto historickom okamihu. Informácie o tlačovej konferencii budú koordinované s NASA a čoskoro zverejnené,“ dodáva IM.

Samotný CLPS je súčasťou programu NASA s označením Artemis. Jedným z dlhodobých cieľov tohto programu je zriadenie stálej základne s posádkou na Mesiaci. Modul odštartoval 15. februára na palube stredne ťažkej nosnej rakety Falcon 9 americkej súkromnej spoločnosti SpaceX.

Pôvodný článok:

Spoločnosť Intuitive Machines so sídlom v Texase je na pokraji zápisu do histórie so svojou misiou IM-1, ktorej cieľom je dosiahnuť prvé komerčné mäkké pristátie na Mesiaci v histórii, upozorňuje portál Digital Trends. Táto misia zároveň predstavuje prvé pristátie USA na Mesiaci od ukončenia misií Apollo v roku 1972.

nedávnom hlásení spoločnosť Intuitive Machines oznámila úspešné vykonanie druhého plánovaného manévru korekcie trajektórie (TCM) pre svoju kozmickú loď Odysseus. Tento úspech odstránil potrebu tretieho TCM a pripravil pôdu pre ďalší kritický krok: manéver uvedenia na obežnú dráhu Mesiaca (LOI), ktorý je naplánovaný na stredu. Úspešný manéver LOI pripraví pôdu pre štvrtkové historické pristátie.

Zatiaľ všetko vyzerá výborne

Vesmírna loď s názvom Odysseus je v súčasnosti vzdialená približne 68 000 kilometrov od Mesiaca a podľa správ je vo výbornom zdravotnom stave. Letoví dispečeri usilovne analyzujú letové údaje, aby zabezpečili úspech nadchádzajúcich manévrov.

ICON

Misia IM-1 je súčasťou programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS), ktorý zahŕňa uzatváranie zmlúv s komerčnými subjektmi na vykonávanie vedeckých misií na povrchu Mesiaca. Táto iniciatíva predchádza pristátiu posádky NASA na sonde Artemis, ktoré je naplánované na rok 2026. Cieľom spoločnosti Intuitive Machines je vyslať tucet užitočných nákladov na južný pól Mesiaca, čo je oblasť veľkého záujmu pre budúce misie Artemis.

Hoci pristátie na Mesiaci predstavuje značnú výzvu, misia spoločnosti Intuitive Machines zatiaľ prebieha hladko, na rozdiel od nedávnej misie spoločnosti Astrobotic, ktorá sa krátko po štarte stretla s problémami. Úspech spoločnosti Intuitive Machines zvyšuje nádej na bezchybné mäkké pristátie vo štvrtok.

Spoločnosť plánuje živé vysielanie tejto udalosti, čo umožní nadšencom na celom svete byť svedkami tohto historického momentu. Intuitive Machines svojimi doterajšími úspechmi nielenže posúva vpred komerčný výskum vesmíru, ale prispieva aj k snahe ľudstva preskúmať Mesiac. Aj keď medzičasom na Mesiaci pristáli viaceré iné krajiny, pre USA pôjde po vyše 50 rokoch o prvé úspešné pristátie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú