SpaceX mení nemožné na realitu. Kozmická loď Starship má predpoklady prepísať históriu
Za jedného z najznámejších vizionárov súčasnosti môžeme jednoznačne označiť Elona Muska. Zakladateľ spoločností ako Tesla či SpaceX sa už dlhodobo venuje rôznym projektom, medzi ktoré patrí napríklad aj preprava ľudí na Mars. Na nedávnej udalosti v Texase Musk predstavil svoje najnovšie plány s touto, pre mnohých odvážnou misiou.
Už o pár týždňov sa dočkáme prvého letu vesmírnej lode Starship, ktorá bude časom schopná prepraviť ľudí na prvú vesmírnu cestu, prezradil Elon Musk počas predstavenia noviniek. Musk už niekoľko rokov sníva o tom, že to bude práve on, kto začne kolonizovať Mars.
Tieto vyjadrenia vyznievajú neuveriteľne alebo až bláznivo, no Musk tomu verí a robí všetko preto, aby sa mu to aj podarilo. Elon Musk sa v minulosti vyjadril, že na Zemi je veľa problémov a preto je dôležité dať ľuďom nádej do budúcnosti a zmysel pre optimizmus. Verí, že prieskum vesmíru a expanzia človeka do slnečnej sústavy poskytne nádej do ďalšej budúcnosti.
Predstavenie lode Starship, ktorá bude prepravovať ľudí na Mars
Len pár hodín po tom, ako tím technikov a dodávateľov SpaceX dokončil montáž prototypu kozmickej lode Starship, Musk neváhal a ukázal ju svetu. Urobil tak pod holým nebom pri rieke Rio Grande, pričom plánuje postaviť desiatky, ak nie stovky takýchto vesmírnych lodí.
Výroba lode Starship Mk1 trvala približne 4 až 5 mesiacov, pričom vyrobená bola nakoniec z ocele a nie z uhlíkových vlákien, ako to bolo v pláne na začiatku. Zároveň spoločnosť stavia na Floride druhý prototyp Mk2 a neskôr začne pracovať aj na tretej verzii. Musk odpovedal aj na otázku, prečo bola na výrobu lode použitá práve oceľ.
„Oceľ je síce ťažšia ako kompozitné materiály na báze hliníka, ktoré sú používané vo väčšine kozmických lodí, ale oceľ má výnimočné tepelné vlastnosti. Pri extrémne nízkych teplotách nehrdzavejúca oceľ nekrehne a pri veľmi vysokých teplotách atmosférického spätného toku (tepelné žiarenie zemskej atmosféry) sa neroztopí, kým nedosiahne 1 500 stupňov celzia“, informuje arsTechnica.com.
Je dôležité spomenúť aj to, že ďalším prínosom sú náklady, ktoré sú pre spoločnosť veľmi dôležité, hlavne vtedy, ak sa predpokladá s budovaním viacerých kozmických lodí. Materiál z uhlíkových vlákien stojí približne 130 tisíc dolárov za tonu. Nerezová oceľ sa predáva za 2 500 dolárov za tonu, čo je obrovský rozdiel.
Špecifikácie, ktoré sa dajú len ťažko predstaviť
Kozmická loď Starship je 50 metrov vysoká s priemerom 9 metrov, pričom poháňať ju bude 6 raketových motorov Raptor. Hlavný nákladný priestor má objem 1 000 metrov kubických a okrem paliva či iného nákladu dokáže loď zviezť až 100 ľudí. Loď bude disponovať 40 kajutami pre 2-3 osoby, spoločnými priestormi, kuchyňou, skladom a taktiež krytom, v ktorom sa môže posádka schovať pri slnečných búrkach.
Na oficiálnych vizualizáciách disponuje kozmická loď vejárovitými solárnymi panelmi, ktoré zaisťujú prísun elektrickej energie. Prvý prototyp však panely nemá, no namiesto nich je vybavený niekoľkými veľkými batériami, ktoré sú prevzaté z vozidiel Tesla. V záujme tepelnej ochrany bude oceľový povrch poriadne vyleštený. Povrch taktiež nebude ničím natretý, pretože bude dosahovať príliš vysoké teploty.
Interiér kozmickej lode bude prispôsobený podľa toho, pre aké misie bude loď určená. Interiér lode pre misie na Mars bude vzhľadom k diaľke letu a počtu pasažierov výrazne odlišný od interiéru lode lietajúcej k Mesiacu. Podľa Muska sa však pri návrhu interiérov nezabúdalo ani na zábavu, a tak bude loď disponovať priestormi pre vykonávanie rôznych aktivít, ktoré je možné predvádzať v beztiažovom stave.
Raketa bude znovupoužiteľná, pričom lietať bude tak často, že časom sa jej bezpečnosť dostane na podobnú úroveň, ako pri lietadlách. Či sa dá naozaj takáto úroveň dosiahnuť však ukáže až čas.
Okrem hlavných palivových nádrží bude mať Starship aj ďalšie menšie nádrže, ktoré zostanú na rozdiel od tých hlavných plné až do pristávacieho procesu. Je to veľmi dôležité, pretože inak by hrozilo, že motory po naštartovaní nasajú vzduchovú bublinu, ktorá vznikne pri vznášaní paliva v stave beztiaže. To by s najväčšou pravdepodobnosťou mohlo motory úplne poškodiť.
Starship preto bude mať takzvané „header tanks“, čo sú menšie nádrže, ktoré budú obsahovať pohonné látky určené pre pristávanie, informuje elonx.cz. Starship bude mať pravdepodobne viacero verzií. Okrem jednej verzie pre prepravu ľudí bude potrebná aj verzia s veľkým nákladným priestorom a časom sa uvažuje aj nad výrobou akéhosi „tankeru“, ktorý bude určený na dotankovanie iných lodí Starship na obežnej dráhe. Loď bude navyše schopná uniesť až 150 ton nákladu.
Super Heavy a brutálne motory Raptor
Kozmická loď Starship Mk1 bude neskôr osadená na rakete Super Heavy s 37 motormi Raptor. Ich počet sa však môže v budúcnosti líšiť od misie, no vždy by malo pohon zabezpečovať minimálne 24 motorov Raptor. Prvé štarty však prebehnú pravdepodobne asi len s 20 motormi, aby sa minimalizovali škody v prípade zlyhania.
Raketa Super Heavy meria až 68 metrov s priemerom 9 metrov. Starship a Super Heavy budú spolu siahať až do výšky 118 metrov. Motory Raptor sú s uzavretým cyklom, ktorý spaľuje metán a kvapalný kyslík. Metán má ako palivo výhodu napríklad v tom, že horí čistejšie než petrolej používaný pri raketách Falcon. To má za následok menšie zanesenie motorov rôznymi usadeninami.
Ďalšou výhodou metánu je to, že je lacný a navyše sa dá vyrábať na Marse z vodíku získaného z ľadu a z CO2 získaného z danej atmosféry. Motory Raptor sú doposiaľ najsilnejšie motory spoločnosti SpaceX. Ťah má okolo 2 MN, čo je až 2,5 krát viac než Merlin 1D pri raketách Falcon. Dlhodobým cieľom SpaceX je dosiahnuť v spaľovacej komore tlak 300 barov, ale pre motory bude reálne stačiť aj 250 barov.
Cena jedného motora je viac ako 2 milióny dolárov, no podľa Elona Muska sa jeho cena pri masovej výrobe zníži približne o viac ako desaťkrát, teda pod 200 tisíc dolárov. Motory sú navyše navrhnuté pre 1 000 letov s takmer nulovou údržbou, takže náklady na údržbu budú minimálne.
Čo nás čaká v budúcnosti?
Prvý let rakety Starship by sa mal uskutočniť do dvoch mesiacov. Je až neuveriteľné, aké pokroky dokáže robiť Elon Musk so svojimi vesmírnymi projektami. Určite sa nájde množstvo ľudí, ktorí doteraz ničomu podobnému neverili, no postupne menia svoje názory.
Ešte pred pár rokmi sme si nič podobné nevedeli ani len predstaviť, no ľudstvo je opäť o niečo bližšie k míľniku, ktorý by opäť o niečo zmenil svet, v ktorom žijeme. Bude rozhodne zaujímavé sledovať, ako sa bude spoločnosti SpaceX dariť v skúšobných a neskôr aj v ostrých letoch, no pokiaľ pôjde všetko podľa plánov, môžeme sa stať svedkami niečoho veľkého.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Obľúbené čínske e-shopy čelia veľkému škandálu. Porušujú základnú vec a manipulujú s údajmi ľudí
Microsoft tlačí na pílu. Milovaný Windows príde o kľúčové funkcie, bez ktorých stráca význam
Pravidlá EÚ sú im ukradnuté. Po Mete končí s overovaním faktov ďalší gigant z USA
Superpočítač za zlomok ceny? TOP 5 technológií, ktoré už stihli v roku 2025 spôsobiť revolúciu
Zákaz vyriešili bizarným spôsobom. „Utečenci z TikToku“ sa učia po čínsky, dôvod prekvapí
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Dlhovekosť je v našej moci: Tieto návyky dokážu predĺžiť život až o 24 rokov, tvrdí prevratný vedecký výskum
Elektromobil vs. spaľovák: Známy automobilový novinár má vo voľbe jasno. Toto sú pre a proti
Skryté nebezpečenstvo smart hodiniek: „Večné chemikálie“ nosí denne na tele 25 % Slovákov. Tieto značky prešli testom
Len 1 hodinu od Bratislavy vznikla špičková samoobslužná výberová kaviareň s „Porsche medzi kávovarmi“
SNS vyzýva exprezidentku Čaputovú na dokladovanie príjmu, inak avizuje návrh na zmenu zákona
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Nemci priznali krutú realitu. Bez technológií Američanov by sme dlho neprežili
Jednoduchú fotku premení na 3D a je zadarmo. Tento AI nástroj je pre profíkov aj bežných ľudí
Každý človek má svojho nečakaného strážcu. Nové zistenia zmenia pohľad na baktérie
Jadrová ponorka USA nasadila podvodné drony. Vyšle ich na tajné misie proti nepriateľom
Je veľký ako semienko jahody. ESA vyvinula vesmírny čip, ktorý bude mať dôležitú úlohu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Dlhovekosť je v našej moci: Tieto návyky dokážu predĺžiť život až o 24 rokov, tvrdí prevratný vedecký výskum
Elektromobil vs. spaľovák: Známy automobilový novinár má vo voľbe jasno. Toto sú pre a proti
Skryté nebezpečenstvo smart hodiniek: „Večné chemikálie“ nosí denne na tele 25 % Slovákov. Tieto značky prešli testom
Len 1 hodinu od Bratislavy vznikla špičková samoobslužná výberová kaviareň s „Porsche medzi kávovarmi“
SNS vyzýva exprezidentku Čaputovú na dokladovanie príjmu, inak avizuje návrh na zmenu zákona
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené