Na Mars sme počas desaťročí kozmického výskumu poslali približne tridsať kozmických lodí a roverov. Vedci sa teraz domnievajú, že sme mohli červenú planétu kontaminovať životom zo Zeme, vedia aj ktoré konkrétne mikróby mohli túto zložitú cestu prežiť, informuje BBC.

Ak sme Mars kontaminovali, sťaží to ďalší výskum

Aj keď sú pri stavbe roverov a sond prítomné prísne normy a opatrenia pre elimináciu možnosti zanesenia mikróbov na cudzie svety, nie je možné tomu zamedziť úplne. Tvrdí to genetik Christopher Mason, ktorý sa odvoláva na dve nové štúdie, píše Futurism.

Podľa jednej z nich mohli niektoré mikróby prežiť čistiace procesy, dostať sa do kozmu, na cudzie vesmírne telesá a dokonca sa im prispôsobiť – podľa druhej štúdie sa totiž mikróby vo vesmíre veľmi rýchlo vyvíjajú a prispôsobujú okolitému prostrediu. Mars je navyše v porovnaní s inými planétami so svojimi podmienkami pomerne mierny – v minulosti sa na ňom nachádzala aj tečúca voda.

NASA / freepik / Úprava redakcie

Existuje preto reálne riziko, že ak raz vedci nájdu na Marse život, jeho pôvod bude v skutočnosti pozemský a dostal sa tam len vďaka nám. Masonova štúdia zahŕňala podrobnú analýzu DNA v JPL a úspešne identifikovala mikróby, ktoré sú schopné udržať sa na kovových povrchoch.

Tieto konkrétne mikróby majú oveľa lepšiu schopnosť opravy vlastnej DNA, vďaka čomu sú vysoko odolné voči radiácii, ale aj voči extrémnemu chladu či suchu. Extrémne čisté miestnosti, v ktorých sa kozmické sondy konštruujú, môžu podľa Masona slúžiť ako proces evolučnej selekcie, ostanú v nich len tie najodolnejšie mikróby, ktorých šanca na prežitie cesty na Mars je oveľa vyššia.

NASA / JPL-Caltech / MSSS

Problematike by sa mala venovať väčšia pozornosť

Tieto zistenia majú podľa Christophera Masona oveľa väčšie implikácie, než je len zanesenie mikróbov na Mars. Rovnako môžeme zaniesť život na všetky ostatné svety.

Mali by sme teda pritom urobiť všetko pre to, aby sme prípadný život vo vzdialenom vesmíre zachovali v jeho pôvodnej forme. O nájdenie života na Marse sa snažíme už dlho a často počujeme aj podvody a vymyslené štúdie. Jedna taká pred pár dňami tvrdila, že sme našli na Marse huby.

Ak takéto zanesené mikróby zmutujú, môžu sa svojou štruktúrou javiť ako skutočne mimozemské a vážne nás zmiasť pri ďalšom výskume a hľadaní života. Na to sme prišli aj pri výskume mikróbov na Medzinárodnej vesmírnej stanice, ktoré prešli evolúciou a od pozemských sa zásadne líšia.

Ilustrácia pristátia rovera Perseverance s helikoptérou Ingenuity na Marse. Zdroj: NASA

Takéto biologické znečistenie môže navyše spôsobiť komplikácie aj pre budúcich astronautov, môže totiž ohroziť ich zdravie či dokonca poškodiť systém podpory života, ktorý je veľmi citlivý. Ochrana proti kontaminácii má byť ale obojstranná – podľa Masona musíme byť veľmi opatrný, aby sme nezaniesli nežiaduce mikróby z iných planét naspäť na Zem.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP