Proti ruskej invázii na Ukrajine už nebojujú len Ukrajinci, ktorí v krajine zostali a z posledných síl sa snažia odolávať ostreľovaniu či Putinovým tankom.

Západ svoje sankcie rozšíril o vyradenie ruských bánk z platobného systému SWIFT a počas nedele by mohlo prísť aj k úplnému zmrazeniu 640-miliardových rezerv Ruskej centrálnej banky, ktoré má uložené v dolároch, informoval napr. Washington Post, čo pravdepodobe okamžite potopí hodnotu rubľa na dno.

Európske krajiny medzitým bojujú s ruskou propagandou, ktorá útok na svojho suseda vykresľuje ako „mierovú operáciu“ či „denacifikáciu Ukrajiny“ s účelom zabezpečiť bezpečnosť Rusov v dvoch separatistických republikách. Proruskú televíziu RT už vyplo niekoľko slovenských operátorov a hnutie Anonymous hacklo aj jej vysielanie.

S „hackerskými“ útokmi sa pridávajú aj bežní ľudia

V snahe čo najviac Putinovi sťažiť jeho pozíciu a čo najviac znížiť podporu verejnosti pre jeho bezprecedentné útoky, však vzniklo aj niekoľko „občianskych“ aktivít.

Napríklad stránka https://stop-russian-desinformation.near.pagektorá obsahuje zoznam niekoľkých ruských médií a štátnych webov.

Ak ju ktokoľvek otvorí v prehliadači, jeho počítač na tieto weby začne posielať svoje požiadavky – ak sa spojí dostatočne veľa počítačov a používateľov, vlastne tak spustia tzv. DDoS útok, ktorým by mali spôsobiť krátkodobú nedostupnosť portálov.

vug.pl (Snímka obrazovky)

Rovnakú aktivitu včera robili stránky v Česku alebo Poľsku a zdá sa, že aspoň na krátko sa naozaj niektoré weby podarilo vyradiť z prevádzky.

Treba však zdôrazniť, že DDoS útok nie je hackerským útokom v pravom zmysle slova – nedochádza pri ňom k ukradnutiu údajov z „napadnutých“ serverov a jeho spustenie je relatívne jednoduché. V zahraničí dokonca existujú stránky, kde si DDoS na ľubovoľnú IP adresu možno kúpiť, napríklad za bitcoiny.

Jeho úspešnosť závisí od dimenzovania serverov – tie, ktoré pravidelne očakávajú silnú prevádzku, sa nedostupnosti môžu vyhnúť, iné padnú rýchlejšie. Platí ale, že keď požiadavky zo stoviek či tisícov počítačov plynúť prestanú, funkcia je opäť obnovená.

Prišla odveta na slovenské webstránky a médiá

Včera (v sobotu) sa však o podobnú akciu a organizovaný DDoS útok pokúsili aj dezinformátori. Za cieľ si vybrali viaceré slovenské médiá, vrátane portálu Startitup a FonTech.

Okrem toho DDoS útoku čelili Aktuality, Denník N, Refresher, Živé.sk a podobné weby v Česku. Stalo sa tak okolo šiestej večer.

Nedostupnosť slovenských webov však bola len krátkodobá a niektoré ju ani nehlásili. Informáciu o organizovaní útoku sa zrejme v konšpirátorských skupinách nepodarilo dostať k dostatočnému počtu ľudí a ako informovalo Živé.sk, portál, cez ktorý sa DDoS vykonával, následne zablokoval prevádzkovateľ jeho hostingu.

Je však veľmi pravdepodobné, že v priebehu nedele alebo dalších dní to fanúšikovia konšpiračných webov skúsia opäť. Organizujú sa napríklad prostredníctvom aplikácie Telegram.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP