Internet je plný informácií. Vďaka nemu môžme okamžite vedieť všetky možné udalosti po celom svete. Na jednej strane je to skvelý nástroj pre informovanosť, no len pokiaľ sa nedostane do zlých rúk.

Na druhej strane informovanosti sú totiž šíritelia dezinformácií. Rôzne stránky šíria medzi ľuďmi nepravdy a vymyslené udalosti. Rôznych konšpiračných teórií je možné vidieť aj u nás a je neuveriteľné, že v dnešnej dobe tomu verí toľko ľudí. Minimálne v zahraničí sa však veci pohli správnym smerom a jedno z najväčších médií zmizlo z viacerých významných zdrojov.

Hrubé a neustále porušovanie pravidiel

Pre mnohých určite bude známa stránka InfoWars s jej zakladateľom Alexom Jonesom. Studnica konšpiračných teórií a preukázateľných klamstiev má na Youtube približne 2,4 milióna odberateľov a viacero videí malo viac ako miliardu videní. Proti tomuto kanálu však Google zakročil a nielenže tento kanál odstránil, ale spolu s ním aj niekoľko ďalších, ktoré k nemu boli pridružené. Dôvodom malo byť opakované porušovanie pravidiel, kedy boli vo videách často používané nenávistné prejavy voči rôznym skupinám ľudí.

Spoločne s Googlom, k tomu pristúpila spoločnosť Apple a takisto aj Facebook. Na najznámejšej sociálnej sieti boli odstránené štyri stránky, niekoľko videí a zablokovaný bol aj osobný profil Alexa Jonesa. Zatiaľ majú správcovia čas, aby mohli podať k tomuto rozhodnutiu odvolanie. Ak však neuspejú, stránky už budú zmazané navždy. V prípade spoločnosti Apple bolo odstránených päť podcastov z iTunes.

Šírenie správ InfoWars však pokračuje ďalej

Napriek výraznému zásahu proti InfoWars, stránka produkuje obsah aj naďalej. Alex Jones vyzval na Twitteri všetkých svojich fanúšikov, aby aj naďalej sledovali webovú stránku, na ktorej budú najnovšie správy a taktiež živé videá. Opísal to ako jedinú platformu, ktorú im nemôžu zakázať.

Aj keď stránka naďalej funguje, jej dosah je oveľa menší, než býval doteraz. Ak však bude pokračovať v nenávistných prejavoch a šírení dezinformácií, jej životnosť bude značne obmedzená. Privítal by si podobné kroky aj u nás, alebo ti tento krok príde ako porušovanie slobody slova (aj keď sa ako v tomto prípade prekračujú isté medze)?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom