Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Automobil spoločnosti DeLorean sa stal skutočnou legendou, keď ho preslávil film „Návrat do budúcnosti“ a jeho druhé pokračovanie. V týchto dňoch sa ale chce táto značka znova zviditeľniť niečím netradičným v podobe lietajúceho automobilu. 

Moderná doba so sebou prináša mnoho inovácií a technologických objavov, ktoré môžu byť využité v rôznych odvetviach. Autá so spaľovacími motormi aktuálne nahrádzajú elektromobily, no občas sa na svetlo sveta dostanú aj správy o „aeromobiloch“. Zatiaľ čo automobily už dávno patria medzi bežné vymoženosti, ich lietajúce ekvivalenty nie sú tak často viditeľným projektom. Jeden taký ale teraz rozbieha aj známy výrobca DeLorean, ktorého model s hliníkovou karosériou účinkoval v spomínaných filmoch. Týmto počinom chce dať spoločnosť zrejme zmysel vete, ktorú na konci prvej časti vyslovil Doc Brown: „Tam, kam ideme, nepotrebujeme žiadne cesty.

Lietajúci DeLorean

Tento odvážny projekt rozbieha synovec pôvodného tvorcu modelu DeLorean DMC-12, Paul DeLorean, ktorý je CEO a hlavný dizajnér v DeLorean Aerospace. Firma sa má spolčiť s väčšími spoločnosťami, ako Uber, Airbus či Kitty Hawk, ktoré taktiež túžia vytvoriť aeromobil. V podstate pôjde o nový lietajúci automobil, ktorý bude môcť vzlietnuť, ale aj pristáť vertikálne. Chýbať mu nemá ani autonómne riadenie, ktoré sa však bude značne líšiť od toho, aké využíva Tesla vo svojich elektromobiloch. Paul DeLorean sa pre Wired vyjadril takto: „Smerujeme k vytvoreniu nového, pilotovaného prototypu v plnej veľkosti, ktorý bude schopný vďaka elektrine odviezť 2 pasažierov na vzdialenosť až 193 km.

zdroj fotografie: deloreanaerospace.com

V porovnaní s doterajšími projektmi, ktoré dosahujú dolet zhruba 40 až 80 km, tak bude môcť tento model letieť omnoho dlhšie. Let novému DeLorean má zabezpečiť trojica párov krídel. Dve z nich sú umiestnené v prednej časti a 2 páry sú pod sebou na konci aeromobilu. Toto futuristické vozidlo bude môcť vzlietať vďaka dvojici silných vrtúľ, poháňaných elektromotormi, ktoré sa po štarte dokážu otočiť dopredu. S celkovou dĺžkou 6 m a rozpätím krídel 5,6 m tak nepôjde o malé a nenápadné lietajúce auto. Krídla sa pri parkovaní do garáže dokonca môžu vertikálne sklopiť.

Cez zákony sa len tak nedostane

Obrovským problémom však budú regulačné úrady, ktoré majú svoje zákony ohľadom bežných či elektrických automobilov. Príchodu toho lietajúceho auta tak bude predchádzať obrovské množstvo testovaní a rôznych kontrol, aby boli splnené podmienky dané zákonmi. Veľkými zmenami musí prejsť pri čoraz väčšom využívaní elektromobilov a elektrickej energie aj distribučná sieť a infraštruktúra.

zdroj fotografie: deloreanaerospace.com

Nenechaj si ujsť
Prvé komerčne predávané lietajúce auto od slovenského AeroMobilu pozná svoj oficiálny dátum predstavenia!

Mnohé krajiny totiž nemajú dostatočné podmienky pre zásobovanie veľkým množstvom elektriny. Otázka reálneho príchodu nového aeromobilu DeLorean zrejme ostane podľa odborníkov nezodpovedaná počas najbližších 5 až 15 rokov. Predsa len ide o veľmi futuristický typ vozidla, ktoré sme doposiaľ stretávali napríklad vo filme s Fantomasom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú