V článku boli použité materiály SITA.

Po nedávnom fiasku so žiadosťami o dotáciu v projekte Zelená domácnostiam prináša štát zmeny, ktoré sa dotknú ďalších kôl. Minister hospodárstva Richard Sulík predstavil úpravu, ktorá by mala zabezpečiť, že k finančnému bonusu sa dostanú všetci a nie len tí, ktorí majú „rýchle prsty“.

Domácnosti si na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) rozdelia ďalších 30 miliónov eur. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) podporí kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov, kotlov na biomasu, slnečných kolektorov a tepelných čerpadiel.

„Pokračujeme v projekte Zelená domácnostiam,“ povedal na pondelňajšej tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík. Zaregistrovať sa do projektu Zelená domácnostiam bude môcť od budúceho pondelka každá domácnosť, ktorá bude mať záujem o inštaláciu malého OZE.

Po registrácii dostane domácnosť registračný kód. Počas vlastnenia kódu si domácnosť musí nájsť dodávateľa malého obnoviteľného zdroja energií, ktorý jej musí do troch mesiacov dodať zariadenie. Po inštalácii zariadenia SIEA vyplatí dotáciu. K dotáciám sa tak dostanú domácnosti, ktoré si skôr nájdu dodávateľa schopného dodať malé OZE. „Peniaze dostanú tí, ktorí sú na to pripravení,“ podotkol Sulík.

zelenadomacnostiam.net

Ako povedal na tlačovej besede riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš, výška dotácií zostáva zachovaná. Na fotovoltické panely tak môže domácnosť získať maximálne 1 500 €, na slnečný kolektor 1 400 €, na tepelné čerpadlo 3 400 € a na kotly na biomasu maximálne 1 200 €.

O podporu na kúpu a inštaláciu malého OZE sa môžu uchádzať všetky domácnosti žijúce mimo Bratislavského kraja. Ako potvrdil minister Sulík, od tohtoročnej jesene sa však už o prostriedky na malé OZE budú môcť uchádzať aj domácnosti Bratislavského kraja. „Toto nie je posledné kolo,“ uzavrel Sulík.

Zmeny nastanú aj v informačnom systéme

„Našli sme spravodlivé a flexibilné riešenie bez rýchlych prstov pre všetky domácnosti, ktoré majú reálny záujem o príspevok z projektu Zelená domácnostiam a budú pripravené inštalovať niektoré zo štyroch podporovaných zariadení do konca septembra 2023. Podstatná bude dostupnosť technológií a kapacity zhotoviteľov, to znamená, že necháme trh rozhodnúť o tom, koľko a akých poukážok sa vydá, podľa toho, čo je možné dodať. Podpora tak bude zabezpečená stabilne, plynulo a predvídateľne, aby podnikatelia dokázali svoje kapacity plánovať a prípadne aj zvyšovať,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.

Momentálne SIEA zabezpečuje nevyhnutné úpravy informačného systému, ktorá umožní zmenu spôsobu podpory. Nové podmienky projektu vrátane praktických inštrukcií pre domácnosti SIEA zverejní v pondelok 13. júna 2022 o 15.00 hod. Od tohto termínu budú môcť domácnosti registrovať žiadosti. Na samotné zaregistrovanie žiadosti o poukážky budú mať domácnosti dostatok času, pretože čas vyplnenia formuláru nebude rozhodujúci.

Freepik (Úprava redakcie)

Zásadná zmena spočíva v tom, že o termíne vydania poukážok rozhodne domácnosť po dohode so zhotoviteľom. Poukážky s platnosťou tri mesiace budú vydávané až potom, ako zhotovitelia, s ktorými sa domácnosti dohodnú, v informačnom systéme vydanie poukážky aktivujú. Tým potvrdia, že sú schopní zariadenia dodať v stanovenej lehote. Zhotovitelia budú môcť aktivovať vydanie prvých poukážok ešte v priebehu júna 2022. SIEA pred tým zorganizuje informačný webinár, na ktorom budú prezentované nové funkcie umožňujúce aktiváciu poukážky.

„Pokračujeme v projekte Zelená domácnostiam so zmenami pre férovejšie rozdeľovanie podpory. Podstatnou informáciou je, že sme zdvojnásobili sumu, ktorá bude v rámci kola k dispozícii, pričom podpora pôjde pre všetky štyri zariadenia. Ďalšia zmena spočíva v spôsobe registrácie. Prihlásiť sa tentokrát môže každá domácnosť, ktorá má záujem o inštaláciu podporovaných zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov,“ zdôraznil podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík.

Posledné kolo skončilo fiaskom

Situácia, ktorá nastala pri poslednom kole v pondelok 16. mája, už zrejme ani nikoho neprekvapuje. Dlhoočakávané dotácie na nákup tepelných čerpadiel v projekte „Zelená domácnostiam“ sa vtedy minuli v priebehu pár minút. Zostala po nich len kopa nespokojných záujemcov.

Dotáciu získalo dokopy 5 003 domácností, medzi ktoré sa rozdelí podiel z balíka 15 miliónov eur. Drvivá väčšina, až 4 696 poukážok, išlo na tepelné čerpadlá a iba 307 poukážok je vydaných na nákup kotla na biomasu.

Unsplash/Pixabay

Absolútnym fiaskom ale bolo, že väčšina bežných ľudí sa k dotácii ani nemala šancu dostať. Celý balík peňazí sa vyčerpal v priebehu 11 minút, informujú na oficiálnom webe zelenadomacnostiam.sk.

Vydané poukážky z posledného kola sú platné 8 mesiacov, dovtedy by mali domácnosti zariadenia nainštalovať. Všetky nevyužité prostriedky poputujú do ďalšieho kola dotácií, v ktorom štát podporí nákup solárnych a fotovoltaických panelov.

Aj keď na prvý prvý pohľad je vyše 5 000 podporených domácností celkom slušné číslo, väčšina „bežných“ záujemcov sa k poukážke vôbec nedostala. O dotáciu na tepelné čerpadlo žiadal aj jeden z našich čitateľov, ktorý sa k nej, samozrejme, nedostal.

Celý proces vybavovania mu zabral asi 5 minút, no následne mu systém vypísal, že jeho žiadosť nebola zaradená v dôsledku vyčerpania balíka dotácií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP