Regulácia roamingu od Európskej únie vstúpi do platnosti už od 15 júna. Operátori tak postupne začínajú informovať verejnosť o tom, načo sa majú zákazníci po tomto dátume pripraviť.

Automaticky pre všetkých zákazníkov

Po Orange už svoju ponuku odhalil aj Telekom. Aj keď tento operátor bude reguláciu plne rešpektovať a svojich zákazníkov nebude nijako obmedzovať, predsa len je čo vysvetľovať. Poďme sa teda na to spoločne pozrieť. Nová verzia roamingu bude platiť ako pre Easy karty, tak je pre paušály Bez záväzkov, Happy paušály i programy mobilného internetu. Zákazníci pritom nemusia ani len pohnúť prstom, keďže nový roaming bude aktivovaný všetkým automaticky. Telekom navyše neplánuje aplikovať finty, ako napríklad rušenie pôvodných paušálov, znižovanie objemov dátových balíčkov alebo vypínanie roamingu pri využívaní mobilného internetu. V zahraničí teda budú platiť rovnaké podmienky a ceny ako na Slovensku, až kým sa zákazník „nerozkokoší“ a nebude využívať služby domáceho operátora v zahraničí príliš veľa.

Volania a SMS ako doma bez obmedzení

Ako teda asi bude vyzerať? V prvom rade je potrebné spomenúť, že regulácia platí pre všetkých 28 krajín Európskej únie, ale aj pre Nórsko, Lichtenštajnsko a Island. Za volania a SMSky sa bude platiť rovnako ako na Slovensku, pričom po prečerpaní voľných minút či SMS sa taktiež budú ďalej účtovať rovnaké ceny ako doma. Rovnaké pravidlá platia aj pre predplatenky. V tomto prípade je teda situácia úplne jednoduchá, no poďme sa teraz pozrieť na mobilný internet.

Dáta podľa stropov od EÚ

Používanie mobilného internetu bude prebiehať veľmi podobne ako pri volaniach a SMS, teda až na niektoré obmedzenia, ktoré sú v súlade s reguláciou. Po prečerpaní svojho predplateného dátového balíčka v Happymá teda zákazník dve možnosti. Buď si aktivuje ďalší za rovnakú cenu ako na Slovensku (napríklad 1 GB za 5,99 €) alebo bude surfovať obmedzenou rýchlosťou 0,06 Mb/s. Kým na Slovensku môžu zákazníci bežať na tejto rýchlosti neobmedzene, v EÚ to bude obmedzené nasledovnými stanovenými stropmi. O ich dosiahnutí bude zákazník informovaný SMS-kou a ďalšie dáta mu môžu byť účtovné podľa regulácie, o ktorej sa dočítaš nižšie.

Paušál Cena

(bez telefónu)

Objem dát Dáta využiteľné v EÚ
Happy XS mini 4,99 € 0,02 GB 1,30 GB
Happy XS 9,99 € 0,2 GB 2,16 GB
Happy S 15,99 € 0,4 GB 3,68 GB
Happy M 19,99 € 1 GB 5,19 GB
Happy XL dáta pre mladých 19,99 € 5 GB 4,33 GB
Happy XL volania 27,99 € 1 GB 6,49 GB
Happy L 27,99 € 3 GB 6,49 GB
Happy XL 35,99 € 6 GB 8,66 GB
Happy XXL 46,99 € 9 GB 11,90 GB
Happy Profi 59,99 € 16 GB 15,15 GB

Denný internet však predsa len bude odmedzený. Napríklad z 200 MB balíčka bude môcť zákazník v zahraničí využiť 110 MB. Zvyšných 90 MB potom môže využiť s príplatkom 0,009 € za 1 MB.

Vyššie paušály a Mobilný internet

Paušály Happy XXL a Happy Profi sú samostatnou kapitolou. Kým pri XXL bolo doteraz dostupných iba 100 MB pre EÚ, po 15. júni sa bude čerpať z 9 GB dátového balíčka. V Profi sa v rámci EÚ bude tiež odpočítavať zo 16 GB balíčka, no pre zvyšok sveta ostáva aktívny 500 MB balíček. Telekom má v ponuke aj dátové paušály pod názvom Mobilný internet, ktoré budú fungovať nasledovne. Pri 1 GB programe bude môcť zákazník v zahraničí prečerpať celý 1 GB, no pri 5 GB balíčku to bude 3,9 GB a pri 10 GB balíčku zas 6,45 GB. Všetky tieto stropy však operátorovi povoľuje aplikovať samotná regulácie od Európskej únie.

Nenechaj si ujsť
Orange si chce opäť získať priazeň zákazníkov. Toto je nová ponuka dát pre roaming

Telekom bude sledovať spotrebu, nie pohyb

Zaujímavosťou pri Telekome je, že nebude sledovať pohyb používateľa, ale spotrebu poskytovaných služieb. Dôležité je pre neho najmä to, aby zákazník počas prvých štyroch mesiacov v zahraničí nespotreboval viac ako 50 % z predplatených minút, SMS a dát. Ak sa tak stane, môže začať účtovať poplatky, ktoré stanovila Európska únia. Za minútu hovoru je teda príplatok 3,8 centov, za SMSku 1,2 centov a za 1 GB dát 9,2 €. Novú roamingovú ponuku zatiaľ čiastočne zverejnil Orange a Telekom úplne. O2 bude verejnosť informovať zajtra na tlačovej konferencii a na informácie od 4ky si ešte pár dní počkáme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú