Vojna na Ukrajine spôsobila nemalé obavy s dodávkami plynu do Európy a jeho ceny vplyvom aktuálnej situácie rapídne vzrástli. Nová štúdia Rystad Energy tvrdí, že vďaka tomuto bude solárna energia v Európe čoskoro lacnejšia ako plyn, čo nám pomôže zbaviť sa závislosti na tomto type paliva. Na tému upozornil Electrek.

Okrem toho, že solárna energia nám pomôže zbaviť sa závislosti na ruskom plyne, prispeje aj k riešeniu ekologickej krízy. Z hľadiska nižších nákladov pritom nejde o žiadnu zanedbateľnú čiastku. Štúdia predpokladá, že energia zo Slnka bude až 10-krát lacnejšia.

Ceny plynu išli výrazne hore

Podľa štúdie vzrástli spotové ceny na uzle Title Transfer Facility z priemerných 46 €/ 1 MWh v minulom roku až na 134 €/1 MWh. TTF v Holandsku je pritom referenčným uzlom pre západnú Európu a nárast tak predstavuje až 187 %.

Slovenské elektrárne

Plyn navyše potrebuje Európa cez zimu ešte viac než v lete, takže za teplo v domovoch si jednoznačne priplatíme. Z dlhodobého hľadiska existuje efektívne riešenie, ktoré by nám umožnilo zbaviť sa závislosti na ruskom plyne a týmto riešením sú solárne či veterné elektrárne.

Potrebujeme zopár rokov

Budúci rok by malo byť  Európe uvedenej do prevádzky viac ako 50 GW novej solárnej a veternej kapacity, ktorú doplní zhruba 30 GW jadrovej kapacity elektrární, v ktorých aktuálne prebieha údržba.

To nám stále nebude stačiť a tak musíme budovať nové kapacity udržateľných zdrojov energie. Štúdia predpokladá, že ceny elektriny z plynu by sa do roku 2030 mohli stabilizovať na úrovni 31 €/1 MWh. To je stále trikrát viac ako energia produkovaná novými solárnymi elektrárňami. Aby bol plyn aj v tejto dobre konkurencieschopný, museli by jeho ceny klesnúť na 17 €/1 MWh a to je podľa štúdie nemožné.

TASR/Milan Kapusta

Plyn bude ešte nejakú dobu zohrávať v európskom energetickom priemysle dôležitú rolu, no o pár rokov by sme ho kompletne mohli nahradiť energiou z obnoviteľných zdrojov.

Ak by sme teraz investovali do obnoviteľných zdrojov energie v takom množstve, aby sme ich výrobou nahradili elektrárne na plyn, investícia by sa nám vrátila do roku 2028.

Na to, aby sme sa závislosti od plynu úplne zbavili ale potrebujeme výrazné investície do infraštruktúry a domácností.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP