Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Do druhej fázy testovania sa dostáva vôbec prvý liek na pľúcne ochorenie vytvorený umelou inteligenciou, upozorňuje portál Interesting Engineering. Liek má bojovať s idiopatickou pľúcnou fibrózou (IPF) a má predstavovať úplne novú éru nielen pri riešení pľúcnych problémov, ale v medicíny ako takej – v odhaľovaní potenciálu AI v týchto oblastiach sme totiž len na začiatku.

Možnosti sú ohromné

Liek nesie názov INS018_055 a môže ísť o potenciálne riešenie jedného z tisícov ochorení, ktoré zatiaľ nedokážeme liečiť. IPF má postihovať 13 až 20 zo 100 000 osôb a ide o nepredvídateľné, chronické ochorenie bez známej príčiny. Ročné náklady na pacienta pritom napríklad v Španielsku predstavujú až okolo 26 000 eur.

Spoločnosť Insilico Medicine sa už asi desaťročie zaoberá vývojom lieku práve na toto ochorenie, pričom jej vo vývoji pomáha umelá inteligencia. S novým liekom sa firma dostala už do druhej fázy klinických testov na ľuďoch a v štúdii, ktorej výsledky zverejnili prostredníctvom žurnálu Nature Biotechnology, vysvetľujú, že im zásadne pomohla generatívna AI.

Pri vývoji vedci použili vlastné AI platformy PandaOmics a Chemistry42, ktoré pomohli identifikovať bielkovinu TNIK ako vhodné cieľové antifibrotikum. Generatívna AI následne pomohla objaviť INS018_055 ako vhodný inhibítor na zablokovanie TNIK a z testov zatiaľ vyplýva, že je liek bezpečný a pacienti ho dobre tolerujú.

Číta už aj myšlienky

Schopnosti AI v medicíne hraničia so zázrakmi a nedávno vedci prišli na to, že je možné ju použiť dokonca aj na čítanie myšlienok bez potreby invazívnej chirurgie do lebky pacienta. Ako sa ale ukázalo, takáto metóda zatiaľ nie je príliš presná – testy však pokladajú ohromný základ pre dodatočný výskum a vývoj, vďaka ktorému sa môže AI v tomto smere poriadne zlepšiť.

Výskum pokračuje

Okrem druhej fázy príde aj tretia fáza klinických testov a vedci pristupujú k novému lieku, pochopiteľne, veľmi opatrne. Ak sa ale podarí definitívne overiť a potvrdiť jeho účinnosť aj bezpečnosť, pôjde o zásadný skok vpred pre celú medicínu. AI má totiž potenciál pomáhať s vývojom liekov na širokú škálu ochorení a zásadne tak vedcom uľahčiť prácu.

Vybraná molekula INS018_055 sa ukázala ako najsľubnejší kandidát a v súčasnosti sa preveruje jej efektivita. Existujúce liečby idiopatickej pľúcnej fibrózy, pirfenidón a nintedanib, poskytujú len obmedzenú úľavu a majú nepriaznivé vedľajšie účinky. INS018_055 ukazuje potenciál na riešenie obmedzení súčasných terapií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú