Život diabetikov môže výrazne spríjemniť nový výskum, ktorý sľubuje, že ich zbaví bolestivých a nepríjemných injekcií. Reč je o novej robotickej pilulke, ktorá dokáže doručiť inzulín priamo do žalúdka, informuje britský Independent.

Potenciál tejto pilulky však nekončí pri diabetikoch – dokáže pomôcť aj v boji proti veľmi odolným vírusom, na ktoré dnešné antibiotiká nestačia. Výskumníci veria, že ponúka širokú škálu použití.

Robotické pilulky dokážu uľahčiť život miliardám ľudí

Počet diabetikov vo svete stále rastie. Len za posledné 4 dekády sa ich počet zvýšil minimálne 4-násobne, pričom v roku 2014 ich vo svete bolo aspoň 400 miliónov, informuje WHO. Za posledné dve desaťročia navyše úmrtnosť na diabetes narástla o 3 %.

Je bezpredmetné hovoriť o tom, že ľudia preferujú orálne podávanie liečiv pred tým intravenóznym. Ide o fakt, na ktorom sa všetci zhodneme. Bohužiaľ, bežné tablety majú často problém dostať sa tam, kde ich účinné látky dokážu reálne pomôcť.

Hlavný problém predstavujú kyseliny v žalúdku, ktoré liečivá rozleptajú a znížia tým efektivitu účinných látok. Množstvo liečiv sa teda podáva injekčne vnútrožilovo s cieľom maximalizovať ich účinnosť.

Tu prichádza novinka v podobe robotickej pilulky RoboCap. V testoch na ošípaných dokázali výskumníci použitím tejto novej technológie zvýšiť vstrebávanie inzulínu až 10-násobne, ďalej vo svojom článku informuje Independent.

Využívajú drobný motor a dosahujú 40-násobne lepšie výsledky

Štandardné orálne podanie inzulínu alebo vankomycínu (antibiotikum) dosahuje biologickú dostupnosť, ktorou sa meria istá forma efektivity, menej než 5 %. V niektorých modeloch sa však vedcom podarilo túto dostupnosť zvýšiť 20 až 40-násobne, informujú výskumníci v abstrakte svojej publikácie.

Celá robotická pilulka je veľmi nenákladná, pričom väčšina komponentov je vyrobená z biologicky rozložiteľného polyméru a chirurgickej ocele. Veľkosťou ju vedci prirovnávajú k čučoriedke. Je vybavená malým motorčekom, ktorý dokáže pulzovať a vibrovať, aby sa liečivo dostalo do špecifickej časti tenkého čreva.

Ešte predtým však RoboCap prejde cez žalúdok, kde je jeho vonkajší želatínový štít rozleptaný a tableta tým pripravená na proces vypustenia účinných látok.

Doktor Giovanni Traverso z MIT pre Independent povedal, že „špeciálne pohyby pilulky RoboCap sú nadizajnované tak, aby priniesli účinné látky tam, kde sú potrebné.“

Na obrázku sa nachádza dvojica schematických nákresov RoboCap zo SolidWorks, a tri snímky z procesu skladania a rozkladania robotickej pilulky.
Science Robotics/Dr Giovanni Trevaso/Screenshot

RoboCap disponuje 1,55 voltovou, 80 mAh batériou z oxidu strieborného. Vedci ju zvolili pre jej vysoký pomer kapacity vzhľadom na miniatúrnu veľkosť. Ďalej sa v nej nachádza mikrovibračný motor o veľkosti 6 x 10 mm. Prototypy boli vytlačené pomocou 3D tlačiarne, čo ukazuje vysoký škálovací potenciál tejto technológie.

Vibrácie motoru reguluje set rezistorov s odporom od 0 do 120 ohmov, ktoré sa nachádzajú medzi batériou a motorom. Samotná pilulka je rozdelená na dve časti, ktoré sa k sebe dajú pripojiť zatlačením.

Agility Robotics

Zatiaľ ich testovali na ošípaných a vyzerá to sľubne

RoboCap bol, podľa dostupných informácií, zatiaľ testovaný len na ošípaných. Ako sme už spomínali, oproti porovnateľným orálnym liekom sa ukázal byť až 40-násobne účinnejší.

Ošípané majú podobnú fyziológiu, anatómiu a biochémiu ako ľudia, čo z nich robí ideálne testovacie subjekty na tento typ liečiv.

„RoboCap sa aktivuje v prostredí tenkého čreva, vibráciami a rotáciami sa vyhýba hlienu a riadne premieša svoj náklad, zároveň mu to umožní vyložiť účinné látky v tenkom čreve, kde by mali byť absorbované,“ povedal Dr. Trevaso.

Bežná inzulínová injekcia obsahuje okolo 100 medzinárodných jednotiek (iu) inzulínu. Vďaka mnohonásobne vyššej permeabilite by robotické tabletky nemuseli obsahovať 500 iu inzulínu, ako tomu je aktuálne pri štandardných tabletkách.

Dôležité je, že takáto pilulka má neuveriteľne širokú škálu možných použití. Diabetici, ktorí si denne musia niekoľkokrát pichať inzulínové injekcie, z nej budú ťažiť najviac, no je obrovská škála ďalších ochorení, ktoré vyžadujú časté, nepríjemné pichanie injekcií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú