Vo filmovom priemysle sa schyľuje k ďalšiemu súdnemu sporu a opäť je v ňom zahrnutý aj konglomerát Disney, ktorý (okrem iných) momentálne čelí žalobe Scarlett Johansson za nevyplatenie sľúbených odmien a krátenie ziskov.

Ako upozorňuje Hollywood Reporter, tentokrát však Disney stojí na opačnej strane barikády a právnici spoločnosti podali hneď niekoľko žalôb voči komiksovým tvorcom, ktorí si nárokujú práva na jedny z najznámejších postáv v univerze Marvelu. Ak Disney v nárokoch neuspeje, spoločnosť môže stratiť práva na postavy ako Iron Man, Thor, Doctor Strange, Hawkey či Black Widow.

Avengers, zdroj fotografie: Marvel

Problém sa pre Disney začal ešte na jar v tomto roku, kedy vybraní komiksoví tvorcovia v právnom zastúpení podali oficiálnu žiadosť o ukončenie vlastníckych práv zo strany Disney na vybrané komiksové postavy.

Stalo sa tak na základe zákona o duševnom vlastníctve, ktorý autorom diel po určitom čase umožňuje opätovne si nárokovať práva na svoje diela. Zákon sa rozhodla využiť pätica známych komiksových tvorcov, ktorí teraz práva na svoje výtvory od Disney žiadajú späť.

Disney vracia úder

Tvorcovia by kvôli nejednoznačnému výkladu zákona so žiadosťami mohli uspieť, Disney sa však svojich zlatých značiek nemieni vzdať a spoločnosť podala niekoľko žalôb napádajúcich nároky komiksových tvorcov.

Konglomerát obranu postavil na argumente, že išlo o práce vyrobené na zákazku a tvorcovia tým pádom nemajú právo žiadať o nadobudnutie vlastníctva ku svojim dielam. Ak sa spoločnosti podarí túto skutočnosť dokázať, komiksoví hrdinovia naďalej zostanú pod jej správou.

Právny zástupca pätice tvorcov má však iný názor a hovorí, že jeho klienti rozhodne nepracovali na zákazku v tradičnom zmysle slova, ale išlo o tvorcov na voľnej nohe a nezávislých dodávateľov. V Hollywoode sa tak črtá ďalší zaujímavý spor, ktorý môže prerásť do gigantických rozmerov.

História na strane korporátu

Úsmevnou zaujímavosťou je, že totožná situácia už nastala v roku 2018, kedy si dvojica iných tvorcov podobne nárokovala práva na Supermana, v tomto prípade však od spoločnosti DC Films.

Tvorcov vtedy v spore zastupoval rovnaký zástupca, ako momentálne stojí za päticou žiadateľov o vrátenie práv, spoločnosť Disney si naopak najala tú istú právnickú spoločnosť, ktorá v spore stála za DC. Súdny proces vtedy vyhralo DC, uvidíme teda, či sa história bude opakovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú