Spoločnosť Relativity Space predstavila svoju revolučnú raketu Terran R, pomocou ktorej chcú narušiť trh vesmírnych letov. Vzhľadom na parametre ide o reálnu konkurenciu rakiet Falcon 9, ktorých parametre dokonca porazia. Terran R je totiž kompletne opakovateľne použiteľná, informuje SPACE.

Kapacitne dobieha Falcon 9, má však schopnosti navyše

Relativity Space, jedna z mladších kozmických firiem, prišla s animáciou svojej pripravovanej rakety Terran R. Podľa slov spoločnosti ide o kompletne opakovateľne použiteľnú raketu, ktorá je vyrábaná takmer výlučne pomocou aditívneho 3D tlačenia.

Relativity Space

Raketa sa na prvý pohľad podobá na staršie dizajny Starship, ktoré pôsobili futuristickejšie v porovnaní s tými dnešnými. To ale nie je náhoda, pretože oba stupne rakety sú opakovateľne použiteľné, vrátane aerodynamických krytov nákladu.

Rovnako ako Falcon 9, Falcon Heavy a čoskoro aj Starship, chce spoločnosť Relativity Space vybaviť Terran R mrežovými plutvami. V tomto prípade sú však, podľa zverejneného videa, zapustené do trupu rakety.

Falcon 9 však prekoná, pretože aj v prípade pristátia oboch stupňov vynesie na nízku obežnú dráhu Zeme až 20 000 kg nákladu, upozorňuje spoločnosť na svojej webovej stránke. Na druhej strane Falcon 9 vynesie na nízku obežnú dráhu „len“ 15 600 kg, pričom pristáva len jeho prvý stupeň.

Vyrobená pomocou 3D tlačenia a umelej inteligencie

Spoločnosť Relativity Space vyzbierala na rozšírenie výroby 650 miliónov amerických dolárov (vyše 530 miliónov €), pričom jej konštrukcia má prebiehať vďaka kombinácii 3D tlačenia, autonómnej robotiky a umelej inteligencii.

Relativity Space / Youtube

Práve vďaka tomu plánuje firma drasticky znížiť počet súčiastok a zvýšiť spoľahlivosť celého systému. Zo surových materiálov údajne dokážu vyrobiť raketu do 60 dní. 3D tlačenie pritom v raketách využíva napríklad aj Rocket Lab pre svoje rakety Electron, ktoré sa stali veľmi úspešné na trhu malých satelitov.

Prvý stupeň tejto rakety má byť vybavený celkovo až siedmimi motormi Aeon R, druhý stupeň jedným takýmto motorom optimalizovaným pre vákuum. Ich výkon zatiaľ známy nie je, značne však musia prekonať raketové motory Merlin 1D, ktoré využíva SpaceX.

Vo výrobe chce firma aplikovať najväčšie stroje na 3D tlačenie z kovu na svete a súčiastky prispôsobovať oveľa rýchlejšie. Pre tieto technológie pritom vyvinuli vlastné zliatiny, ktoré sú špeciálne určené na 3D tlačenie a komponenty sú pomocou röntgenového skenovania kontrolované už počas výroby.

Relativity Space / Youtube

Orbitálne lety tejto rakety majú podľa dnešných plánov spoločnosti začať už v roku 2024. Ak naplní svoje očakávané kapacity a schopnosti, bez problémov vyfúkne z rúk SpaceX množstvo kontraktov a zákazníkov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP