Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom sa podarilo niečo, čo môže poriadne zjednodušiť kolonizáciu Mesiaca a následne aj Marsu. Z lunárnej zeminy dokázali extrahovať raketové palivo, ktorého transport zo Zeme na Mesiac je príliš nákladný a to obzvlášť v prípade, že sa jedná o väčšie rakety. Experiment uspel na vzorke skutočnej lunárnej zeminy, píše UniverseToday.

Priniesla ich čínska sonda

Vedci vykonali tento dôležitý experiment na lunárnych vzorkách, ktoré na Mesiaci zozbierala sonda Čchang-e 5 a neskôr ich Čína dopravila naspäť na Zem. Čínske univerzity vyvinuli automatizovaný systém, ktorý z takéhoto regolitu produkuje raketové palivo v podobe metánu a kyslíka, pričom mu k tomu stačí oxid uhličitý a lunárny regolit ako katalyzátor reakcie.

Science China Press

Výhodou navyše je, že prítomnosť oxidu uhličitého bola potvrdená aj na Mesiaci a tak je tento proces možné použiť na tvorbu raketového paliva bez toho, aby bolo nutné priniesť na Mesiac okrem samotného zariadenia ďalšie látky pre výrobu paliva. Taktiež sa jedná o skvelý spôsob výroby kyslíka, ktorý budú potrebovať astronauti počas svojho pobytu.

Tento experiment je však nesmierne zaujímavým aj vďaka tomu, že výskumný tím celý proces kompletne automatizoval. Na Mesiaci totiž nebude dostatok pracovníkov a astronauti sa nemôžu zapodievať všetkými možnými úkonmi, keďže ich primárnou úlohou je vedecký výskum, ovládanie a servis rôznych vedeckých zariadení či odoberanie vzoriek.

Na Mesiaci vyrobíme aj kovy

Z regolitu sa ľudstvo učí ťažiť nielen extrémne dôležitý kyslík pomocou procesu špeciálnej elektrolýzy, pri ktorom vložia regolit do roztaveného chloridu vápenatého zahriateho na 950 °C, ale tiež kovy ako železo, hliník či titán, ktoré nájdu svoje využitie pri 3D tlačení konštrukčných materiálov priamo v kolónii.

Čína to myslí vážne

Do akej miery je takýto konkrétny systém užitočný pre produkciu metánu a kyslíku na Mesiaci vo väčších množstvách zatiaľ isté nie je, keďže mali vedci k dispozícii len veľmi malé, obmedzené množstvo lunárneho regolitu, vysvetľuje Phys.org. Dôležitý je ale dôkaz toho, že niečo také je vôbec možné. Čína môže tieto poznatky už čoskoro naplno využiť.

ICON / BIG / CITYX Venice / Youtube

Podobne ako iné krajiny, aj Čína sa totiž chystá na pristátie na Mesiaci a vybudovanie trvalej ľudskej prítomnosti na jeho povrchu. Kým v pretekoch o prvé laboratórium na Mesiaci zatiaľ nik nevedie, v pretekoch o ďalšie pristátie s ľuďmi na jeho povrchu najviac napredujú Spojené štáty v spolupráci s ďalšími krajinami, ktoré sú súčasťou projektu Artemis.

Vedci experimentujú nielen s výrobou raketového paliva z lunárneho regolitu, ale tiež s výrobou stavebného materiálu. Isté je, že dobývanie Mesiaca prinesie hneď niekoľko zásadných prelomov vo využívaní a premieňaní materiálov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú