banner-mi5s-plus
Kodak je americká technologická spoločnosť známa najmä technikou pre fotografovanie a film. Kvôli úpadku používania klasického fotografického filmu a prechodu na digitálnu techniku na konci 90-tych rokov utrpela spoločnosť veľké finančné straty a bola v ohrození bankrotu. Preto bola nútená zmeniť  firemnú politiku. Minulý rok spoločnosť predstavila ich prvý smartfón IM5, ktorý bol navrhnutý na jednoduché fotografovanie. 

Kodak v spolupráci so spoločnosťou Bullitt teraz predstavili nový smartfón s názvom Kodak Ektra s konvexným a nadupaným fotoaparátom, ktorý spolu s koženou zadnou stranou a plastovými okrajmi pripomína ich fotoaparát z roku 1941, nesúci rovnaký názov. Spoločnosť chce práve takýmto „vintage“ vzhľadom analógového fotoaparátu prilákať potencionálnych kupcov. Ektra prichádza s 5-palcovým FullHD displejom a čipsetom MediaTek Helio X20. Po pamäťovej stránke ponúka 3 GB RAM a na fotografie, aplikácie alebo hudbu je pripravené 32 GB úložisko, ktoré môžete jednoducho rozšíriť pomocou pamäťovej karty. Operačný systém pobeží klasicky na Androide 6.0 spolu s predinštalovanými aplikáciami ako Google Snapseed a vlastným editorom obrázkov. Prejdime ale na hlavnú vlastnosť tohoto smartfónu, ktorou je fotoaparát.

6_cam_side-0

Novinka sa môže pýšiť naozaj špičkovým fotoaparátom s 21 MPx senzorom Sony IMX230 (ktorý tiež nájdeme v Sony Xperia Z3+) a clonou f/2.0 a 6-osovou optickou stabilizáciou obrazu. S takouto výbavou by mala Ektra zhotovovať špičkové snímky, ktoré si dokonca môžete firmou nechať vytlačiť a nechať poslať až domov. Na zadnej strane sa taktiež nachádza lesklé tlačidlo spúšte s logom Kodaku, ktorým po poklepaní spustíte fotoaparát a polo-stlačením zaostrite. Spoločnosť sa aj napriek tomu, že kľúčovou zbraňou Ektry je fotoaparát, nesnaží konkurovať iPhonu 7 alebo Pixelom od Googlu.

Podľa prvých testov webu Theverge.com ale smartfón dostatočne nezaujal. Už pri prvom zodvihnutí telefónu zistíte, že je až znepokojujúco ľahký – ako by tam tá 3000 mAh baterka ani nebola. Po chvíli pocítite, že koža na zadnej strane je celkom tenká a okraje, ktoré majú pripomínať kov, sú plastové. Navyše, ani fotoaparát neobstál tak, ako by sme očakávali. Nejde ani tak o kvalitu fotiek, no o pomalšie zaostrovanie a celkovo pomalú prácu fotoaparátu. Keď si to všetko spojíme s cenou približne 500 €, nadšenie z tohoto telefónu sa stratí a asi iba ťažko budete hľadať dôvod na kúpu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom