Kľúče, ktoré zabezpečujú Internet, neboli podpísané. Zrušili dôležitú udalosť

Nezisková organizácia ICANN, ktorá dohliada na fungovanie digitálnej diaľnice, odložila podpisovanie kľúčov zabezpečujúcich root zónu systému DNS. Dôvod, prečo sa tak stalo, tkvie v zlyhaní hardvéru. Oficiálny web ICANN.org informuje, že stratili prístup do jedného z bezpečnostných trezorov, kde skryli všetko potrebné na vykonanie tejto pravidelnej činnosti.

Ako píše The Register, súčasťou momentálne nedostupného trezoru je okrem iného i hlavný kľúč KSK (key signing key). S jeho pomocou malo v kalifornskej lokalite El Segundo prebehnúť spomínané podpísanie nových zónových kľúčov. Keďže ale nie je v tejto chvíli k dispozícii, vopred naplánovaná udalosť bola nakoniec presunutá na 15. februára.

„Momentálne zvažujeme všetky naše možnosti v zmene harmonogramu. Vo Virgínii udržiavame kompletnú repliku zariadenia, čo znamená, že sa ceremoniál môže v závislosti od povahy a času vyriešenia chyby presunúť do tejto lokality,“ podotýka ICANN.org.

Náhradný termín bude však platiť iba za predpokladu, že odborníci stihnú vyriešiť vzniknutý problém a nadobudnú nevyhnutný kľúč.

Pokiaľ sa im to dovtedy nepodarí, organizácii ICANN nezostane nič iné, ako oznámiť ďalší náhradný termín a zmeniť lokalitu. Bližšie detaily nám prezradia už čoskoro.

Pošli nám TIP na článokTech