Európska únia odporúča vykurovať verejné budovy len do 19 °C – ide, samozrejme, o plán na najbližšie mesiace po lete. Dôvodom je potrebné šetrenie energiami v dôsledku krízových vzťahov s Ruskom, informuje CGTN.

Obmedzenia sa však netýkajú len kúrenia, ale aj klimatizovania. EÚ pripravuje plán s množstvom opatrení, ktorý má uzrieť svetlo sveta už budúci týždeň, tvrdí FinancialTimes.

Drasticky znížime spotrebu

Podľa expertov môže zníženie teploty nastavenej na termostate o jeden stupeň znížiť náklady na vykurovanie o približne 10 %. Ušetrené energie je následné možné použiť neskôr počas zimy, kedy budú oveľa potrebnejšie a situácia s ich dodávkami sa môže ešte zhoršiť.

Všetky tieto rady sú aj naďalej iba v štádiu odporúčania a nejedná sa o stanovené smernice, ktoré je nutné dodržiavať. Pre prakticky všetky krajiny je však, v ich vlastnom záujme, rozumné sa im prispôsobiť.

Okrem vykurovania do 19 °C EÚ odporúča aj vec aktuálnu už na aktuálne leto, teda limitovanie klimatizácie do 25 °C, pričom sa tieto odporúčania týkajú zatiaľ len verejných budov. Jedná sa o časť plánu Bruselu, v rámci ktorého sa snaží znížiť plynovú spotrebu Únie o 25 miliárd metrov kubických (m3) ročne na „len“ 60 miliárd m3. V minulom roku pritom importovala celkovo 140 miliárd m3.

TASR/Milan Kapusta

Ak budeme okamžite konať, je podľa odborníkov možné zmierniť dopad náhleho prerušenia dodávok plynu až o tretinu a limitovaním kúrenia a chladenia ušetriť celých 11 miliárd m3. Spotrebitelia v podobe domácností či obytných štvrtí tvoria len 37 % ročnej európskej spotreby plynu a v prípade narušenia dodávok budú vážne postihnutí ako poslední. Štáty ako prvé odrežú veľké podniky a výrobu.

Priemysel v ohrození

Únia sa preto snaží koncentrovať najmä na elektrárne a priemysel, ktorý tvorí najväčší podiel spotreby ruského plynu. Komisia varuje, že je oveľa jednoduchšie vopred znížiť potrebu, než v dobe náhleho dopytu a pozastavenia dodávok nemať dostatok plynu pre všetkých. Či už v takomto prípade obmedzia priemysel alebo domácnosti, pôjde buď o ekonomickú, alebo humanitárnu katastrofu.

Potešujúca nie je ani cena plynu, ktorá narástla za posledný rok približne 7-násobne a to nielen kvôli vojne na Ukrajine, keďže drastické stúpanie započalo už v minulom roku. Vyplýva to z dát webovej stránky TradingEconomics. V prípade kompletného zastavenia dodávok plynu z Ruska už v júli dokážu krajiny naplniť svoje rezervy maximálne na 71 % ešte pred zimou.

startutip / Pixabay

Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka je však Slovensko zatiaľ v bezpečí a má dostatok plynu na nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu a od 1. júna znížilo Slovensko závislosť od ruského plynu až o 66 %. Naša krajina má pritom využívať aj poľský terminál na LNG plyn a čaká sa na dokončenie poľského plynovodu, ku ktorému má dôjsť koncom tohto leta.

Napríklad také Francúzsko je však na tom oveľa horšie, vláda tam už pripravuje konkrétne opatrenia a ako prvé bude zrejme „na rane“ verejné osvetlenie.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP