Severná Kórea oficiálne predstavila svoj prvý lietajúci systém včasného varovania a riadenia (AEW&C), postavený na ruskom Il-76 Candid, a potvrdila jeho prvý let. Technologická novinka znamená výrazný posun v schopnostiach severokórejského letectva, hoci o jej reálnej efektivite zatiaľ existuje veľa otáznikov.

Podľa severokórejských štátnych médií sa na letisku v Pchjongjangu konala prehliadka stroja, na ktorej sa osobne zúčastnil aj Kim Čong-un. Nový prírastok do vzdušných síl má zohrávať významnú úlohu pri monitorovaní potenciálnych hrozieb a zhromažďovaní spravodajských informácií. Na tému upozornil portál TWZ.

Technické špecifikácie a funkčnosť lietadla

Zverejnené snímky ukazujú, že lietadlo je vizuálne podobné ruskému A-50 Mainstay a čínskemu KJ-2000 Mainring. Na jeho trupe sa nachádza pevný trojuholníkový radóm, v ktorom sa pravdepodobne skrývajú tri pevné fázové radary, zabezpečujúce pokrytie celého vzdušného priestoru v rozsahu 360 stupňov. Na rozdiel od svojich ruských a čínskych náprotivkov však severokórejský model neobsahuje viditeľné antény a ďalšie vonkajšie senzory, čo vyvoláva otázky o jeho technologickej vyspelosti a schopnostiach.

Prvé severokórejské radarové lietadlo.
North Korean state media

Interiér lietadla pôsobí moderne a upravene, pričom obsahuje minimálne sedem pracovných staníc vybavených obrazovkami a displejmi. Priestor vyzerá ako z futuristického vojenského filmu, no podľa amerických expertov nie je jasné, či všetky systémy skutočne fungujú na úrovni potrebnej na efektívne riadenie vzdušného boja. Ak by bol tento systém plne operatívny, znamenalo by to výrazné zlepšenie schopností severokórejského letectva, najmä v oblasti sledovania nepriateľských pohybov a koordinácie vlastných síl. Má to však jeden háčik.

Prvé severokórejské radarové lietadlo.
North Korean state media

Hoci lietajúci radar poskytuje strategickú výhodu, jeho skutočný dopad bude pravdepodobne obmedzený. Momentálne neexistujú informácie o tom, že by Severná Kórea vyrábala viac takýchto lietadiel, čo znamená, že jeho využiteľnosť bude závisieť od dostupnosti a operačného pokrytia. V prípade vojenského konfliktu by sa podľa expertov navyše takéto lietadlo stalo prioritným cieľom pre juhokórejské a americké vzdušné sily, čím by jeho bojová úloha mohla byť veľmi krátkodobá.

Prvé severokórejské radarové lietadlo.
North Korean state media

Zatiaľ nie je jasné, do akej miery sa na vývoji lietadla podieľali ruskí alebo čínski odborníci. Satelitné snímky naznačujú, že projekt bol v príprave od konca roka 2023, pričom radóm bol nainštalovaný až v roku 2025. Severná Kórea sa týmto krokom snaží dobehnúť technologické zaostávanie a posilniť svoje vzdušné schopnosti, no zatiaľ zostáva otázne, do akej miery bude nový radar reálne využiteľný v praxi.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP