Kórejská automobilka odhalila svoje plány, ktoré sa týkajú elektromobility a celkového smerovania automobilky práve v tomto smere. Ambície pritom nie sú vôbec skromné, Kia sa chce v priebehu najbližších rokov stať lídrom v oblasti elektromobility, informoval portál Auto.cz.

Ešte v januári predstavila  Kia takzvaný „Plán S“, ktorý predstavuje nové stratégie v oblasti elektromobility. Len nedávno však automobilka ešte bližšie ozrejmila detaily, ktoré tento ambiciózny plán zahŕňa.

Ako sa chce teda Kia stať lídrom na trhu v oblasti elektromobility? CEO  Ho Sung Song to vidí veľmi jednoducho, pričom podľa neho stačí, ak bude automobilka rýchlo reagovať na stále sa zvyšujúci dopyt tým, že v blízkej budúcnosti predstaví zástup  nových modelov, z ktorých by si mal vybrať naozaj každý.

Začať chcú ihneď, veď prvý čisto elektrický model s kódovým označením „CV“  Kia predstaví už budúci rok, informoval portál Electrive. Do roku 2027 má byť dostupných až 7 nových modelov čisto na elektrický pohon, ktoré budú postavené na novej koncernovej platforme E-GMP.

Nové modely  rapídne zvýšia predaje elektromobilov značky Kia, pričom do roku 2025 predaje vozidiel na elektrický pohon vytvoria až 20 % všetkých predajov automobilky. Do roku 2029 má toto číslo stúpnuť až na 25 %.

Ambície sú to naozaj vysoké, no treba si uvedomiť, že Kia nie je v oblasti elektromobility žiadnym „zelenáčom“. Vôbec prvý produkčný elektromobil, Kia Rey EV uviedli už v roku 2011. Veľký úspech na európskom a britskom trhu zožali aj modely e-Soul a e-Niro, informoval TheDriven. Doposiaľ predali celkovo viac ako 100 000 elektrických áut, oznámil riaditeľ automobilky.

Kia

Na základe „Plánu S“ by chcela automobilka do roku 2026 predať celosvetovo 500 000 elektromobilov s trhovým podielom aspoň 6,6 %.

Popri výrobe a vývoji elektromobilov bude prioritou aj  budovanie infraštruktúry nabíjacích staníc. V Európe spolupracuje Kia so spoločnosťou Ionity, ktorá buduje sieť ultra-výkonných nabíjačiek. Kia chce v rámci tejto spolupráce na európskom trhu vybudovať viac ako 2400 staníc, v USA ich má pribudnúť okolo 500.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom