banner-note-7
Rozpamätáte sa ešte na časy, kedy sme používali tlačítkové Nokie a ak ste mali napríklad model N95, patrili ste do veľmi exkluzívnej skupinky používateľov. Ani sa nám nechce veriť, čo všetko sa za posledné roky zmenilo a ako veľmi nás momentálne smartfóny ovplyvňujú. Samozrejme, už len málokto by si bez nich vedel predstaviť svoj deň a mobilné telefóny sú jednoducho súčasťou našich životov, či to chceme prijať alebo nie.

Na trhu sa objavilo nespočetné množstvo výrobcov, ktorí sa snažia uchmatnúť si čo i len malý kúsok z už tak nasýteného trhu. Pre koncového zákazníka to znamená širší výber, no musí byť veľmi ostražitý, aby nedoplatil na nepodarky a odfláknutú robotu pri výrobe. Vysoliť niekoľko stoviek eur za nepodarený smartfón nie je práve najpríjemnejšie a v dnešnej dobe si treba smartfóny vyberať veľmi starostlivo. Mohli by sme to prirovnať napríklad k výberu auta. Vzhľadom na to, že smartfón si momentálne môžete kúpiť z akéhokoľvek kúta na svete, je veľmi dobré vedieť, kde je dané zariadenie vyrábané. Rozhodli sme sa preto pripraviť si pre vás príjemný článok na sobotné čítanie, v ktorom sa budeme venovať svetovým veľmociam vo výrobe smartfónov.

web-smartphones-1-getty

Táto dôležitá otázka je značne diskutovanou témou, nakoľko sa ešte stále nájdu takí používatelia, ktorí sú zaujatí voči výrobcom z Ázijských krajín. Zaujímavosťou je aj to, že až 16 zo 17 vzácnych materiálov, ktoré sa nachádzajú na Zemi, sú potrebné k výrobe moderných zariadení. Grafit je nutný k výrobe batérií a rôzne kovy ako hliník, meď alebo striebro bežne nájdeme v konštrukciách. Čína je v tejto oblasti opäť jednotkou a uchováva až 50 % zo všetkých vzácnych zemských materiálov. Poďme si však teraz konečne niečo povedať aj k samotnej výrobe na rôznych kontinentoch.

lenovo-production

Výroba smartfónov v závode Lenovo

Čína

Áno, začneme tým najväčším trhom na svete. V Číne nájdete aj tie najbizarnejšie predmety a táto gigantická krajina produkuje nepredstaviteľné množstvo produktov, ktoré sú exportované na globálne trhy. Samozrejme, v Číne je nespočetne veľa výrobcov, no fanúšikovia dávajú prednosť väčšinou výrobcom ako Xiaomi, Huawei, ZTE, Lenovo, OnePlus alebo Meizu. Každý z týchto výrobcov dokáže vytvoriť produkt hodný tých najvyšších kritérií a dokonca aj zákazníci tu, v Európe, už podľahli „čaru“ čínskych smartfónov. Oficiálna dostupnosť a ignorovanie od výrobcov ako Xiaomi alebo ZTE je však už iná téma, do ktorej sa tentoraz nebudeme púšťať.

čínske smartfóny
Ak vám niekto povie, že smartfóny z najľudnatejšej krajiny sveta sú „šmejdy“, povedzte mu, nech sa pozrie na tento článok. Gigant z Cupertina, spoločnosť Apple, rovnako skladá svoje smartfóny v Číne, nakoľko tamojšia pracovná sila je pravdepodobne tá najlacnejšia na svete. Bohužiaľ, táto tienistá stránka výroby je smutná a mnoho čínskych detí pracuje v továrňach doslova za smiešnu almužnu. Nič to však nemení na fakte, že Čína je prosperujúca veľmoc, v ktorej sa raz za čas objaví nováčik s veľkým rastovým potenciálom. Zoberme si napríklad LeEco, ktoré sa za jeden jediný rok stihlo vypracovať na stabilnú spoločnosť s oficiálnym predajom aj na trhu v USA. Plány tohto výrobcu sú dokonca také veľké, že otvára niekoľko miliardovú továreň na výrobu elektromobilov a iných high-tech vecí.

TIP: Spoločnosť LeEco to s výrobou elektromobilov myslí veľmi vážne!

china-is-buying-up-companies-around-the-world-at-a-record-rate--and-its-great-news-for-wall-street

Japonsko

V našom pátraní sa posunieme o kúsok východnejšie, presnejšie do krajiny vychádzajúceho slnka – do Japonska. Akýkoľvek predmet z Japonska bol vždy považovaný za ten najkvalitnejší a tento štatút sa nezmenil ani za niekoľko desaťročí. Ohromné množstvo inovácií, svetových vylepšení a noviniek k nám prichádza z Japonska, kde sídli množstvo technologických firiem. Štátne podpory, infraštruktúra a množstvo ďalších benefitov láka gigantov do tejto nádhernej krajiny.

robot-staffed-hotel

Jediným svetovo presláveným výrobcom smartfónov z Japonska je Sony, ktoré je považované za najväčšieho výrobcu v krajine vôbec. Rozmach smartfónov Sony je naozaj markantný a minimálne jeden smartfón od tejto spoločnosti musel vlastniť naozaj každý. Posledný rok však vidíme horšie čísla predajov, ktoré sú spôsobené príchodzími novinkami od tohto výrobcu. Tie jednoducho nedokážu držať krok s konkurenciou a veríme, že výrobca má v rukáve nejaký záchranný plán.

Sony-Xperia-X-Performance-22-1000x667

Južná Kórea

Výrobcov z tejto krajiny vám asi ani nemusíme predstavovať. Medzi Samsungom a LG panuje dlhoročná nevraživosť o dominanciu na domácom trhu. Momentálne je na tom lepšie Samsung, no ani LG netreba odpisovať. Ekonomika Južnej Kórei je podľa World Bank 14. najsilnejšia na svete a pre domácu produkciu dokáže pripraviť priam dokonalé podmienky. V inováciách nie je táto až tak úspešná, no po Číne a Japonsku stále produkuje najväčšie množstvo noviniek.

lg-g5-vs-s7-nahlad

India

Pred niekoľkými rokmi indická vláda prišla so sloganom „Made in India“, ktorý spustil gigantickú kampaň pre skvalitnenie ekonomiky tejto obrovskej krajiny. Vláda si dala za cieľ prilákať čo najväčšie množstvo výrobcov a technologických firiem. Bilancovanie po rokoch tvrdej driny je viac než pozitívne a v Indii sa môžu pochváliť mnohými úspechmi. Dokonca aj čínski giganti ako Huawei alebo Xiaomi presunuli svoju výrobu alebo sklady sem a označili indický trh za jeden z najlepších na svete, ak nie ten najlepší. Ak si všetky tieto slová premietneme do čísiel, zahraničné investície dosiahli astronomických 63 miliárd dolárov.

9e6b091098bc493d95fcbaa7ef6c691d_18

Toto sú čísla, ktoré by bez váhania prijala aj samotná Európska Únia pre zabezpečenie svojich členských krajín. Opäť sa nám potvrdilo, že za úspechom musí vždy stáť kolektív, ktorý poháňa v tomto prípade celú ekonomiku štátu. Z Indie pochádzajú naozaj úspešní ľudia, ktorí sú výsledkom mnohých reforiem a inovácií v školstve. Viete, kto je „hlavou“ internetového giganta Google? Nie? No veď predsa indický „zlatý chlapec“ Sundar Pichai, ktorý je ohromnou motiváciou pre tamojších študentov. Školstvo v Indii je na špičkovej úrovni a mnoho študentov ihneď po dokončení školy dostáva lukratívne pracovné ponuky vo svetových firmách.

Ambície Indie vidí napríklad aj Samsung, ktorý otvoril v poradí už tretiu továreň, kde vyrába model S6 Edge, o ktorý je vo svete enormný záujem. Každopádne, neustále počúvame správy o vstupe ďalších a ďalších spoločností do tejto krajiny, menovite sa jedná o LG, Asus alebo HTC. Všetky tieto spoločnosti idú za vidinou úspechu, ktorý im India dokáže bez váhania poskytnúť. Krajina, v ktorej panuje chudoba a neustále prírodné katastrofy, však pomaly, ale isto naberá na sile a stáva sa z nej svetová veľmoc.

hugo-made-in-india-slogan-foto

Hugo Barra pri vstupe Xiaomi na indický trh

Taiwan

HTC a Asus. Tieto dve spoločnosti sú najznámejšie vo výrobe smartfónov. Na Taiwane nájdeme nespočetné množstvo výrobcov z rôznych oblastí priemyslu a jedná sa doslova o raj technológií. Asus, ktorý stále nemá výrobu smartfónov na prvom mieste vo svojej internej hierarchii, je najznámejším výrobcom na svete. HTC je samostatná kapitola, o ktorej by sa dalo napísať ďalších 10 článkov. Táto mnohými milovaná spoločnosť je, bohužiaľ, na zostupe. Zlé rozhodnutia nútia HTC k neustálemu prehlbovaniu už tak masívnej straty, ktorú má. Ani aktuálna vlajková loď HTC 10 nie je záchrancom a je len akýmsi produktom, ktorý odsúva problémy zas na ďalší rok. Nevieme ani odhadnúť, čo bude s HTC v nasledujúcich rokoch alebo mesiacoch, no musí prísť niečo veľké, aby sa gigant prebral zo „zimného spánku“.

HTC-logo-DSC08946 (Medium)

Pomyselným záchranným kolesom môže byť výroba Nexusov pre Google tento rok. HTC Nexus Marlin a Sailfish vyzerajú veľmi dobre a dúfame v kvalitné prevedenie, ktoré nás nesklame. Máme pre vás ešte menšiu „pikošku“ o Taiwane. Určite poznáte smartfón Nexbit Robin, ktorý zožal v kampani na Kickstarter masívny úspech. Aj tento smartfón bol  vyrábaný na Taiwane a hlavným lákadlom zariadenia je jeho cloudové riešenie interného úložiska. Vcelku špecifický smartfón, čo poviete? :)

nextbit-robin-2

TIP: Nové Nexusy Marlin a Sailfish prídu so Snapdragonom 821

Kanada

Na záver sme si pripravili krajinu, ktorá je asi najmenším výrobcom smartfónov. Kanada spolu s Amerikou majú len jedno želiezko v ohni – Blackberry. Táto svetovo preslávená spoločnosť momentálne zažíva akýsi reštart a k opätovnej sláve má dopomôcť novinka Priv s hardvérovou vysúvateľnou klávesnicou. Nič výnimočné v oblasti výroby smartfónov Kanada neponúka a jedná sa skôr o miesto pre odlišné technologické firmy, ktoré tu našli útočisko.

blackberry-priv-review-aa-22-of-32-840x473

Tak a sme u konca tohto nášho edukatívneho článku a pevne veríme, že sa vám páčil. Určite sa podeľte s nami v komentároch, aký smartfón momentálne používate a či ste s ním spokojný. Keby ste mali možnosť pracovať ako riaditeľ v akejkoľvek spoločnosti, ktorá by to bola? Dajte nám vedieť! Želáme vám ešte príjemnú sobotu a určite sa podeľte o tento článok aj s vašimi priateľmi.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP