Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ľudstvo produkuje každoročne vyše 30 miliárd ton oxidu uhličitého a zo znečisťovania planéty takýmto spôsobom sú obviňované rôzne odvetvia. Do značnej miery za to môže doprava, či už letecká alebo automobilová, poľnohospodárstvo a masová produkcia mäsa či samotná energetika. Len málo sa však spomína samotný internet, ktorý sa stal súčasťou života všetkých z nás.

Každá sekunda strávená v online priestore pritom produkuje emisie a znečisťuje planétu a kým konkrétne prírastky takéhoto znečistenia sú takmer zanedbateľné, po ich celkovom spočítaní sa dopracujeme k závratným číslam. Navyše hrozí, že tieto čísla ešte drasticky porastú a internet sa stane jedným z najväčších znečisťovateľov Zeme.

Emisie a odpad

Najväčšie obavy vzbudzujú samotné emisie, ktoré prevádzka internetu produkuje. Ako vysvetľuje ClimateImpact, viac ako štyri miliardy ľudí sú aktívnymi používateľmi internetu a pre jeho prevádzku je potrebné ohromné množstvo elektrickej energie. Za obzvlášť veľké množstvo škodlivých emisií je tak internet zodpovední najmä v regiónoch, ktoré využívajú uhoľné alebo plynové elektrárne.

Pixabay

Podľa portálu Energuide produkuje internet približne 4 % skleníkových plynov a každoročne rastie o 5 až 7 %. Zelená linka dokonca prostredníctvom Facebooku upozorňuje, že do roku 2030 môže internet produkovať až štvrtinu svetových emisií skleníkových plynov, pričom pomôcť tieto čísla udržať na účte môže každý používateľ, nielen prechod na obnoviteľné zdroje.

Zanedbať však nie je možné ani produkty, ktoré sa s internetom a jeho využívaním spájajú a ktoré produkujú nielen emisie pri výrobe a prevádzke, ale aj rôzne typy odpadu, ktorý je náročné recyklovať. Nejedná sa pritom len o počítače, smartfóny, televízie a podobné zariadenia, ale napríklad aj servery – bez tých internet fungovať nemôže.

Desivá realita e-mailov
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú