Najznámejšia digitálna mena bitcoin si vo štvrtok pripísala ďalšie straty po stredajšom (29. 6.) boji o udržanie sa blízko hranice 20 000 amerických dolárov. Tlačová agentúra TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Pád pokračuje

V priebehu ranného obchodovania vo štvrtok klesol bitcoin o viac ako 5 % až na 18 930 $ (18 224,70 eura). A za celý jún sa jeho hodnota znížila o vyše 37 %, čo je najhoršia mesačná strata od decembra 2018. Druhá najväčšia kryptomena ether sa prepadla o vyše 7 %.

Pod kľúčovú hranicu 20 000 $ pritom Bitcoin klesol len nedávno a to aj napriek tomu, že len pred niekoľkými mesiacmi dosahoval výšiny s hodnotou približne 50 000 $.

Unsplash

Štvrtkový pokles prichádza po tom, čo americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) opäť zamietla návrh spoločností Grayscale o Bitwise na bitcoinový fond obchodovaný na burze (ETF). A zároveň pokračujúce obavy z inflácie ovplyvnili sentiment na širšom trhu kryptomien.

Týka sa ďalších kryptomien

Okolo hodnoty 20 000 $ Bitcoin prešiel naposledy v novembri 2020, keď mieril nahor. Za pád kryptomien môže čiastočne zlyhanie projektov Terra Luna či Celsius, ktoré podkopali dôveru v tieto technológie. Zároveň však panuje zlá nálada aj na tradičných finančných trhoch. Deje sa tak kvôli inflácii, ekonomickej stagnácii, ktorej nepomáha ani vojenský spor na Ukrajine.

Spoločne s bitcoinom padá celý trh a ešte horšie sú na tom ďalšie kryptomeny. Oveľa horšie je na tom napríklad druhý najsilnejší digitálny token Ethereum, ktorý nedávno padol až o celých 40 % v rámci jediného týždňa a o 7 % v rámci posledných 24 hodín, spomína CNBC.

Freepik

Platforma s viac než 1,7 miliónmi zákazníkov pozastavenie aktivít zdôvodňuje „extrémnymi podmienkami na trhu“ i ochranou investorov. Hodnota natívneho tokenu platformy Celsius (CEL) v reakcii na informáciu zaznamenala prudký pokles až o 53 % a v súčasnosti sa obchoduje za menej ako 20 centov. V máji minulého roka pritom hodnota Celsius presahovala 7 dolárov.

Aktuálna situácia na trhu s padajúcou hodnotou kryptomien navyše spôsobila nový druh šialenstva, ktorý súvisí s ich ťažením. Ako píše Wccftech, čínski ťažiari, ktorí vo veľkom nakupovali grafické karty od spoločností AMD a Nvidia, sa ich zrazu snažia zbaviť hlboko pod cenu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú