Aktuálna situácia na trhu s padajúcou hodnotou kryptomien spôsobila nový druh šialenstva, ktorý súvisí s ich ťažením. Ako píše Wccftech, čínski ťažiari, ktorí vo veľkom nakupovali grafické karty od spoločností AMD a Nvidia, sa ich zrazu snažia zbaviť hlboko pod cenu.

Ešte prednedávnom vďaka nim získavali najmä kryptomenu ethereum a dokázali z nej slušne profitovať. S tým je však v súčasnej situácii koniec.

Záplava inzerátov

Po obrovskom páde kryptomien, ktorý sa týkal etherea aj bitcoinu, sa na internete objavujú inzeráty, aukcie či dokonca živé prenosy, ktoré títo ťažiari spúšťajú na sociálnych sieťach. Vo videách a na fotkách ukazujú, čo majú aktuálne v ponuke a čo si u nich môžu prípadní záujemcovia kúpiť.

Zatiaľ čo ešte nedávno boli tieto počítačové komponenty nedostatkovým tovarom a čakalo sa na ne mesiace, dnes ich po použití ťažiarov môžeš získať aj za polovičné ceny.

Napríklad NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti, ktorej maloobchodná cena sa pohybuje na úrovni 660 € až 760 €, je na stránkach predajcov k dispozícii za oveľa menej, rádovo 285 € až 330 €. To vyzerá viac ako lákavo.

Lacné grafické karty po ťažiaroch nekupuj 

Hoci sú vyššie uvedené ponuky na prvý pohľad lukratívne, v žiadnom prípade ti nákup podobných grafických kariet neodporúčame. Tieto drahé počítačové komponenty totiž zažívali veľmi náročnú prevádzu a počas posledných mesiacov nepochybne bežali prakticky nonstop.

Unsplash / Thomas Foster

Existuje tu množstvo rizík súvisiacich s ich prípadnou poruchovosťou, ktoré môžu postihnúť nového majiteľa. S reklamovaním či zárukou u čínskeho predajcu pravdepodobne tiež veľmi nepochodíš.

Kryptomaniaci toho vykúpili naozaj dosť

V segmente ťažby kryptomien sa podľa odhadov v roku 2021 predali grafické karty v hodnote 15 miliárd amerických dolárov, pričom sa očakáva, že trh s použitými kúskami bude zaplavený už v najbližšej dobe. Dôvodom nie je iba pád kryptomien, ale aj to, že v druhej polovici roka sa očakáva prechod etherea z energeticky náročného spôsobu ťažby „Proof of Work“ na efektívnejší „Proof of Stake“.

Ten vyžaduje, aby používatelia využívali ako prostriedok na overenie transakcií a razenie nových tokenov svoju existujúcu vyrovnávaciu pamäť v zariadení. V praxi to spotrebuje oveľa menej energie a zrýchli všetky transakcie. Zároveň sa ale stane, že milióny grafických kariet po celom svete budú zo dňa na deň na účely ťaženia nadbytočné a preto sa budú dať kúpiť za výhodnú cenu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP