Globálne otepľovanie je vo svete téma číslo jeden, niektorých krajín sa však jeho následky dotýkajú podstatne viac ako iných. Medzi oblasti, ktoré zmena klímy zasiahne najviac, patrí aj Západná Ázia a Katar, v ktorom teploty v lete už teraz dosahujú 46 stupňov. Krajina sa pred prichádzajúcim šampionátom podľa GQ rozhodla s prírodou bojovať, čím paradoxne k otepľovaniu prispeje ešte viac.

Práve svetový futbalový šampionát, ktorý krajina hostí od novembra 2022 , je hlavným dôvodom zavádzania klimatizovania vonkajších priestorov. Krajina sa totiž mimo vychladených vnútorných miest pomaly stáva neobývateľnou a Katar robí všetko pre to, aby sa jedna z najsledovanejších športových udalostí planéty nepremenila vo fiasko.

Na futbalové štadióny, hlavné ulice a vonkajšie trhoviská budú z tohto dôvodu osadené obrovské vetráky, cez ktoré bude do priestorov prúdiť studený vzduch. Tým by sa mali zabezpečiť znesiteľné podmienky pre hráčov a desiatky tisíc fanúšikov, ktorí sa do krajiny pohrnú.

Ochladzovanie vonkajších miest je iba jedným z dočasných riešení a krajina zavádza aj ďalšie opatrenia. Cesty v hlavnom meste krajiny boli napríklad vymaľované na modro, čím by sa podľa DailyMail mala teplota asfaltu znížiť o 15 až 20 stupňov Celsia.

Podmienky v Katare sú však napriek opatreniam každým rokom zhoršujú a v dôsledku extrémnych teplôt drasticky klesá aj produktivita krajiny. Len pre ilustráciu, vojaci Amerických námorných síl, ktorí majú v oblasti základňu, majú nariadené každú hodinu vypiť dva litre vody a za hodinu môžu pracovať maximálne 20 minút. Zvyšných 40 sa musia ochladzovať, aby sa predišlo kolapsu.

Začarovaný kruh

Katar momentálne patrí medzi najhorúcejšie obývané miesta na Zemi a krajina je vystavená nemilosrdným vplyvom globálneho otepľovania. Teplota v letných mesiacoch už teraz dosahuje 46 stupňov Celzia, v blízkej budúcnosti to môže byť až o 6 stupňov viac. Situácia sa podľa Ladbible a Zekea Hausfathera, klimatického experta neziskovej organizácie Berkeley Earth, bude iba zhoršovať a časom sa niektoré mestá stanú neobývateľné.

Katar je jednou z najrýchlejšie sa otepľujúcich oblastí na Zemi, aspoň mimo Arktídy. Klimatické zmeny v tejto oblasti nám pomôžu vidieť, čo môžeme očakávať v ďalších častiach sveta, ak nevyvinieme dostatočné úsilie na zníženie skleníkových plynov.

A práve tu snaha Kataru bojovať s rastúcimi teplotami naráža na problém. Obrovské vetráky totiž spotrebujú enormné množstvo energie, ktorú krajina vyrába spaľovaním fosílnych palív. Tým sa samozrejme do ovzdušia dostáva ešte väčšie viac oxidu uhličitého a emisií, ktoré otepľovanie planéty v konečnom dôsledku ešte viac zrýchľujú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP