Ochrana osôb a majetku je dnes horúcou témou a čoraz viac majiteľov pristupuje k dodatočnej ochrane. Spôsobov prevencie je viacero. Zahrnúť tu môžme poistenie, mechanické zábranné prostriedky, elektronické bezpečnostné systémy, ale aj fyzickú ochranu (strážna služba).

Najbežnejším variantom je kombinácia mechanických zábranných prostriedkov – brány, ploty, bezpečnostné dvere… a elektronických bezpečnostných systémov – kamery, alarmy, detektory…. Túto kombináciu môžme čoraz častejšie môžme vidieť aj na bežných rodinných a bytových domoch. V Južnej Afrike však zabezpečovacie systémy posunuli na vyššiu úroveň. Spoločnosť Sublethal totiž predstavila produkt, ktorý je možno diaľkovo ovládať a ktorý na zastavenie útoku narušiteľa využíva gumové projektily, prípadne peprové guličky.

Nočné videnie a výdrž až 3 dni

Samotná zbraň sa radí medzi neletálne. To znamená, že jej cieľom nie je zabiť či vážne poraniť, ale len zneškodniť útočníka. Jej výzor však už plne postačuje na to, aby si to útočník stihol rýchlo rozmyslieť. Základ zbrane tvorí painballová pištoľ a zásobník s kapacitou 155 rán. Pohon je zabezpečený plynovou fľašou o objeme 600 ml, ktorá postačuje na približne 500 výstrelov.

Celé telo je ukryté v boxe, ktorý zbraň chráni pred poveternostnými vplyvmi. Nad hlavňou sa nachádza kamera od populárneho výrobcu HIKVISION, ktorá nahráva farebne v 720p kvalite, má svetelnosť f/1.2 a dokáže vidieť aj v tme a to vďaka infračervenému podsvieteniu v zhoršených podmienkach.

Sublethal

Zariadenie sa montuje do maximálnej výšky 30 metrov (obmedzenie kvôli káblu) a môže byť napájané priamo zo siete, prípadne z 50 Ah batérie (12V), ktorá zaručí prevádzku až 3 dni. K dispozícii je aj diaľkový ovládač, ktorý je k zbrani pripojený cez ethernetový kábel (možno využiť switch na predĺženie vzdialenosti). Ako bolo spomenuté na začiatku, zbraň môže strieľať gumené a aj peprové projektily (kaliber 0.68). Dosť bolo slov, rovno si pozri prezentačné video, v ktorom uvidíš, ako niečo také funguje.

A čo cena? Tá je približne 1500 eur, pričom na stránkach výrobcu môžeš vidieť, že zasielajú aj na Slovensko. Možno sa teraz pýtaš, je niečo takéto vôbec povolené? V podstate áno. Nakoľko ide o zbraň poháňanú plynom, zákon (č. 190/2003, § 7 ods. 1 písm. b) v tomto prípade hovorí jasne. Ak je kinetická energia strely najviac 15 J, tak na jej vlastnenie stačí splniť vekovú hranicu 18 rokov. Jedná sa teda o zbraň kategórie D, na ktorú nie je potrebné žiadne povolenie či zbrojný preukaz. V technickej dokumentácii síce nie je uvedená presná kinetická energia guličky, no s určitosťou možno povedať, že ani zďaleka nedosahuje 15 J.

Sublethal

Takéto zariadenie si teda legálne môžeš kúpiť aj k sebe domov, no horšie to bude so samotným kalibrom striel, nakoľko na Slovensku sa takýto nepredáva a budeš ho musieť zháňať v zahraničí. Bez problémov ho však možno dostať z populárnych čínskych eshopov či z Amazonu. Nezabudni však, že to ma slúžiť len na osobnú ochranu. Bezdôvodné zneužitie takejto zbrane na poškodenie osôb či majetku sa trestá a môže ti to spôsobiť nemalé problémy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP