Holandsko dnes vydalo nový zákon, ktorý bude obmedzovať maximálnu povolenú rýchlosť na diaľniciach počas dňa. Tento krok má viesť k znižovaniu emisií v krajine, informuje portál BBC.

Holandsko tak podniká veľké kroky smerujúce k čistejšej a zelenšej planéte. Holandský premiér Mark Rutte prišiel v stredu s vyhlásením, ktoré stanovuje nový zákon o obmedzení rýchlosti na diaľniciach, tento krok na znižovanie produkcie oxidov v krajine však nebol jediný.

Holandsko patrí k najväčším producentom oxidov v Európe. Európske normy prekračuje táto krajina až štvornásobne, čo je vzhľadom na pomerne riedku obývanosť doslova alarmujúce číslo. Najväčším producentom oxidov však patrí odvetvie poľnohospodárstva. To produkuje až 61 % všetkých škodlivých plynov v krajine. Aj toho sa však dotknú isté obmedzenia, informuje Cnet. Jedným z nich bude napríklad zníženie bielkovín v živočíšnej potrave, aby sa znížilo množstvo amoniaku v moči zvierat.

Pixabay

Vodičov automobilov sa však týkajú iné opatrenia. Jedným z krokov k zníženiu produkcie oxidu uhličitého je zníženie maximálnej rýchlosti na diaľnici zo 130 km/h na 100 km/h. Toto obmedzenie však bude trvať iba v denných hodinách od 6:00 do 19:00. V nočných hodinách zostane maximálna povolená rýchlosť na úrovni 130 km/h. Hovorí sa, že k Holandsku by sa v tomto smere mohlo pridať viacero európskych krajín. Často spomínané je napríklad Nemecko, ktoré má niektoré úseky diaľnice dokonca bez rýchlostného obmedzenia.

Pixabay/ilustračný

Holandská vláda taktiež predčasne pozastavila výstavbu takmer 18 000 stavebných projektov, čo má taktiež viesť k zníženiu emisií, pretože sa obmedzí počet veľkých nákladných vozidiel či osobných vozidiel s robotníkmi na cestách. Podobné kroky plánuje Holandská vláda uskutočňovať aj v budúcnosti, čo by však malo veľmi nepriaznivý vplyv na pracovné miesta v stavebníctve. Do roku 2021 by mohlo byť takto ohrozených až 40 000 miest.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú