Moderné technológie pomáhajú ľudstvu prekonávať každodenné prekážky. Vďaka veľkým inováciám sme teraz svedkami vytvorenia syntetického jedla len za pomoci elektrickej energie z alternatívnych zdrojov. Tento významný objav môže byť odpoveďou na nedostatok jedla v krajinách tretieho sveta, kde je, bohužiaľ, hladovanie na dennom poriadku. 

Jedlo takmer z „ničoho“

Fínskym vedcom sa podaril významný objav, v ktorom dokázali vytvoriť dávku jednobunkovej bielkoviny. Okrem toho, že je dostatočne výživná, bola vyrobená len za pomoci elektrickej energie, vody, mikróbov a oxidu uhličitého. Po zmiešaní surovín a ich vystaveniu elektrolýze v bioreaktore bol vytvorený špeciálny prášok. Ten sa skladá z 50 % bielkovín a až z 25 % sacharidov. Zloženie však môže byť ešte upravené zmenou mikróbov v začiatku procesu spracovania. Vytvorenie tohto syntetického jedla je súčasťou výskumu Food From Electricity pod záštitou Technickej univerzity v Lappeenrante a Technickým výskumným centrom VTT vo Fínsku.

zdroj fotografie: Lappeenranta University of Technology

Nenechaj si ujsť
Fantastický pokrok v medicíne. Toto umelé srdce vytlačili na 3D tlačiarni a dokáže pracovať rovnako ako ľudské

Podľa vedúceho projektu, Juha-Pekka Pitkänena, musia v ich výskume ešte zapracovať na veľkosti a optimalizovaní bioreaktora. Ten aktuálne za 2 týždne práce dokáže vytvoriť iba 1 gram proteínu. On sám odhadol, že vylepšenie a zefektívnenie tohto systému môže potrvať až 10 rokov, po ktorých sa zrejme dostane aj do komerčného využitia. Podľa Pitkänena môže byť táto revolučná technológia na výrobu jedla v budúcnosti prenášaná aj do nehostinných krajín.

Syntetické jedlo môže zastaviť hladomor

Práve tam totiž najviac obyvateľov trpí hladomorom, ktorý môže byť vyriešený týmto lacným a výživným syntetickým jedlom. Najväčšou výhodou bioreaktora a celého systému je, že nie je závislý od poľnohospodárskych podmienok, a teda, že môže byť využívaný kdekoľvek na svete nezávislé od prostredia či zloženia pôdy. Rovnako však tento objav nepomôže len hladujúcim, ale zníži aj vznik škodlivých emisií, ktoré vznikajú pri chove dobytka.

zdroj fotografie: Pixabay

Práve tento potravinársky priemysel tvorí až 18 % skleníkových plynov, ktoré poškodzujú klimatické podmienky na Zemi. Výroba syntetického jedla pomocou bioreaktora a spomínanými surovinami môže jedného dňa zachrániť životy miliónom hladujúcich ľudí po celom svete. Jeho význam je však ďaleko širší. Pomocou objavu sa potravinársky priemysel môže o niekoľko rokov výrazne zmeniť a ľudia tak budú môcť vyrábať napríklad mäso v laboratóriách. Pritom bude produkované menšie množstvo odpadu a emisií, čo v konečnom dôsledku pomôže aj samotnej prírode.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú