Satelit OGO 1, ktorý NASA vypustila ešte v roku 1964, bol prvý zo šiestich vedeckých satelitov OGO (Orbiting Geophysics Observatory). Svoju misiu však ukončil ako posledný z nich v sobotu, 29.augusta. Portál Futurism upozornil na video, ktoré zachytilo jeho rozpad po vstupe do atmosféry.

O úlohe a živote šestice satelitov OGO, ktoré vypustila na orbitu NASA počas rokov 1964 – 1969, sme informovali v tomto článku. Štyri z nich boli zničené do roku 1981, OGO 4 až v roku 2011 a ako posledný bol zničený satelit OGO 1 počas tohto víkendu. Práve ten spôsobil menší rozruch, keďže sa spočiatku zdalo, že sa jedná o malý asteroid, ktorý vstúpi do zemskej atmosféry.

S touto informáciou prišla 25. augusta Univerzita v Arizone, avšak neskôr sa potvrdilo, že ide práve o spomínaný satelit OGO 1. Po takmer 56 rokoch vo vesmíre sa tak tento satelit rozpadol nad južnou časťou Tichého oceánu, medzi Tahiti a Cookovými ostrovmi.

Rozpad satelitu po vstupe späť do atmosféry nie je nič nezvyčajné a nepredstavuje ani žiadnu hrozbu pre našu planétu, ubezpečila NASA. Vo facebookovej skupine pozorovateľov lietadiel z Francúzskej Polynézie, PYF Spotters, sa ale objavilo video, ktoré zachytilo jedinečnú udalosť.

Problém s kozmickým odpadom

Satelit OGO 1 síce ukončil svoju misiu už veľmi dávno, no jeho osud je vhodnou pripomienkou rastúceho problému vesmírneho odpadu. Objekty, ktoré už nie sú nijak užitočné, ale zostávajú na obežnej dráhe, predstavujú potenciálne riziko pre iné kozmické lode, informuje CNET. Vedci však už pracujú na spôsoboch, ako tento problém zmierniť či dokonca odstrániť.

Množstvo kozmického odpadu sa ale v posledných rokoch rapídne zvyšuje. V poslednej dobe k tomu prispieva aj Elon Musk, ktorému sa nedávno podaril prvý súkromný let do vesmíru s jeho spoločnosťou SpaceX. Odborník Jiří Šilha však upozornil, že ak sa skutočne začne lietať do vesmíru súkromne, kozmický odpad a riziko nehôd sa rapídne zvýši.

Viac o kozmickom odpade si môžeš prečítať aj v našom rozhovore s astronómom a astrofotografom Petrom Horálkom, ktorý priblížil problematiku satelitov v okolí Zeme a vyjadril sa aj k množstvu satelitov Starlink na orbite Zeme.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP