Naša planéta Zem nevyzeral vždy tak, ako ju môžeš vidieť dnes. Pred desiatkami miliónmi rokov existoval len jeden spoločný kontinent Pangea, z ktorého sa neskôr postupne odčleňovali kontinenty, ktoré sa pomaly pohybujú dodnes.

O niekoľko miliónov rokov je tak možné, že znova sa všetky spoja do jedného superkontinentu. No ešte dávno pred vznikom prvého života ne Zemi, väčšina planéty bola tvorená vodou. Až postupne sa spod morskej hladiny začali vynárať ďalšie kusy pevniny, ktoré vytvárali kontinenty.

Mapa, pri ktorej dokážeš stráviť hodiny

A ako to vtedy vyzeralo? Odpoveď na túto otázku ti prinesie stránka dinosaurpictures.org, kde sa nachádza skvelá 3D interaktívna mapa, ktorá obsahuje celú históriu Zeme, a to až spred 750 mil. rokov. Nachádzajú sa to rôzne obdobia, o ktorých je aj v krátkosti popísané, ale aj významné udalosti, ako je napríklad vznik života na Zemi. Pri každom výbere či už obdobia, alebo konkrétnej udalosti si môžeš prezrieť rozloženie zemského povrchu, aké prislúchalo danej dobe.

Zaujímavým nástrojom je tiež vyhľadávanie polohy akejkoľvek adresy, ktorá sa na Zemi zobrazí ako malá bodka. Môžeš tak vidieť presné miesto, kde sa nachádzalo v minulosti. V rámci Slovenska sú tu však veľké rozdiely. Kým severské mestá ako je Žilina nájdeš na mape aj pred 600 mil. rokov, také Košice sa objavujú až približne pred 50 miliónmi rokov. Je to hlavne z dôvodu, že v minulosti sa na našom území nachádzalo more, ktoré zakrývalo veľkú časť územia. Viditeľné sú tak hlavne severnejšie mestá a tie vyššie položené. Takže pred 600 mil. rokov nielen že na východe nič nebolo, ale ani takmer na celom Slovensku.

Zobraziť celú galériu (2)
dinosaurpictures.org

Nenechaj si ujsť!
Život pod zemou je pravdepodobne jediným spôsobom, ako by sme mohli prežiť na Marse

Celá mapa by mala byť takmer identická s tým, ako to v skutočnosti vyzeralo. Je tvorená niekoľko ročným zhromažďovaním údajov geológov. No aj sám autor priznáva, že skôr sa jedná o približné rozloženie. Tak či onak, to už zrejme nikdy nezistíme. Rozhodne však ide o obdivuhodný nástroj, pri ktorom vieš stráviť dosť veľa času.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom