Množstvo satelitov vo vesmíre sa stále zväčšuje, s čím narastá aj riziko problémov, kolízie alebo poškodenia niektorých z nich. Pri takejto havárii by mohlo dôjsť k vážnym poškodeniam a ohrozeniu ďalšej techniky obiehajúcej okolo Zeme. K takejto situácii sa má blížiť jeden zo satelitov, ktorému hrozí explózia. Spoločnosť DirecTV má 1 mesiac na to, aby satelit Spaceway-1 dostala mimo geostacionárnej obežnej dráhy a presunula ho do väčšej vzdialenosti, informuje Engadget.

Satelity vo okolí Zeme predstavujú čoraz väčší problém. Ich rastúci počet prekáža nielen astronómom, čo nedávno ukázali satelity Starlink, ktoré zásadne ovplyvňujú pozorovania nočnej oblohy, ale taktiež zvyšujú riziko kolízie na orbite. V nedávnom rozhovore sme sa s touto témou obrátili na známeho astronóma a astrofotografa, Petra Horáleka, ktorý nám prezradil, že problém s vynášaním družíc je čoraz väčší. Hoci sú satelity vynášané do rôznych výšok, miesta pre nich je čím ďalej, tým menej. Do mája minulého roka bolo v okolí našej planéty až 4 987 registrovaných satelitov. Prednedávnom sme pritom mohli zaznamenať aj potencionálnu zrážku družíc Starlink 44 a AEolus.

15-ročnému satelitu hrozí explózia.

Teraz je ďalším veľkým problémom satelit Spaceway-1 (model Boeing 702HP), ktorý má poškodenú batériu a tá môže explodovať. 15-ročný satelit tak teraz musí byť urýchlene presunutý na „cintorín“ satelitov, teda na orbitálnu dráhu vo výške 300 km, kde sú posielané všetky pokazené satelity. Samotné zariadenie je vybavené batériou, ktorá bola dimenzovaná na výdrž počas 12 rokov fungovania na orbite, no satelit slúži už od roku 2005. Po 15 rokoch prevádzky spoločnosť DirecTV zaznamenala neznámu anomáliu, ktorá akumulátor poškodila a v dôsledku toho ho bola nútená vypnúť.

Boeing

Nenechaj si ujsť
Predpoveď počasia na celom svete má novinku. Vďaka satelitu sme vylepšili kľúčovú oblasť

Aktuálne má satelit energiu zo solárnych panelov. Problém však nastane 25. februára, kedy má satelit vstúpiť do zemského tieňa a vtedy sa jediným zdrojom energie stáva práve zabudovaná poškodená batéria. Kvôli tomu je teda nutné ho rýchlo dostať na vyššiu orbitálnu dráhu. Spoločnosť pritom získala aj výnimku od FCC (Federálna komisia pre komunikáciu), ktorá ju zbavila povinnosti vypustiť zvyšné palivo satelitu predtým, ako bude presunutý k ostatným nefunkčným satelitom.

Pôvodne mal fungovať ďalších 5 rokov

Toto nariadenie má znížiť riziko explózie, avšak DirecTV nemá na vypustenie paliva dostatok času. Proces zvyčajne trvá 2-3 mesiace, no spoločnosť má čas vyčerpať maximálne 73 kg paliva. V minulosti sa totiž počítalo s tým, že satelit bude operovať na orbite až do roku 2025. Spaceway-1 pritom slúžil pre televízne vysielanie vo vysokom rozlíšení a neskôr bol využívaný ako záloha Ka-pásma nad Aljaškou, informuje SpaceNews.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom